ОДЛАЗАК КАО КАТАСТРОФА: Украјина клизи ка финансијској кризи због одласка гувернера
Смолијева оставка могла би довести у питање реализацију ММФ-овог пакета помоћи.
Због одласка гувернера однос украјинске гривне према долару пао је на најнижи ниво од априла, а влада одустаје од издавања обвезница.
Украјина клизи према финансијској кризи након што је изненадна оставка гувернера централне банке (НБУ) довела у питање преко потребан пакет помоћи Међународног монетарног фонда (MMF).
Шведска је ПРОФИТИРАЛА ОД ИЗБЕГАВАЊА КАРАНТИНА: Упркос великом броју заражених, ЕКОНОМИЈА БУКНУЛА
Лепе вести за српску економију: Европски банкари сврстали динар међу НАЈСТАБИЛНИЈЕ ВАЛУТЕ
НАКОН ЗАСТОЈА У ОТПЛАТИ КРЕДИТА ГРАЂАНЕ ЧЕКА ВЕЋА РАТА: Ево колико ћете сада морати да плаћате банци!
Та је институција у четвртак позвала владу у Кијеву да задржи независност централне банке, с обзиром на то да је гувернер Јакив Смолиј своју оставку појаснио изложености "политичком притиску".
Низ негативних реакција – пад вредности обвезница и потонуће гривне на најнижи ниво од априла – натерао је је министарство финансија на одустајање од планираног издања обвезница деноминованих у долару.
Одлазак као "катастрофа"
Смолијева оставка, ако је прихвати председник Володимир Зеленски, могла би довести у питање реализацију ММФ-овог пакета помоћи од 5 милијарди долара. Пакет је договорен прошлог месеца у склопу помоћи привреди погођеној кризом узрокованом пандемијом корона вируса.
ММФ-ов портпарол изјавио је да је украјинска централна банка под Смолијевим вођством учинила важне потезе у постизању стабилности цена и показала да је независна централна банка кључни елемент вођења модерне макроекономске политике.
-То је разлог зашто је независност Националне банке Украјине у средишту програма подршке Украјини и зашто је Смолијев наследник мора одржати- додали су из ММФ-а.
За Валерију Гонтареву, Смолијеву претходницу на челу НБУ-а, његова оставка је права "катастрофа".
-НБУ је последњи бастион реформи у Украјини- истакла је за Фајненшел Тајмс.
Украјинска централна банка једна је од ретких институција у тој земљи које уживају поверење домаће јавности, али и страних инвеститора. Поверење је задобила сузбијањем инфлације и стабилизацијом привреде након руске анексије Крима пре шест година.
Централна банка је покренула и чишћење тамошњег дисфункционалног банковног система, огрезлог у корупцији.
Наиме, до пре неколико година било је уобичајено да 80 до 90 посто имовине банака "исисају" њихови власници у облику кредита који никада нису враћени. Од 2014. до 2017. ликвидирано је или национализовано више од стотину банака, од њих 180.
Круна тога била је национализација ПриватБанке у децембру 2016. године, највеће банке у Украјини у сувласништву олигарха Игора Коломојског, главног финансијера кампање садашњег председника државе. Национализација је уследила након што је регулатор открио велике неправилности, већином због одобравања кредита под сумњивим околностима.
Међутим, због национализације ПриватБанк морала је да оде Валерија Гонтарева, која се касније нашла у средишту низа инцидената с циљем њеног застрашивања. Ударена је аутомобилом у Лондону, у кући у близини Кијева подметнут је пожар, проваљено је у њен стан у Кијеву, а аутомобил њене снаје је запаљен.
Застрашивање банке
Јакив Смолиј преузео је 2017. вођење НБУ-а, а остао је предан реформском правцу Гонтареве. Иако би у томе требало да има подршку председника који је изборе добио на обећању искорењивања корупције, догодило се управо супротно. У децембру прошле године објављено је саопштење у којем је централна банка тврдила да се против ње као институције, њеног вођства и запослених спроводи кампања застрашивања.
-Централна банка под ударом је од председничких избора- истиче Валерија Гонтарева.
Увођење реда у банковни систем један је од ММФ-ових услова за одобравање финансијске помоћи.
Украјински парламент у мају је усвојио закон који би требало да спречи да некадашњи власници ликвидираних и национализаваних банака затраже поврат власништва или одштету од државе.
Председник Зеленски у парламенту је подржао доношење закона, али је Игор Коломојски затражио оцену уставности на Уставном суду.
-Пословна заједница озбиљно је забринута око независности централне банке и наставка ММФ-овог програма- изјавио је Andy Хундер, председник Америчке трговинске коморе у Украјини.
ЈОШ ЈЕФТИНИЈИ РОМИНГ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Ево колико од данас кошта позив ка земљама региона
Како ће пандемија вируса корона утицати на глобална привредна кретања?
Да ли знате КОЛИКО РАДНИХ МЕСТА ОДНОСИ КОРОНА? Цифре су огромне
Вучић најавио велике економске промене: Претећи ћемо Хрватску по БДП, као што ће Кина претећи САД
Милијардер: Ово ПИТАЊЕ ће убудуће бити КЉУЧНО на сваком разговору за посао