NOVI NAMETI BANAKA: Počeli da nas "deru" i na čekovima!
Pojedine banke počele su da naplaćuju izdavanje čekova, naknadu za njihovo korišćenje i mesečni dodatak ako ih ne realizujete
Većina banaka u Srbiji izdaje čekove klijentima, ali ta pogodnost više nije besplatna!
Pročitajte i:
Mnoge od njih smislile su nov namet za korisnike, pa se izdavanje čekova, njihova realizacija, pa čak i nerealizacija debelo naplaćuju!
- Otišao sam u banku da se raspitam kako da uzmem čekove misleći da je to besplatno. Kada su mi rekli da izdavanje određenog broja čekova naplaćuju 300 dinara, ostao sam zatečen. Na sve to, objasnili su mi da za svaki realizovani ček naplaćuju 100 dinara, a da za one koji nisu izdati, a nisu realizovani u roku od 30 dana naplaćuju 30 dinara po komadu. Pa to je sramota, samo traže način da dodatno zarade – ispričao je jedan od bankarskih klijenata.
Zaradili ste na bitkoinu? Vreme je za POREZ
Iz Udruženja banaka Srbije objasnili su da svaka banka ima svoju poslovnu politiku i definiše da li će izdavati čekove i pod kojim uslovima.
S druge strane, predsednik Udruženja bankarskih klijenata Efektiva Dejan Gavrilović kaže da banke vide da su čekovi popularni, pa žele da to iskoriste i zarade dodatno.
- Kako je tržište počelo da se uređuje, kamate na kredite su paadale, ali su banke počele da zarađuju na drugi način. Stalno smišljaju nove namete kako bi nešto nadomestile i ostale u svojim debelim profitima koje ostvaruju – navodi Gavrilović.
On kaže da su nekada čekovi bili najprodavanije sredstvo zaduživanja, odnosno plaćanja, te da su se verovatno i oni koji ne naplaćuju izdavanje dosetili nekog drugog načina na koji bi to nadomestili.
Građanima savetuje da se raspitaju ko to ne naplaćuje i da promene banku.
Uvoz i izvoz bez PAPIRNE DOKUMENTACIJE: Automatizacija carine gotova do 2025. godine
Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić kaže da su verovatno neke druge provizije i naknade smanjene, pa banke sada traže način da to kompenzuju.
- To jeste neuobičajeno. Očigledno da je i dalje prisutna ta tendencija da se iz raznih naknada i provizija nekako kompenzuje verovatno pad u učešću kamatnih prihoda. Na klijentima je da to prihvate ili da odaberu neku drugu banku koja tu uslugu ne naplaćuje. Tu nema druge pomoći – navodi Grubišić.