OVO SU OBAVEZE SVIH POSLODAVACA U SRBIJI TOKOM VANREDNOG STANJA: Ko ih ne poštuje, prete velike kazne
Vanredno stanje podrazumeva i pravila ponašanja za poslodavce. Pred vama je podsećanje koja su to prava i obaveze poslodavaca i zaposlenih u okvirima ove situacije?
Uvođenje vanrednog stanja ne znači da prestaje rad u privredi, privatnom i javnom sektoru, poručuje Unija poslodavaca Srbije.
GRAĐANI KINE ODAZVALI SE VUČIĆEVOM APELU: Od kompanija novac i 100.000 maski donirano Srbiji (FOTO)
Očekuje se glavni udar korona virusa na Srbiju: Predsednik Vučić se večeras obraća javnosti
Kako ćemo plaćati ODLOŽENE RAČUNE za komunalije: Postoje ČETIRI OPCIJE, oglasili se iz INFOSTANA
- Želimo da istaknemo, da i u ovim vremenima poslodavci ujedinjeni u Uniji imaju pravo ali i odgovornost da nađu najbolja rešenja za sebe, a u cilju opšte ravnoteže i stimulisanja održivog privrednog rasta, uz očuvanje vrednosti dostojanstva i etike rada. S tim u vezi, baš kao i na sednici Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije, upozoravaćemo na probleme i predlagati rešenja koja će smanjiti ekonomsku iscrpljenost poslodavaca uslovljenu pandemijom virusa COVID-19 - kažu oni.
Iz Unije podsećaju na obaveze poslodavaca:
Pooštrene su mere koje se odnose na ograničavanje javnog okupljanja na otvorenom i u zatvorenom prostoru (do 50 lica), tako da distanca između lica mora biti najmanje dva metra, kao i da na površini od četiri kvadratna metra ne može biti više od jednog lica.
Vlasnici poslovnih objekata su u obavezi da ispred objekta naznače ukupan broj lica koja mogu boraviti istovremeno unutar istog. Ova odluka se ne odnosi na poslodavce koji zbog radne obaveze i specifičnog načina organizacije rada objektivno ne mogu primeniti ovu meru.
Što se tiče izvoza, pooštrena je i mera koja se odnosi na zabranu izvoza lekova i sada se zabrana izvoza odnosi ne samo na lekove proizvedene u Srbiji, već na sve lekove koji se nalaze na našoj teritoriji. Takođe, pored suncokretovog ulja, zabranjen je i izvoz suncokreta u ljusci i poluprerađenog ulja.
Ograničava se povećanje cena osnovnih životnih namirnica i zaštitne opreme, a za prekršioce ove naredbe predviđene su stroge kazne.
Šalteri Uprave za upravne poslove, u skladu sa odlukom Vlade Republike Srbije, neće raditi. Uprava neće primati zahteve za produženje ličnih dokumenata, a u toku trajanje ove odluke dokumenta koja su istekla biće važeća.
Tokom trajanja vanrednog stanja u Republici Srbiji je predviđeno da će biti zatvoreni vrtići, osnovne i srednje škole, fakulteti. Ugostiteljski objekti će raditi skraćeno, dok je u nekim lokalnim sredinama uvedena zabrana rada za iste.
Takođe, Uredbom Vlade Srbije, preporučuje se poslodavcima da proces rada organizuju tako da svi koji to mogu rade od kuće.
Tamo gde nije moguće organizovati rad od kuće, poslodavac je u obavezi da organizuje rad u smenama, da se obezbedi higijenska sigurnost objekata i zaštita života i zdravlja zaposlenih i svih drugih lica koja borave u objektu, da se organizuju svi sastanci elektronskim putem, odlože službena putovanja.
- Imajući u vidu sve navedeno, takođe podsećamo poslodavce, da u skladu sa Zakonom o radu i Uredbom Vlade Republike Srbije o organizovanju rada poslodavaca za vreme vanrednog stanja, u cilju očuvanja svoje ekonomske aktivnosti, mogu da preduzmu sledeće mere, svakako uz donošenje posebnih rešenja.
Takođe, Privredna komora Srbije, pokrenula je Info servis uz pomoć koga privrednici mogu da se informišu o svim ključnim pitanjima u vezi sa poslovanjem u zemlji i inostranstvu, uticaju na pojedine sektore, kao i o najnovijim dešavanjima, zvaničnim preporukama i merama.
Ukoliko imate problem ili pitanje u vezi sa transportom, obezbeđenjem sirovina, snabdevanjem, izvozom i uvozom, učešćem na sajmovima, Unija poziva da se elektronskim putem ili telefonom obratite kako biste se informisali i dobili pomoć u prilagođavanju poslovanja u skladu sa aktuelnim merama.
Za više informacija o korona virusu možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.