Nemci negirali da grade fabriku u Turskoj: Srbija još u igri za "Folksvagen"?
Iako su mediji proteklih dana objavili da je nemački automobilski gigant "Folksvagen" odlučio da novu proizvodnu fabriku gradi u Turskoj, a da su Srbija i Bugarska kao moguće opcije definitivno otpale, iz kompanije su demantovali tu informaciju.
Odluku o tome gde će graditi fabriku još uvek, kažu, nisu doneli, pa domaći stručnjaci cene da za nas još uvek ima nade da taj veliki proizvođač automobila ipak dođe u našu zemlju, pogotovu u svetlu uvođenja sankcija EU Turskoj, zbog čega nije realno očekivati da će proizvođač iz zemlje članice Unije investirati u državi koja je kažnjena zbog nepoštovanja propisa EU.
Da nemačka kompanija još nije definitivno odlučila gde će graditi fabriku, potvrdila je Lesli Botke, portparolka za proizvodnju i prodaju u "Folksvagenu".
- U proteklih nekoliko meseci ispitali smo različite lokacije u Evropi. Napravili smo uži izbor. Istražna faza sada je praćena i konkretnim pregovorima. Konačna odluka biće doneta na osnovu rezultata pregovora. Ne možemo dati detalje o pojedinim lokacijama - rekla je ona.
Sve vam je skupo na plažama na koje idete? Evo koja mesta su najjeftinija ovog leta!
Igra Novaka Đokovića je zapravo biznis plan: Sada je poznato koja je STRATEGIJA KOJA SVAKOGA MOŽE DOVESTI DO POBEDE!
Ako odete na selo i učinite OVAJ POGREŠAN KORAK stići će vam kazna i to minimum 10.000 DINARA, a može biti i MILION!
Minulog vikenda, povodom vesti da je izbor pao na Tursku, oglasio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao još tada da to nije konačna odluka, ali i ukazao da Turska ima 80 miliona stanovnika, što je njena velika prednost.
Ipak, domaći ekonomisti ne odbacuju mogućnost da i Srbija bude konačan izbor i to iz nekoliko razloga. Tako ekonomista Mlađen Kovačević kaže da nije potpuno izgubljena vera da će "Folksvagen" doći u Srbiju.
- Ono zbog čega je za njih Srbija atraktivna je naš dobar odnos sa Rusijom i sporazum sa zemljama sa Dalekog istoka. To bi mogao biti jedan od glavnih motiva da se opredele da dođu kod nas. S druge strane, i Turska ima dobre odnose sa Rusijom i Kinom, te je zaista neizvesno za koju zemlju će se odlučiti. Ukoliko se odluče za nas, to bi bilo jako važno jer je u pitanju velika kompanija i ona bi indirektno uticala da i mnoge druge kompanije razmotre dolazak kod nas - rekao je Kovačević.
Ministri spoljnih poslova EU su pojačali pritisak na Tursku uvodeći joj neke sankcije zbog traženja gasa u vodama koje potpadaju u isključivu ekonomsku zonu Kipra, člana EU. Ministri su suspendovali i razgovore o sporazumu o vazdušnom saobraćaju i najavili da će od Evropske investicione banke zatražiti da "preispita" pozajmice Ankari.
Dok se u voćnjacima sade šljive, maline i jabuke, ČOVEK IZ SRBIJE USPEO DA ODGAJI BANANU!
Šumadijski voćari šljive moraju da prodaju u bescenje: Rešenje je u boljem planiranju proizvodnje
Turističku sezonu u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Grčkoj i Španiji uzdrmala konkurencija JEDNE ZEMLJE
Brisel namerava da smanji i finansijsku pomoć Turskoj za narednu godinu i uvede dodatne "ciljane mere" da bi se kaznila Ankara, koja je 2005. počela pristupne pregovore s EU.
No, stručnjak za strana ulaganja Mahmud Bušatlija ne vidi da je Srbija konkurentna u ovoj priči. On smatra da čak ni sankcije koje je EU uvela Turskoj ne mogu na duži rok da budu otežavajuća okolnost.
- Od samog početka problem donošenja odluke o lokaciji fabrike "Folksvagena" je bio više strateški u smislu odnosa Nemačke i Turske jer su obe zemlje u relativno hladnim odnosima već duže od 30 godina - zaključuje Bušatlija.