НАЈЕМИНЕНТНИЈИ СВЕТСКИ ЕКОНОМСИТА УПОЗОРАВА: Сиромашни ће прекинути изолацију, јер ће мере довести до глади и помора
Тома Пикети, један од најангажованијих светских економиста, аутор књиге "Капитал у XXI веку", написао је текст поводом глобалне економске кризе изазване пандемијом коронавируса, који ће објавити његови издавачи на више од 40 језика.
- У овој фази, апсолутно је хитно сагледати размере актуелне кризе и учинити све како би се избегло најгоре, односно општи помор - упозорава Пикети, а његова предвиђања после окончања епидемије у сиромашним земљама нису оптимистична.
Ево шта је довело до негативне цене нафте на тржишту и ко је помрсио конце Русима, Американцима и Саудијцима
Цена нафте на тржишту пада: Али једна земља излази из кризе као победник
ВАШИНГТОН У ПРОБЛЕМУ: Покушавао да помири Москву и Ријад, па постао НЕМОЋАН, сада се ГУШИ У НАФТИ
- Спровођење изолације у крхким економским системима могло би се испоставити као потпуно неадекватно. Будући да не постоји социјална помоћ, најсиромашнији ће врло брзо морати прекинути изолацију у потрази за послом, што ће изазвати нов талас ширења заразе. У Индији се изолација превасходно сводила на то да се из града протерају мигранти и сеоско становништво, што је довело до насиља и масовних сеоба, уз опасност од интензивнијег ширења вируса. Да би се избегао помор, потребна нам је социјална држава, а не држава-затвор - наглашава познати економиста.
Као и увек, највеће замерке упућује богатим државама, наглашавајући да актуелни режим слободног кретања капитала, успостављен у периоду 1980–1990. под утицајем богатих земаља (нарочито Европе), дефакто подстиче избегавање плаћања пореза милијардера и мултинационалних компанија из читавог света. Он спречава крхке пореске управе сиромашних земаља да успоставе правично и легитимно опорезивање, што, укратко речено, озбиљно угрожава темеље државе.
- Ова криза може бити повод за размишљање о минималном дотирању здравственог и образовног система за све становнике света, које би се финансирало на основу универзалног права свих земаља и које би се заснивало на делу пореских прихода што се убирају од најпросперитетнијих економских актера: великих компанија, домаћинстава с високим дохотком и наследства (на пример оних с дохотком 10 пута вишим од светског просека, односно од један одсто најбогатијих људи на свету) - предлаже Пикети.
Немачка привреда у ДУБОКОЈ РЕЦЕСИЈИ: Опоравка неће бити пре проналаска вакцине
Ово је цех који ће неко морати да плати: ОСАМ БИЛИОНА ЕВРА је цена застоја због короне
ММФ: Разматрају се "специјалне мере" за борбу са негативним економским последицама, помоћ најсиромашнијима
ДА ЛИ ЋЕ НАМ ПЛАЋАТИ ЗА КУПОВИНУ НАФТЕ? Хронологија догађаја која је довела до негативне цене "црног злата" у свету
НЕВЕРОВАТНА СТВАР, ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ! ТРЖИШТЕ НАФТЕ СЕ УРУШАВА: Цена нафте пала испод 0 долара