PANDEMIJA POTVRDILA ZNAČAJ SPREGE IZMEĐU ZDRAVLJA I EKONOMIJE: Donela promene, ali jedna stvar je preko potrebna!
Janković napominje da su mere koje su do sad preduzete radi očuvanja radnih mesta bile značajne sa aspekta ublažavanja negativnih posledica pandemije
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković upozorila je danas, povodom obeležavanja Praznika rada, da je pandemija korona virusa drastično izmenila tržište rada, dovela u pitanje opstanak čitavih privrednih grana i ugrozila mnoga radna mesta u celom svetu.
DA LI SU "STANOVI NA DAN" JOŠ UVEK ISPLATIVI: Opstali samo najbolji apartmani, najviše se traži "krug dvojke"
TRI PAKETA POMOĆI PRIVREDI I GRAĐANIMA VREDNA 8 MILIJARDI EVRA: Ministarstvo finansija detaljno o isplati 60 evra
RADNO VREME TOKOM PRAZNIKA! Požurite danas, od sutra je sve zatvoreno!
To, kako je istakla, opominje na značaj principa nediskriminacije i ravnoteže između mera za zaštitu zdravlja stanovništva i poštovanja ljudskih prava.
Janković napominje da su mere koje su do sad preduzete radi očuvanja radnih mesta bile značajne sa aspekta ublažavanja negativnih posledica pandemije, ističući da fokus mera i aktivnosti koje se kreiraju treba da bude usmeren na potrebe najosetljivijih i najteže pogođenih kategorija radnika i nezaposlenih, saopšteno je iz njenog kabineta.
Smatra da je pored obezbeđivanja različitih vidova podrške, potrebno dopuniti postojeće propise o radu, bezbednosti i zdravlju na radu, kao i preciznije regulisati rad od kuće i jednako ostvarivanja prava iz radnog odnosa za lica koja nisu u stalnom radnom odnosu.
Poverenica ističe da je ove godine praznik rada "prilika da izrazimo zahvalnost radnicima koji su podneli najveći teret pandemije, pre svega svim zaposlenima u zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, komunalnim delatnostima, trgovini i dostavi, bez kojih borba protiv pandemije ne bi bila moguća".
- Pandemija je potvrdila značaj sprege između očuvanja zdravlja i ekonomije, istovremene borbe za živote i borbe za održanje radnih mesta i zarada, nemerljivu potrebu za solidarnošću svih - mladih i starijih, muškaraca i žena, poslodavaca i radnika, pružalaca i korisnika usluga, bogatih i siromašnih - naglasila je Janković.
Ukazala je na to da prava na dostojanstven rad i ravnopravnost moraju biti poštovana, naročito u aktuelnoj situaciji kada se javljaju drugačiji problemi u ostvarivanju ravnopravnosti na tržištu rada, usled prelaska na rad u digitalnom okruženju.
Janković je napomenula da treba kontinuirano smanjivati digitalni jaz između onih koji poseduju digitalne veštine i uslove za onlajn poslovanje i onih koji to nemaju, jer će u protivnom manje kvalifikovani radnici, oni koji pripadaju starijim generacijama ili drugim osetljivim društvenih grupama, vremenom biti istisnuti na margine tržišta rada i ući u rizik od siromaštva i diskriminacije.