ПАНДЕМИЈА ПОТВРДИЛА ЗНАЧАЈ СПРЕГЕ ИЗМЕЂУ ЗДРАВЉА И ЕКОНОМИЈЕ: Донела промене, али једна ствар је преко потребна!
Јанковић напомиње да су мере које су до сад предузете ради очувања радних места биле значајне са аспекта ублажавања негативних последица пандемије
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић упозорила је данас, поводом обележавања Празника рада, да је пандемија корона вируса драстично изменила тржиште рада, довела у питање опстанак читавих привредних грана и угрозила многа радна места у целом свету.
ДА ЛИ СУ "СТАНОВИ НА ДАН" ЈОШ УВЕК ИСПЛАТИВИ: Опстали само најбољи апартмани, највише се тражи "круг двојке"
ТРИ ПАКЕТА ПОМОЋИ ПРИВРЕДИ И ГРАЂАНИМА ВРЕДНА 8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Министарство финансија детаљно о исплати 60 евра
РАДНО ВРЕМЕ ТОКОМ ПРАЗНИКА! Пожурите данас, од сутра је све затворено!
То, како је истакла, опомиње на значај принципа недискриминације и равнотеже између мера за заштиту здравља становништва и поштовања људских права.
Јанковић напомиње да су мере које су до сад предузете ради очувања радних места биле значајне са аспекта ублажавања негативних последица пандемије, истичући да фокус мера и активности које се креирају треба да буде усмерен на потребе најосетљивијих и најтеже погођених категорија радника и незапослених, саопштено је из њеног кабинета.
Сматра да је поред обезбеђивања различитих видова подршке, потребно допунити постојеће прописе о раду, безбедности и здрављу на раду, као и прецизније регулисати рад од куће и једнако остваривања права из радног односа за лица која нису у сталном радном односу.
Повереница истиче да је ове године празник рада "прилика да изразимо захвалност радницима који су поднели највећи терет пандемије, пре свега свим запосленима у здравственој и социјалној заштити, комуналним делатностима, трговини и достави, без којих борба против пандемије не би била могућа".
- Пандемија је потврдила значај спреге између очувања здравља и економије, истовремене борбе за животе и борбе за одржање радних места и зарада, немерљиву потребу за солидарношћу свих - младих и старијих, мушкараца и жена, послодаваца и радника, пружалаца и корисника услуга, богатих и сиромашних - нагласила је Јанковић.
Указала је на то да права на достојанствен рад и равноправност морају бити поштована, нарочито у актуелној ситуацији када се јављају другачији проблеми у остваривању равноправности на тржишту рада, услед преласка на рад у дигиталном окружењу.
Јанковић је напоменула да треба континуирано смањивати дигитални јаз између оних који поседују дигиталне вештине и услове за онлајн пословање и оних који то немају, јер ће у противном мање квалификовани радници, они који припадају старијим генерацијама или другим осетљивим друштвених групама, временом бити истиснути на маргине тржишта рада и ући у ризик од сиромаштва и дискриминације.