Цене станова у Србији бележе драстичан пад: Разлике по квадрату чак 1.000 евра - ово су главни разлози
Разлика у цени квадрата умногоме зависи од ових фактора.
То је карактеристична појава на тржишту некретнина у Србији, а проценитељи кажу да на поскупљење или појефтињење некретнине која се продаје утиче око 20 фактора.
Међу њима су и грејање, структура стана, стање санитарија и столарије, постојање терасе, паркинга, близина превоза, па чак и пристојан комшилук. Локација је на свим дестинацијама кључни фактор који цену може да увећа и до 25 одсто, а следећи по значају је спрат на којем се непокретност налази, јер приземље и поткровље обарају цену. Скупљи квадрат имају мали станови до 35 квадратних метара, као и већи од 135 квадрата. Такође, виша је цена некретнине у згради која поседује лифт у односу на ону која га нема.
Док је у неким светским метрополама, попут Њујорка, ствар престижа живети на последњем спрату, у градовима у Србији купци су прилично неповерљиви према равним плочама, које неретко прокишњавају, па избегавају ове некретнине. Сања Шћепановић, директор једне новосадске агенције наводи пример који илуструје ту разлику.
– У два стана сличне квадратуре на Булевару ослобођења у Новом Саду цена метра квадратног на последњем, 18. спрату, износи 2.040 евра, док је у стану који се налази међу првим спратовима зграде 2.900 евра. Стан у сутерену је од 10 до 15 одсто јефтинији од регуларне цене некретнине која се налази између првог и четвртог спрата. Такође, ако је на вишим спратовима цена пада и по томе се наше тржиште непокретности разликује у односу на тржишта у развијеним земљама – каже Шћепановићева.
И Александра Михајловић са портала "4 зида" истиче да спратност значајно утиче на цену квадрата.
– Станови на првом спрату су најчешће скупљи од оних у поткровљу – указује Михајловићева.
– Први спрат се сматра приступачнијим и практичнијим, док поткровље може имати одређене мане, попут лошије изолације или ограниченог природног светла, због чега је често мање атрактивно. У просеку, квадрат у поткровљу може бити јефтинији од 10 до 15 одсто у поређењу са становима на нижим спратовима – додаје она.
Како Шћепановићева наводи, купци обраћају пажњу на то да ли зграда поседује лифт и то утиче са око три одсто на цену саме некретнине. Тако се, на пример, квадрат двособног стана у згради без лифта на новосадском Лиману продаје за 2.400 евра, док је онај у вишеспратници са лифтом чак 3.000 евра.
Старије зграде као и станови за реновирање имају нижу цену у односу на нове станове на истој локацији. Луксузна опрема такође поскупљује квадрат у односу на стан који је средње опремљен. Структура комшилука и њихово понашање, особине, имају велики значај.
Фактор "човек" је у принципу најутицајнији и одражава се са 10 одсто у просеку и најмање је економски оправдан, наводи Шћепановићева.
– Грејање утиче на цену око седам одсто, али и ту има разлике у зависности од врсте и квалитета грејања, да ли је на струју, гас, соларно, даљинско централно или етажно. Раније су били тражени станови са централним грејањем међутим, ситуација се данас променила. Постоје и друга решења која се сматрају паметнијим, а која омогућавају уштеду енергије и смањење трошкова као што су топлотне пумпе и соларни панели – додаје она.
Према речима Шћепановићеве, стање санитарија у купатилу и кухињи утиче на цену око пет одсто, јер је за већину адаптација потребно мењати комплетну инсталацију, а у истом проценту се може подићи или спустити цена у зависности од квалитета столарије и браварије, јер употребна вредност током година опада.
– Утицај телефона је око око три одсто, при чему је интензивнијим коришћењем мобилне телефоније овај фактор драстично изгубио на значају – наводи Шћепановићева.
– У истом проценту утиче и то да ли стан има терасу, лођу, веранду или француски балкон, као и орјентација стана, односно његова осунчаност – рекла је она.
И паркинг некад пресудан
Пример из једног београдског насеља показује да мањи станови имају значајно "јачу" цену.
– У истој улици на Карабурми стан од 118 квадратних метара може да се купи за 149.000 евра, што је 1.263 евра по квадрату – каже Александра Михајловић са портала "4 зида".
– Гарсоњера од 36 квадрата оглашена је за 125.000 евра, односно 3.472 евра по квадрату – рекла је она.
Продавци у огласима за станове, како додаје, увек покушавају да истакну предности локације како би повећали атрактивност некретнине. Она наводи да су близина образовних установа, јавног превоза, продавница, медицинских установа и паркинг-простора само неки од најчешће навођених елемената. Паркови и рекреативни центри често се спомињу као значајна предност, посебно у урбаним деловима где зелене површине нису толико присутне.
Продавци радо истичу и доступност паркинга, посебно у централним градским зонама где је проналажење места за паркирање често изазов. Према њеним речима, гаражни простор или обезбеђен паркинг може знатно повећати вредност некретнине и привући купце који поседују аутомобиле. Недостатак паркинга у одређеној мери може утицати на одлуку купца, а некад може бити од пресудног значаја за куповину некретнине.
Извор: БизПортал