PROŠLA GODINA NAJGORA U ISTORIJI TURIZMA: Stručnjaci predviđaju šta nas čeka ove i da li sledi brz oporavak
Stručnjaci iz Svetske turističke organizacije smatraju da će se turizam oporaviti tek kroz dve-tri godine
Za svetski turizam 2020. je najgora godina u istoriji s padom međunarodnih turističkih dolazaka od 74 posto ili za oko milijardu manje nego u 2019., a nastavak ograničenja putovanja i drugih protupandemijskih mera smanjuje i očekivanja oporavka u 2021., saopštili su iz Svetske turističke organizacije UNWTO.
U petak je Red day! Da li znate šta to znači i šta treba da uradite na taj dan?
KAKO I KADA SE PRIJAVITI ZA NOVI PAKET POMOĆI: Otkrivamo i da li je isplata minimalca i dalje u igri?
KOLIKO LOKDAUN KOŠTA PRIVREDU? Austrija u većem problemu nego što se mislilo
Takav pad u svetskom turizmu direktna je posledica nezabeleženog pada turističke potražnje i ograničenja putovanja širom sveta zbog pandemije koronavirusa, ističu iz UNWTO-a na osnovu podataka iz sveta sažetih u novom izdanju njihovog Svetskog turističkog barometra UNWTO-a.
- Kolaps međunarodnih putovanja u 2020. predstavlja i procenjeni gubitak od izvoznih prihoda turizma od oko 1.300 milijardi američkih dolara (1.3 biliona dolara), što je više od 11 puta veći gubitak nego što je bio tokom globalne ekonomske krize 2009. godine. Pandemijska kriza direktno je ugrozila između 100 i 120 miliona radnih mesta u turizmu, od kojih je većina u malim i srednjim poduzećima - navode iz UNWTO-a.
Svesni su, kako kažu, da je mnogo učinjeno na omogućavanju sigurnih međunarodnih putovanja, ali i da kriza još uvek nije gotova jer mnoge zemlje početkom 2021. zbog nastavka pandemije ponovno uvode stroža ograničenja putovanja, što uključuje i obvezno testiranje, karantin, a ponegde i potpuno zatvaranje granica.
UNWTO očekuje da će postepeno uvođenje cepiva protiv virusa pomoći povratku poverenja potrošača, pridoneti ublažavanju ograničenja putovanja i polako normalizovati putovanja u 2021. godini, ali ta su očekivanja u odnosu na jesen 2020. početkom 2021. ipak nešto opreznija.
Tako sada gotovo 50 posto ispitanih stručnjaka ''neki'' oporavak očekuju tek 2022., dok ih je tako u oktobru mislilo 21 posto. Preostala polovina još uvek vidi mogućnosti i u 2021. godini, što je takođe manje naspram njih gotovo 80 posto koji su u oktobru 2020. verovali u oporavak u 2021., za koju sada predviđaju i tek porast domaćeg turizma te potražnje za turističkim aktivnostima na otvorenom i u prirodi.
Gotovo podjednako stručnjaci su u istraživanju UNWTO-a rekli da povratak na pretpandemijski nivo ne vide pre 2023., njih 43 posto, odnosno pre 2024. i dalje, njih 41 posto, dok ih to u 2022. vidi tek 15 posto, pri čemu iz UNWTO-a iznose i svoj tzv. prošireni scenario za period 2021.- 2024., kojim ukazuju da bi moglo proći i dve i po do četiri godine da se međunarodni turizam vrati na nivo rekordne 2019. godine.
Komentirišući rezultate iz 2020. po pojedinim svetskim regijama, iz UNWTO-a naglašavaju da je najpogođenija svetska regija bila Azija i Tihi okean, gde su međunarodni turistički dolasci pali za 84 posto ili za 300 miliona u odnosu na 2019. To je ujedno i regija koja je prva doživela pandemiju, a i trenutno ima najviši nivo ograničenja putovanja.
Sledi Bliski istok sa 76 posto manje međunarodnih turističkih dolazaka te Evropa s godišnjim padom od 71 posto.
Iako je Evropa imala, kako kažu iz UNWTO-a, "malo i kratkotrajno oživljavanje turizma u leto 2020.", ipak je među svetskim regijama pretrpela najveći apsolutni pad, s više od 500 miliona manje međunarodnih turista u odnosu na 2019. godinu.
U Afriku je došlo 70 posto manje međunarodnih turista, a s najmanjim padom, od 69 posto.