ПРЕТИ ИМ ПОТПУНИ НЕСТАНАК СА ЛИЦА ЗЕМЉЕ! Ова држава је "тачкица", али Србија у њој види озбиљног економског партнера
Да је свет велики и да за неке његове делове па и државе, многи од нас нису ни чули, потврђује и пример државе Тувалу смештене у Јужном Пацифику.
Оно што је још интересантније јесте да је управо ова земља економски партнер Србије, из које смо прошле године, у ери пандемије корона вирусом, увезли робу вредну 2.000 евра.
КО МОЖЕ У ИНВАЛИДСКУ ПЕНЗИЈУ? Детаљан списак - овако можете да искористите ово право
СРБИЈА ПРВА НА МАПИ СВЕТА: Наша земља оцењена као лидер у овом сегменту!
Износ јесте мали јер је и држава мала, има само 11.192 становника који живе на простору од 26 квадратних километара:. По наводима Министарства спољних послова Србије, међутим, могућности за развој економске сарадње су велике, и са њом али и другим земљама Јужног Пацифика, а иако нема појашњења коју робу смо увезли у сред пандемије корона вирусом.
За оне који први пут чују за Тувалу, који је једна од четири најмање државе у свету од 195 регистрованих, и од које само Ватикан има мање становника, упутство за трежење могло би да буде "потражи ме на мапи северно од Фиџија".
Ако је пронађете онда ће те видети да та, непрепознатљива тачкица, је препознатљива за нашу дипломатију али и Светска банку, која тврди да ова дестинација представља будућу меку за стране инвеститоре. Препознали су је и туристички агенти који наводе да би инвестирање у ову државу било исплативо јер је реч о "рају на земљи".
Ипак, познаваоци прилика, којих је мало, наводе да ако би српски инвеститори похрлили да уложе свој новац у ову државу, морали би да знају да би ризиковали јер Тувалу прети нестанак са мапе због подизања нивоа мора, а и рајски живот је упитан јер је просечан век живљења становништва 65 година.
Упитан је и велики потенцијал за унапређење сарадње у различитим областима, који се наводи на сајту Министарства иностраних послова, јер она као таква ни у назнакама не постоји у званичним документима.
Зато остаје и непознаница шта смо то пазарили за 2.000 из ове државе у којој су главне економски ресурси воћарство и рибарство. Становништво највише узгајаја кокос, банане и повртарску биљку таро која је пуна јестивог скроба. Баве се и узгојом свиња и пилиће.
Док не сазнамо ста смо купили од ове државе, можемо само да претпостављамо да је реч о некој од ових култура, али оно што је сигурно од ове сарадње се економски сигурно нећемо овајдати. Тако бар мисле стручњаци, од којих већина са којима смо контактирали, није упућена о потенцијалу Тувалуа.
- Претпостављам да се та држава налази негде у Пацифику. Нисам упознат са њеним великим потенцијалима и како би они могли да утичу на економску сарадњу са Србијом. И овакво мала размена у економији може да буде велика у политичкој сарадњи ако је реч о земљи која је чланица Уједињених нација и која може да одлучује о питањима која су важна за нас, укључујући и оно око Косова - каже за “Блиц Бизнис” економиста Саша Ђоговић.
Сматра и да има "више елемената за неке друге аспекте сарадње, попут културних, него економских".
- Наравно, можда неки српски инвеститор има жељу да улаже у изградњу туристичког објекта који би му се исплатио. Све у свему мислим да размена од 2.000 евра има симболичку економску вредност али је можда добра увертира ако је Тувалу у Покрету несврстаних, да у Београду у октобру представи све своје потенцијале - каже Ђоговић.
Док се обим политичке и економске сарадње не прошири, треба да се зна да се Тувалу састоји од девет острва која се налазе у области Полинезије, а најближа одредница је северно од Фиџија или ако летите са Хаваја за Аустралију, онда је на пола пута. Ова држава 1892. године постала је британски протекторат, под именом Острва Елис а од 1978. је парламентарна монархија у саставу Комонвелта.
Уједињене нације сврставају је међу најнеразвијеније земље у свету а Светска банка мисли да Тувалу са вредношћу БДП-а од 48,9 милиона долара у 2020. години је на средњем нивоу дохотка по становнику. Главни град је Фунафути у коме живи више од половине становника.
Зарађују од пољопривреде, али и интернета
Иако су рибарство и воћарство основне делатности, држава остварује значајне приходе од интернета јер је званични интернет домен ове земље 2011. године уступљен је за комерцијалну употребу америчкој компанији "Верисигн". Овај конзорцијум од прихода које остварује продајући тај домен ТВ каналима, попуњава годишње око 10 одсто државног буџета.
Уговор истиче ове године па се спекулише да се тражи издашнији партнер. Он им је потребан јер је најављено да ће Тувалу постати дигитализована држава, са безготовинским плаћањем уз помоћ блокчејн технологије.
То је опција премијера Нејтаноа а препреку му не претставља ни то што у држави не постоји ниједан банкомат али ни централна банка. У земљи послује само једна банка, у којој држава има 60 одсто власништва а финансијске трансакције функционишу тако што се готовина, углавном изражена у аустралијским доларима, шаље са острва на острво.
Иначе, по новинским извештајима домаћи политичари због састанака са званичницима других држава или међународних институција понекад у иностранству могу да проведу и по пола године. Претходни премијер Вилија Телеавија смењен је са те функције 2013. године зато што осам месеци није успевао да сазове парламент, који броји петнаест чланова, јер нису били у земљи.