ODLAZAK KAO KATASTROFA: Ukrajina klizi ka finansijskoj krizi zbog odlaska guvernera
Smolijeva ostavka mogla bi dovesti u pitanje realizaciju MMF-ovog paketa pomoći.
Zbog odlaska guvernera odnos ukrajinske grivne prema dolaru pao je na najniži nivo od aprila, a vlada odustaje od izdavanja obveznica.
Ukrajina klizi prema finansijskoj krizi nakon što je iznenadna ostavka guvernera centralne banke (NBU) dovela u pitanje preko potreban paket pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Švedska je PROFITIRALA OD IZBEGAVANJA KARANTINA: Uprkos velikom broju zaraženih, EKONOMIJA BUKNULA
Lepe vesti za srpsku ekonomiju: Evropski bankari svrstali dinar među NAJSTABILNIJE VALUTE
NAKON ZASTOJA U OTPLATI KREDITA GRAĐANE ČEKA VEĆA RATA: Evo koliko ćete sada morati da plaćate banci!
Ta je institucija u četvrtak pozvala vladu u Kijevu da zadrži nezavisnost centralne banke, s obzirom na to da je guverner Jakiv Smolij svoju ostavku pojasnio izloženosti "političkom pritisku".
Niz negativnih reakcija – pad vrednosti obveznica i potonuće grivne na najniži nivo od aprila – naterao je je ministarstvo finansija na odustajanje od planiranog izdanja obveznica denominovanih u dolaru.
Odlazak kao "katastrofa"
Smolijeva ostavka, ako je prihvati predsednik Volodimir Zelenski, mogla bi dovesti u pitanje realizaciju MMF-ovog paketa pomoći od 5 milijardi dolara. Paket je dogovoren prošlog meseca u sklopu pomoći privredi pogođenoj krizom uzrokovanom pandemijom korona virusa.
MMF-ov portparol izjavio je da je ukrajinska centralna banka pod Smolijevim vođstvom učinila važne poteze u postizanju stabilnosti cena i pokazala da je nezavisna centralna banka ključni element vođenja moderne makroekonomske politike.
-To je razlog zašto je nezavisnost Nacionalne banke Ukrajine u središtu programa podrške Ukrajini i zašto je Smolijev naslednik mora održati- dodali su iz MMF-a.
Za Valeriju Gontarevu, Smolijevu prethodnicu na čelu NBU-a, njegova ostavka je prava "katastrofa".
-NBU je poslednji bastion reformi u Ukrajini- istakla je za Fajnenšel Tajms.
Ukrajinska centralna banka jedna je od retkih institucija u toj zemlji koje uživaju poverenje domaće javnosti, ali i stranih investitora. Poverenje je zadobila suzbijanjem inflacije i stabilizacijom privrede nakon ruske aneksije Krima pre šest godina.
Centralna banka je pokrenula i čišćenje tamošnjeg disfunkcionalnog bankovnog sistema, ogrezlog u korupciji.
Naime, do pre nekoliko godina bilo je uobičajeno da 80 do 90 posto imovine banaka "isisaju" njihovi vlasnici u obliku kredita koji nikada nisu vraćeni. Od 2014. do 2017. likvidirano je ili nacionalizovano više od stotinu banaka, od njih 180.
Kruna toga bila je nacionalizacija PrivatBanke u decembru 2016. godine, najveće banke u Ukrajini u suvlasništvu oligarha Igora Kolomojskog, glavnog finansijera kampanje sadašnjeg predsednika države. Nacionalizacija je usledila nakon što je regulator otkrio velike nepravilnosti, većinom zbog odobravanja kredita pod sumnjivim okolnostima.
Međutim, zbog nacionalizacije PrivatBank morala je da ode Valerija Gontareva, koja se kasnije našla u središtu niza incidenata s ciljem njenog zastrašivanja. Udarena je automobilom u Londonu, u kući u blizini Kijeva podmetnut je požar, provaljeno je u njen stan u Kijevu, a automobil njene snaje je zapaljen.
Zastrašivanje banke
Jakiv Smolij preuzeo je 2017. vođenje NBU-a, a ostao je predan reformskom pravcu Gontareve. Iako bi u tome trebalo da ima podršku predsednika koji je izbore dobio na obećanju iskorenjivanja korupcije, dogodilo se upravo suprotno. U decembru prošle godine objavljeno je saopštenje u kojem je centralna banka tvrdila da se protiv nje kao institucije, njenog vođstva i zaposlenih sprovodi kampanja zastrašivanja.
-Centralna banka pod udarom je od predsedničkih izbora- ističe Valerija Gontareva.
Uvođenje reda u bankovni sistem jedan je od MMF-ovih uslova za odobravanje finansijske pomoći.
Ukrajinski parlament u maju je usvojio zakon koji bi trebalo da spreči da nekadašnji vlasnici likvidiranih i nacionalizavanih banaka zatraže povrat vlasništva ili odštetu od države.
Predsednik Zelenski u parlamentu je podržao donošenje zakona, ali je Igor Kolomojski zatražio ocenu ustavnosti na Ustavnom sudu.
-Poslovna zajednica ozbiljno je zabrinuta oko nezavisnosti centralne banke i nastavka MMF-ovog programa- izjavio je Andy Hunder, predsednik Američke trgovinske komore u Ukrajini.
JOŠ JEFTINIJI ROMING ZA GRAĐANE SRBIJE: Evo koliko od danas košta poziv ka zemljama regiona
Kako će pandemija virusa korona uticati na globalna privredna kretanja?
Da li znate KOLIKO RADNIH MESTA ODNOSI KORONA? Cifre su ogromne
Vučić najavio velike ekonomske promene: Preteći ćemo Hrvatsku po BDP, kao što će Kina preteći SAD
Milijarder: Ovo PITANJE će ubuduće biti KLJUČNO na svakom razgovoru za posao