PRETI IM POTPUNI NESTANAK SA LICA ZEMLJE! Ova država je "tačkica", ali Srbija u njoj vidi ozbiljnog ekonomskog partnera
Da je svet veliki i da za neke njegove delove pa i države, mnogi od nas nisu ni čuli, potvrđuje i primer države Tuvalu smeštene u Južnom Pacifiku.
Ono što je još interesantnije jeste da je upravo ova zemlja ekonomski partner Srbije, iz koje smo prošle godine, u eri pandemije korona virusom, uvezli robu vrednu 2.000 evra.
KO MOŽE U INVALIDSKU PENZIJU? Detaljan spisak - ovako možete da iskoristite ovo pravo
SRBIJA PRVA NA MAPI SVETA: Naša zemlja ocenjena kao lider u ovom segmentu!
Iznos jeste mali jer je i država mala, ima samo 11.192 stanovnika koji žive na prostoru od 26 kvadratnih kilometara:. Po navodima Ministarstva spoljnih poslova Srbije, međutim, mogućnosti za razvoj ekonomske saradnje su velike, i sa njom ali i drugim zemljama Južnog Pacifika, a iako nema pojašnjenja koju robu smo uvezli u sred pandemije korona virusom.
Za one koji prvi put čuju za Tuvalu, koji je jedna od četiri najmanje države u svetu od 195 registrovanih, i od koje samo Vatikan ima manje stanovnika, uputstvo za treženje moglo bi da bude "potraži me na mapi severno od Fidžija".
Ako je pronađete onda će te videti da ta, neprepoznatljiva tačkica, je prepoznatljiva za našu diplomatiju ali i Svetska banku, koja tvrdi da ova destinacija predstavlja buduću meku za strane investitore. Prepoznali su je i turistički agenti koji navode da bi investiranje u ovu državu bilo isplativo jer je reč o "raju na zemlji".
Ipak, poznavaoci prilika, kojih je malo, navode da ako bi srpski investitori pohrlili da ulože svoj novac u ovu državu, morali bi da znaju da bi rizikovali jer Tuvalu preti nestanak sa mape zbog podizanja nivoa mora, a i rajski život je upitan jer je prosečan vek življenja stanovništva 65 godina.
Upitan je i veliki potencijal za unapređenje saradnje u različitim oblastima, koji se navodi na sajtu Ministarstva inostranih poslova, jer ona kao takva ni u naznakama ne postoji u zvaničnim dokumentima.
Zato ostaje i nepoznanica šta smo to pazarili za 2.000 iz ove države u kojoj su glavne ekonomski resursi voćarstvo i ribarstvo. Stanovništvo najviše uzgajaja kokos, banane i povrtarsku biljku taro koja je puna jestivog skroba. Bave se i uzgojom svinja i piliće.
Dok ne saznamo sta smo kupili od ove države, možemo samo da pretpostavljamo da je reč o nekoj od ovih kultura, ali ono što je sigurno od ove saradnje se ekonomski sigurno nećemo ovajdati. Tako bar misle stručnjaci, od kojih većina sa kojima smo kontaktirali, nije upućena o potencijalu Tuvalua.
- Pretpostavljam da se ta država nalazi negde u Pacifiku. Nisam upoznat sa njenim velikim potencijalima i kako bi oni mogli da utiču na ekonomsku saradnju sa Srbijom. I ovakvo mala razmena u ekonomiji može da bude velika u političkoj saradnji ako je reč o zemlji koja je članica Ujedinjenih nacija i koja može da odlučuje o pitanjima koja su važna za nas, uključujući i ono oko Kosova - kaže za “Blic Biznis” ekonomista Saša Đogović.
Smatra i da ima "više elemenata za neke druge aspekte saradnje, poput kulturnih, nego ekonomskih".
- Naravno, možda neki srpski investitor ima želju da ulaže u izgradnju turističkog objekta koji bi mu se isplatio. Sve u svemu mislim da razmena od 2.000 evra ima simboličku ekonomsku vrednost ali je možda dobra uvertira ako je Tuvalu u Pokretu nesvrstanih, da u Beogradu u oktobru predstavi sve svoje potencijale - kaže Đogović.
Dok se obim političke i ekonomske saradnje ne proširi, treba da se zna da se Tuvalu sastoji od devet ostrva koja se nalaze u oblasti Polinezije, a najbliža odrednica je severno od Fidžija ili ako letite sa Havaja za Australiju, onda je na pola puta. Ova država 1892. godine postala je britanski protektorat, pod imenom Ostrva Elis a od 1978. je parlamentarna monarhija u sastavu Komonvelta.
Ujedinjene nacije svrstavaju je među najnerazvijenije zemlje u svetu a Svetska banka misli da Tuvalu sa vrednošću BDP-a od 48,9 miliona dolara u 2020. godini je na srednjem nivou dohotka po stanovniku. Glavni grad je Funafuti u kome živi više od polovine stanovnika.
Zarađuju od poljoprivrede, ali i interneta
Iako su ribarstvo i voćarstvo osnovne delatnosti, država ostvaruje značajne prihode od interneta jer je zvanični internet domen ove zemlje 2011. godine ustupljen je za komercijalnu upotrebu američkoj kompaniji "Verisign". Ovaj konzorcijum od prihoda koje ostvaruje prodajući taj domen TV kanalima, popunjava godišnje oko 10 odsto državnog budžeta.
Ugovor ističe ove godine pa se spekuliše da se traži izdašniji partner. On im je potreban jer je najavljeno da će Tuvalu postati digitalizovana država, sa bezgotovinskim plaćanjem uz pomoć blokčejn tehnologije.
To je opcija premijera Nejtanoa a prepreku mu ne pretstavlja ni to što u državi ne postoji nijedan bankomat ali ni centralna banka. U zemlji posluje samo jedna banka, u kojoj država ima 60 odsto vlasništva a finansijske transakcije funkcionišu tako što se gotovina, uglavnom izražena u australijskim dolarima, šalje sa ostrva na ostrvo.
Inače, po novinskim izveštajima domaći političari zbog sastanaka sa zvaničnicima drugih država ili međunarodnih institucija ponekad u inostranstvu mogu da provedu i po pola godine. Prethodni premijer Vilija Teleavija smenjen je sa te funkcije 2013. godine zato što osam meseci nije uspevao da sazove parlament, koji broji petnaest članova, jer nisu bili u zemlji.