"Млади научници желе да се врате у Србију и наставе свој развојни пут" Министарка Беговић за СД о отварању Самита Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију
Највећи стручњаци за вештачку интелигенцију окупили су се данас у Палати Србије на самиту Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију.
Глобално партнерство за вештачку интелигенцију (ГПАИ) водећа је међународна организација која се бави развојем, применом и регулацијом у области вештачке интелигенције.
Основана је 2020. године, а Србија је постала њен члан само две године касније.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, учествовала је на панелу у оквиру Самита, где је централна тема дискусије била кључна улога влада у покретању глобалних иновација у области вештачке интелигенције.
Поред министарке Беговић, присутнима су се обратили и министарка за вештачку интелигенцију и дигиталну економију Клара Шапаз, заменик генералног секретара ОЕЦД Улрик Вестергард Кнудсен и почасни министар за електронику и информациону технологију Индије Џитин Прасада.
Лидери су разговарали о политичким приступима за откључавање трансформативног потенцијала вештачке интелигенције, подстицању међународне сарадње и изградњи екосистема који подржавају етичке, инклузивне и одрживе иновације.
Навела је да је од изузетне важности едуковање јавности да користи вештачку интелигенцију.
Тим поводом, за наш портал говорила је о све већој присутности и великом значају вештачке интелигенције.
- Овај догађај данас окупио је преко хиљаду стручњака из области политике, науке, преко 45 делегација и чланице ОЕЦД-а, сви су данас у Београду, што говори о великом успеху Србије која је постала чланица ове организације 2022. године. Већ следеће године имаћемо прилику да, са колегама из Словачке, водимо ову организацију и да на неки начин утичемо на то како ће се вештачка интелигенција даље развијати, регулисати, какве ће бити етичке смернице и које су то области од велике важности за све грађане ове планете где ћемо је примењивати -
Министарка Беговић нагласила је да је то технологија будућности и да су млади у великој мери и на свакодневном нивоу повезани са њом.
Навела је да су млади научници, који су отишли из Србије, заинтересовани да се врате и наставе свој развојни пут у нашој држави.
- Јављају нам се људи широм света, пореклом из Србије како би радили у једној изузетној инфраструктури у коју ћемо уложити скоро пола милијарде евра, окупити истраживачке институције и центре и високо образовање и направити потпуно нови екосистем у Србији. Можда нисмо велика земља и велико тржиште, али смо место креације коју користимо за науку, нова знања и иновације -
Додаје да ће изградња БИО4 кампуса, која треба да споји вештачку интелигенцију са бионаукама, отворити нова поља и представиће нову инфраструктуру.
Очекује се да у току наредна два дана усвоји Београдска декларација, која ће додатно регулисати вештачку интелигенцију.
- Морамо регулисати овако моћне технологије, али треба оставити простор за развој иновација, што значи да не треба да пререгулишемо, да не бисмо оптеретили наше младе талентоване људе са добрим идејама. Уколико желе да развију неку иновацију, не би требало да имају превише бирократије и неких ограда. Са друге стране, изузетно је битно да сарађујемо на глобалном нивоу када говоримо о етици и регулисању вештачке интелигенције. Покушаћемо да утичемо на што више земаља да буду чланице и активно учествују у раду глобалног партнерства за ову технологију - наводи министарка.
Такође, позива на додатно укључивање наука и стручњака у доношењу овако важних одлука када је у питању регулатива, али и смер којим ће се вештачка интелигенција развијати.
За крај, министарка Беговић истиче да ова технологија има снагу и потенцијал да мења све аспекте нашег живота, што се не сме занемарити.
- Захваљујући њој, здравство је почело да се трансформише, па се сада и развој лекова убрзава. У просеку за лек од открића до изласка на тржиште требало би да прође и до 15 година, замислите да то скратимо на шест, захваљујући вештачкој интелигенцији. Дакле, оно што откријемо данас биће на тржишту већ за шест до седам година и помоћи ће многим људима. Такође, у пољопривреди се суочавамо са климатским променама, са којима људски умови не могу да се изборе, али технологија кроз анализу велике количине података нам даје много боље моделе предикције временске прогнозе, па самим тим знамо како да контролишемо наше животе у случају великих природних катастрофа. Ово су само неки од примера, а енергетику и ефикасне произвољне процесе ће тек унапредити вештачка интелигенција - говори министарка Беговић.
Србија Данас