Međunarodni monetarni fond o IMPRESIVNOM napretku Srbije: To se ne bi desilo bez političkih promena
Stalni predstavnik MMF otkrio u kolikom problemu je zemlja prethodno bila
Dostignuća Srbije na makroekonomskom planu su impresivna u protekle tri godine, a počela je da otklanja i izvesne strukturne manjkavosti, izjavio je stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Srbiji Sebastijan Sosa.
Vlada Srbije i MMF postigli DOGOVOR: U 2018. godini povećanje plata i penzija
- Srbija će, ipak, morati da sprovede širok program strukturnih reformi kako bi se suočila sa nerešenim strukturnim problemima i da bi otključala mogućnosti za srednjoročni rast - rekao je Sosa na predavanju "MMF-ov pogled na Srbiju", održanom u okviru 16. Međunarodne konferencije Beogradske berze.
Osvrnuvši se na stendbaj aranžman iz predostrožnosti između Srbije i MMF-a, koji ističe u februaru iduće godine, on je ocenio da bi ekonomska situacija u Srbiji postala neodrživa da naša zemlja nije 2014. godine nije promenila politike.
- To je bio period velikih makroekonomskih disbalansa koji su rasli, a fiskalni deficit je dostigao neodržive nivoe od 7,0 posto BDP-a, a brzo je rastao i javni dug koji je tada skočio sa 40 na nekih 70 posto BDP-a - rekao je Sosa.
I ukupne potrebe Vlade Srbije za finansiranjem deficita su u to vreme dostigle neodrživ nivo od 16 posto BDP-a.
- Fiskalni deficit Srbije je u to vreme bio najveći u celoj Evropi, a isto je bilo i sa javnim dugom, koji je bio među najvišim među evropskim zemljama - dodao je Sosa.
Pročitajte i:
Nakon toga, Srbija je u februaru 2015. godine ušla u aranžman sa MMF-om, čiji su glavni ciljevi bili da se reši disbalans u makroekonomskim pokazateljima, da se smanji budžetski deficit, da se poveća stabilnost finansijskog sektora i da se sprovedu strukturne reforme koje će unaprediti konkurentnost privrede.
- Bilo je dogovoreno smanjenje izdataka za penzije plate, racionalizacija javne uprava, smanjenje broja zaposlenih i gubitaka koja ostvaruju državna preduzeća - podsetio je šef Kancelarije MMF u Beogradu.
Srbija je otada, kako je istakao, ostvarila impresivne rezultate, a fiskalna konsolidacija je bila i snažnija od projektovane.
Srbija napredovala za osam pozicija: Niži kreditni rizik, EVO ŠTA TO TAČNO ZNAČI!
- Srbija ove godine neće ni imati fiskalni deficit, već suficit. To su jako impresivna dostignuća koja su ostvarena brže nego što se očekivalo - rekao je Sosa.
Ekonomski rast Srbije je, prema njegovim rečima, u fazi da se kreće brže od projekcija, što nije nešto što se često viđa.
Sosa je uveren da kjučni prioritet Srbije u daljem periodu mora biti puno sprovođenje široke lepeze strukturnih reformi da bi se unapredio institucionalni sektor koji će omogućiti rast privatnog sektora.
Svet mora ostati BUDAN: Da li je na pomolu NOVA svetska ekonomska kriza?!
Takođe je neophodno da se osigura održanje postojećih makroekonomskih rezultata i da se očuva otpornost finansijskog sektora, uz strategiju smanjenja nenaplativih kredita (NPL).
- Potrebno je nastaviti i sa smanjenjem stope evroizacije, jer visok nivo finansijske evroizacije doprinosi slabljenju transmisionih mehanizama monetarne politike - poručio je on.
Srbija će, prema procenama MMF-a, ostvariti ove godine rast od oko dva odsto, da bi naredne godine on ubrzao na 3,5 procenata.