Ноћ политичких потреса: Велике силе у опасним играма после кризе у Јужној Кореји - да ли ће доћи то озбиљних последица?
Ноћ у којој је дошло до великих политичких преокрета у Јужној Кореји, након што је председник прогласио ванредно стање, уздрмала је стабилност једног од кључних савезника САД.
Уредба о увођењу ванредног стања укинута је неколико сати касније након што је ова одлука изазвала велика негодовања међу политичарима, али и грађанима. Овај потез, за који је председник Јон Сек Јеол тврдио да је "неопходан да би се спасила земља од антидржавних снага које покушавају да униште поредак либералне демократије", довео је до тога да све више људи тражи његову оставку.
Аналитичари сматрају да су ова дешавања у Јужној Кореји затекле америчке власти у Вашингтону. САД у Јужној Кореји има стационирано око 30.000 војника и највећу прекоокеанску базу која служи као провера против Северне Кореје и противтежа Кини у овом стратешки веома важном региону. Дешавања у Сеулу би могла да имају значајне последице у тренутку када Северна Кореја и Кина покушавају да јачају своје односе са Русијом која већ две и по године води рат против Украјине.
Лидери у Москви, Пјонгјангу и Пекингу врло помно прате дешавања у Сеулу, а аналитичари сматрају да свако од њих вероватно вреба прилику да поткопа кључни бастион америчке моћи у том региону. Све очи су сада упрте у Северну Кореју, која можда искористи овај политички хаос у суседној држави у своју корист.
"Главне последице"
Обе земље већ дуже време виде савез САС и Јужне Кореје као камен темељац мира у региону у ком Северна Кореја наставља да прети својим програмом илегалног нуклеарног наоружања. Та претње је постала јача када је Пјонгјанг појачао своје везе с Москвом, шаљући оружје, муницију и војнике на фронт у Украјину.
- Свака нестабилност у Јужној Кореји има велике последице по нашу индо-пацифичку политику. Америчке трупе у тој земљи су спремне на борбу са Северном Корејом. Што је мање стабилности у Сеулу, то је горе за нас да испунимо наше политичке циљеве - сматра пензионисани амерички пуковник Седрик Лејтон.
Амерички председник Џо Бајден марљиво је радио током свог мандата на јачању партнерства с Јужном Корејом, са председником се састао више пута, називао га је својим пријатељем. Портпарол америчког Савета за националну безбедност изразио је олакшање након што је председник Јун Сек Јеол одустао од ванредног стања. Иако је савезништво САД и јужне Кореје и даље јако, многи се питају да ли ће тако остати и када новоизабрани председник Доналд Трамп у јануару следеће године преузме власт.
- Јунове акције ће највероватније покренути питања о поузданости и предвидивости Јужне Кореје као савезника и партнера у очима Сједињених Држава и Јапана - рекла је Рејчел Мињонг Ли, виши сарадник истраживачког центра Стимсон центра у Вашингтону.
Проблеми у комшилуку
Политичка превирања такође отварају могућност за Ким Џонг Уна да искористи хаос у земљи у своју корист. Познато је да он тражи погодне тренутке за велика тестирања оружја, као што је неколико дана пре председничких избора у новембру тестирао нову балистичку ракету.
- Знамо да Северна Кореја воли да исмејава демократски режим Јужне Кореје кад год постоје немири у Сеулу. Не треба да се чудимо ако Пјонгјанг искористи кризу у своју корист било реторички ил на неки други начин - рекао је он.
Шансу да дође до промене власти у Јужној Кореји сада прате Пекинг и Москва, који се озбиљно противе присуству америчке војске у азији. Јеол који је за разлику од својих претходника заузео јачи став према Северној Кореји, био је непоколебљив партнер САД.
У тренузтку када су интереси Јужне Кореје добили на значају у Украјини, с обзиром на то да Северна Коеја већ учествује, многи страхују да б сарадња Сеула са савезницима могла да буде ометена због политичких дешавања у земљи.
Србија Данас/Телеграф