Prihodi od domaćeg turizma biće ove godine gotovo prepolovljeni zbog pandemije korone
Lane smo oborili rekord sa 3,6 miliona turista. Bilo je 10 miliona noćenja.
Turizam u Srbiji gotovo da više i ne postoji. Virus je ubio sve nade i očekivanja za ovu godinu. I dok je prethodna, 2019. godina, bila rekordna, sa više od 3,6 miliona turista, predviđanja za 2020. su da će rezultati biti više nego prepolovljeni. Prošle godine smo imali skoro izjednačen broj domaćih i stranih gostiju koji su se odmarali i uživali u našoj zemlji.
Evo kako da podignete penziju u vanrednom stanju: Stigle nove informacije
BENZIN 4 PUTA JEFTINIJI OD VODE: Zbog korone u ovoj zemlji pala cena drastično
NEMAČKA MINISTARKA UPOZORAVA: Sledi nam nestašica velikog broja namirnica i radne snage
Naša zemlja je beležila rast od nekih osam odsto. Uz to, premašena je i brojka od deset miliona noćenja, što je, takođe, rast od osam odsto u odnosu na 2018. godinu. Da našu zemlju vole stranci, najbolje govori i podatak da je samo u decembru 2019. u Srbiji boravilo 269.422 inostranih gostiju. Od omiljenih destinacija, najtraženije su bile Beograd, Novi Sad, Zlatibor, Vrnjačka Banja, Kopaonik, Tara i Sokobanja. Danas su ova mesta, nažalost, prazna.
Država je pokušala početkom godine, ne nadajući se ovakvom tempu virusa korona, da ublaži već početnu krizu u turizmu, izdvajajući novac za još dodatnih 60.000 vaučera, za odmor u Srbiji. Tako je ove godine, za samo dva meseca podeljeno 160.000 vaučera, koji će moći da se iskoriste do decembra ove godine, ako ne i kasnije, s obzirom na novonastalu situaciju.
- Turizam u Srbiji u 2019. godini imao je rast od osam odsto, a ostvarili smo devizni priliv od 1,4 milijarde evra - nedavno je izjavio ministar turizma Rasim Ljajić.
Kako nam je ispričao Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija, Srbija je imala prihod od 1,4 milijarde evra, ali sada to izgleda kao da će biti prepolovljen.
- Sve zavisi koliko će kriza još da traje. To nije stvar koja se tiče samo nas, već zavisi od čitavog sveta. Čak i ako se kod nas ranije ukine vanredno stanje, pitanje je šta će biti u Turskoj, Grčkoj, Španiji - upozorava Seničić. - Zavisi kako se bude širilo. Pitanje je koliko će posle ljudi hteti i da putuju posle ovog. Isto zavisi i za domaći turizam. Zasada, koliko znam, već se otkazuju domaći aranžmani za maj i početak juna.
Marija Labović, direktor Turističke organizacije Srbije, kaže da će ukupna šteta zavisiti od toga koliko će pandemija još da traje.
- Činjenica je da je već zasada velika, kada je reč o turizmu Srbije - napominje Labovićeva . - Nije samo pogođena Srbija, već turizam u čitavom svetu. Nema zemlje koja neće pretrpeti štetu. Ipak, treba da budemo staloženi i da poštujemo preporuke doktora i Vlade Srbije.
Buking ne vraća pare
Onlajn platforma za rezervaciju smeštaja u svetu "Buking" obavestila je svoje korisnike da mogu da promene datum planiranog puta. Kako navode, osoblju smeštaja koji je rezervisan, veoma će značiti ako mogu da izmene datum dolaska ili da besplatno otkažu čitav aranžman. Ipak, povraćaj novca, kao i preko agencija, skoro da nigde nije moguć.
JOŠ JEDNA OPCIJA ZA OPSTANAK PRIVREDE Nemačka razmatra NACIONALIZACIJU kompanija za vreme epidemije
VLADA Srbije PREBACUJE 2,2 MILIJARDE dinara RFZO za ublažavanje posledica korone
Objavljeno: Ovo su tri najvažnije mere koje država sprema za pomoć privredi
SVAKOM AMERIKANCU PO 1.200 DOLARA ZBOG KORONE: SAD usvojile najveći paket pomoći u istoriji, država daje DVA BILIONA DOLARA za pomoć firmama i građanima
STRUČNJACI OTKRILI: Situacija nimalo jednostavna, ovako će se odvijati turizam nakon pandemije KORONA VIRUSA