NAJEMINENTNIJI SVETSKI EKONOMSITA UPOZORAVA: Siromašni će prekinuti izolaciju, jer će mere dovesti do gladi i pomora
Toma Piketi, jedan od najangažovanijih svetskih ekonomista, autor knjige "Kapital u XXI veku", napisao je tekst povodom globalne ekonomske krize izazvane pandemijom koronavirusa, koji će objaviti njegovi izdavači na više od 40 jezika.
- U ovoj fazi, apsolutno je hitno sagledati razmere aktuelne krize i učiniti sve kako bi se izbeglo najgore, odnosno opšti pomor - upozorava Piketi, a njegova predviđanja posle okončanja epidemije u siromašnim zemljama nisu optimistična.
Evo šta je dovelo do negativne cene nafte na tržištu i ko je pomrsio konce Rusima, Amerikancima i Saudijcima
Cena nafte na tržištu pada: Ali jedna zemlja izlazi iz krize kao pobednik
VAŠINGTON U PROBLEMU: Pokušavao da pomiri Moskvu i Rijad, pa postao NEMOĆAN, sada se GUŠI U NAFTI
- Sprovođenje izolacije u krhkim ekonomskim sistemima moglo bi se ispostaviti kao potpuno neadekvatno. Budući da ne postoji socijalna pomoć, najsiromašniji će vrlo brzo morati prekinuti izolaciju u potrazi za poslom, što će izazvati nov talas širenja zaraze. U Indiji se izolacija prevashodno svodila na to da se iz grada proteraju migranti i seosko stanovništvo, što je dovelo do nasilja i masovnih seoba, uz opasnost od intenzivnijeg širenja virusa. Da bi se izbegao pomor, potrebna nam je socijalna država, a ne država-zatvor - naglašava poznati ekonomista.
Kao i uvek, najveće zamerke upućuje bogatim državama, naglašavajući da aktuelni režim slobodnog kretanja kapitala, uspostavljen u periodu 1980–1990. pod uticajem bogatih zemalja (naročito Evrope), defakto podstiče izbegavanje plaćanja poreza milijardera i multinacionalnih kompanija iz čitavog sveta. On sprečava krhke poreske uprave siromašnih zemalja da uspostave pravično i legitimno oporezivanje, što, ukratko rečeno, ozbiljno ugrožava temelje države.
- Ova kriza može biti povod za razmišljanje o minimalnom dotiranju zdravstvenog i obrazovnog sistema za sve stanovnike sveta, koje bi se finansiralo na osnovu univerzalnog prava svih zemalja i koje bi se zasnivalo na delu poreskih prihoda što se ubiraju od najprosperitetnijih ekonomskih aktera: velikih kompanija, domaćinstava s visokim dohotkom i nasledstva (na primer onih s dohotkom 10 puta višim od svetskog proseka, odnosno od jedan odsto najbogatijih ljudi na svetu) - predlaže Piketi.
Nemačka privreda u DUBOKOJ RECESIJI: Oporavka neće biti pre pronalaska vakcine
Ovo je ceh koji će neko morati da plati: OSAM BILIONA EVRA je cena zastoja zbog korone
MMF: Razmatraju se "specijalne mere" za borbu sa negativnim ekonomskim posledicama, pomoć najsiromašnijima
DA LI ĆE NAM PLAĆATI ZA KUPOVINU NAFTE? Hronologija događaja koja je dovela do negativne cene "crnog zlata" u svetu
NEVEROVATNA STVAR, PRVI PUT U ISTORIJI! TRŽIŠTE NAFTE SE URUŠAVA: Cena nafte pala ispod 0 dolara