Pad BDP-a u Srbiji u drugom kvartalu 6,4 posto: Naša zemlja zabeležila drugi najbolji rezultat u Evropi
Realni pad bruto domaćeg proizvoda u Srbije u drugom kvartalu 2020. godine iznosio je 6,4 posto u odnosu na isti period godinu ranije, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Prema desezoniranim podacima, u drugom tromesečju je u odnosu na prethodni kvartal zabeležen pad BDP-a od 9,2 procenata.
KUPOVINA KUĆA U PREDGRAĐIMA SRPSKIH GRADOVA DOŽIVELA EKSPANZIJU: Cene se kreću i do 100.000 evra!
ITALIJANI OVE GODINE MANJE LETUJU NEGO LANI: Broj njihovih turista u inostranstvu smanjen za 70 odsto
LEKOVITA BILJKA KOJA DONOSI VELIKE PRIHODE: Porodice u Srbiji masovno se odlučuju za proizvodnju belog sleza
Privreda Srbije je u drugom kvartalu zabeležila pad zbog pandemije korona virusa i vanrednih mera preduzetih za suzbijanje njenog širenja, pri čemu je njen rezultat drugi najbolji u Evropi.
Posmatrano po delatnostima, u izveštjnom periodu je na godišnjem nivou začajan realni pad bruto dodate vrednosti registrovan u sektoru trgovine na veliko i malo i popravke motornih vozila, saobraćaja i skladištenja i usluga smeštaja i ishrane, od čak 16,7 odsto.
U sektoru industrije i snabdevanja vodom i upravljanja otpadnim vodama pad je iznosio 7,7 procenata, a u sektoru stručnih, naučnih, inovacionih i tehničkih delatnosti i administrativnih i pomoćnih uslužnih delatnosti, 20,6 posto.
Značajan realni rast bruto dodate vrednosti ostvaren je u sektoru informisanja i komunikacija od 5,4 procenta, i sektoru državne uprave i obaveznog socijalnog osiguranja, obrazovanja i zdravstvene i socijalne zaštite, 7,1 posto.
Posmatrano po agregatima upotrebe BDP-a, u drugom kvartalu je na godišnjem nivou realni rast zabeležen samo kod izdataka za finalnu potrošnju države, od 8,9 odsto, dok je realni pad zabeležen kod sviho stalih agregata.
Izdaci za finalnu potrošnju domaćinstava su pali za 8,0 posto, izdaci za finalnu potrošnju neprofitnih institucija koje pružaju usluge domaćinstvima (NPID) za 4,7, bruto investicije u osnovna sredstva za 11,9, izvoz robe i usluga za 20,7, a uvoz robe i usluga za 19,3 procenta, navodi se u saopštenju.
HRVATI OČEKUJU JOŠ JEDAN PRIVREDNI PAD: Vraćaju se 25 godina unazad, korona im poljuljala temelje!
LOŠA GODINA ZA UZGAJIVAČE ŠLJIVA U SRBIJI: Slab rod i loš kvalitet, cena ne može biti veća od 20 DINARA po kilogramu
KOJE SU SVE OPCIJE ZA POVEĆANJE MINIMALCA? U igri su tri cifre, radnici najviše zagovaraju povećanje od 7.000 dinara
PROMENJENE NAVIKE U KUPOVINI NEKRETNINA U REGIONU: Najviše se traže placevi i kuće
SRBIJA POKAZUJE ZAŠTO JE LIDER REGIONA: Odlične procene MMF za nas, Hrvatskoj i Bosni se ne piše dobro