"Mladi naučnici žele da se vrate u Srbiju i nastave svoj razvojni put" Ministarka Begović za SD o otvaranju Samita Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju
Najveći stručnjaci za veštačku inteligenciju okupili su se danas u Palati Srbije na samitu Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju.
Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju (GPAI) vodeća je međunarodna organizacija koja se bavi razvojem, primenom i regulacijom u oblasti veštačke inteligencije.
Osnovana je 2020. godine, a Srbija je postala njen član samo dve godine kasnije.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, učestvovala je na panelu u okviru Samita, gde je centralna tema diskusije bila ključna uloga vlada u pokretanju globalnih inovacija u oblasti veštačke inteligencije.
Pored ministarke Begović, prisutnima su se obratili i ministarka za veštačku inteligenciju i digitalnu ekonomiju Klara Šapaz, zamenik generalnog sekretara OECD Ulrik Vestergard Knudsen i počasni ministar za elektroniku i informacionu tehnologiju Indije Džitin Prasada.
Lideri su razgovarali o političkim pristupima za otključavanje transformativnog potencijala veštačke inteligencije, podsticanju međunarodne saradnje i izgradnji ekosistema koji podržavaju etičke, inkluzivne i održive inovacije.
Navela je da je od izuzetne važnosti edukovanje javnosti da koristi veštačku inteligenciju.
Tim povodom, za naš portal govorila je o sve većoj prisutnosti i velikom značaju veštačke inteligencije.
- Ovaj događaj danas okupio je preko hiljadu stručnjaka iz oblasti politike, nauke, preko 45 delegacija i članice OECD-a, svi su danas u Beogradu, što govori o velikom uspehu Srbije koja je postala članica ove organizacije 2022. godine. Već sledeće godine imaćemo priliku da, sa kolegama iz Slovačke, vodimo ovu organizaciju i da na neki način utičemo na to kako će se veštačka inteligencija dalje razvijati, regulisati, kakve će biti etičke smernice i koje su to oblasti od velike važnosti za sve građane ove planete gde ćemo je primenjivati -
Ministarka Begović naglasila je da je to tehnologija budućnosti i da su mladi u velikoj meri i na svakodnevnom nivou povezani sa njom.
Navela je da su mladi naučnici, koji su otišli iz Srbije, zainteresovani da se vrate i nastave svoj razvojni put u našoj državi.
- Javljaju nam se ljudi širom sveta, poreklom iz Srbije kako bi radili u jednoj izuzetnoj infrastrukturi u koju ćemo uložiti skoro pola milijarde evra, okupiti istraživačke institucije i centre i visoko obrazovanje i napraviti potpuno novi ekosistem u Srbiji. Možda nismo velika zemlja i veliko tržište, ali smo mesto kreacije koju koristimo za nauku, nova znanja i inovacije -
Dodaje da će izgradnja BIO4 kampusa, koja treba da spoji veštačku inteligenciju sa bionaukama, otvoriti nova polja i predstaviće novu infrastrukturu.
Očekuje se da u toku naredna dva dana usvoji Beogradska deklaracija, koja će dodatno regulisati veštačku inteligenciju.
- Moramo regulisati ovako moćne tehnologije, ali treba ostaviti prostor za razvoj inovacija, što znači da ne treba da preregulišemo, da ne bismo opteretili naše mlade talentovane ljude sa dobrim idejama. Ukoliko žele da razviju neku inovaciju, ne bi trebalo da imaju previše birokratije i nekih ograda. Sa druge strane, izuzetno je bitno da sarađujemo na globalnom nivou kada govorimo o etici i regulisanju veštačke inteligencije. Pokušaćemo da utičemo na što više zemalja da budu članice i aktivno učestvuju u radu globalnog partnerstva za ovu tehnologiju - navodi ministarka.
Takođe, poziva na dodatno uključivanje nauka i stručnjaka u donošenju ovako važnih odluka kada je u pitanju regulativa, ali i smer kojim će se veštačka inteligencija razvijati.
Za kraj, ministarka Begović ističe da ova tehnologija ima snagu i potencijal da menja sve aspekte našeg života, što se ne sme zanemariti.
- Zahvaljujući njoj, zdravstvo je počelo da se transformiše, pa se sada i razvoj lekova ubrzava. U proseku za lek od otkrića do izlaska na tržište trebalo bi da prođe i do 15 godina, zamislite da to skratimo na šest, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji. Dakle, ono što otkrijemo danas biće na tržištu već za šest do sedam godina i pomoći će mnogim ljudima. Takođe, u poljoprivredi se suočavamo sa klimatskim promenama, sa kojima ljudski umovi ne mogu da se izbore, ali tehnologija kroz analizu velike količine podataka nam daje mnogo bolje modele predikcije vremenske prognoze, pa samim tim znamo kako da kontrolišemo naše živote u slučaju velikih prirodnih katastrofa. Ovo su samo neki od primera, a energetiku i efikasne proizvoljne procese će tek unaprediti veštačka inteligencija - govori ministarka Begović.
Srbija Danas