OVO JE MESTO BOGATO EKOLOŠKI ČISTIM PEČURKAMA: Toliko su velike da mogu da hrane jednu porodicu čak sedam dana
Ukrajinske karpatske šume bogate su ekološki čistim pečurkama i bobicama, a sezona branja kreće od jula i traje do prvog mraza
Karpati se prostiru na 1.500 kilometara, duž nekoliko zemalja Evrope, uključujući Ukrajinu gde rastu izvanredne, gigantske pečurke.
OPORAVAK PRIVREDE SE OČEKUJE VEĆ SLEDEĆE GODINE: Srbija će imati najmanji pad ekonomske aktivnosti na Balkanu
SRPSKU SVETINJU OSMANLIJE SU PALILE I PLJAČKALE: Manastir Dubrava danas je u novom ruhu dostupna turistima
Tura po ovoj planini je deo turističke ponude, pri čemu vas vodič vodi da upoznate carstvo gljiva, a neke su toliko velike da mogu da hrane jednu čitavu porodicu, i to sedam dana.
Inače, šumske pečurke su Ukrajincima poslužile kao dobar vid zarade, jer su atrakcija. Možete da uplatite turu preko interneta, da izaberete vodiča koji govori engleski jezik, a na vama je dalje da nađete smeštaj i obezbedite obroke.
Ukrajinske karpatske šume bogate su ekološki čistim pečurkama i bobicama. U jesen, u planinama ima mnogo gljiva, posebno nakon toplih kiša. Posebno ima vrganja i lisičarki. Ono što je nesvakidašnje nisu samo razne vrste, već i veličina, odnosno kilaža pečuraka koje su nekad toliko velike da ih možete jesti danima.
Na Karpatima generalno raste više od 200 vrsta gljiva. U karpatskoj šumi, u Ukrajini, oko grada Lviv, možete naći više od 300 pečuraka dnevno. Ljudi uživaju u branju, ali i u prelepim pejzažima ove evropske planine.
Poželjno je da ove šumske predele, u potrazi za pečurkama, svako obilazi sa vodičem, jer će vas on uputiti u to koje su otrovne, a koje jestive. Takođe ćete naučiti kako možete osušiti ubrane pečurke.
Sezona gljiva u Karpatskom regionu počinje krajem jula. U to vreme, u zavisnosti od padavina, rastu razne pečurke u periodu od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Prestaju da rastu s početkom prvog mraza, koji nažalost dolazi na Karpate pre nego na ravnice.