ПРОШЛА ГОДИНА НАЈГОРА У ИСТОРИЈИ ТУРИЗМА: Стручњаци предвиђају шта нас чека ове и да ли следи брз опоравак
Стручњаци из Светске туристичке организације сматрају да ће се туризам опоравити тек кроз две-три године
За светски туризам 2020. је најгора година у историји с падом међународних туристичких долазака од 74 посто или за око милијарду мање него у 2019., а наставак ограничења путовања и других протупандемијских мера смањује и очекивања опоравка у 2021., саопштили су из Светске туристичке организације UNWTO.
У петак је Ред day! Да ли знате шта то значи и шта треба да урадите на тај дан?
КАКО И КАДА СЕ ПРИЈАВИТИ ЗА НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ: Откривамо и да ли је исплата минималца и даље у игри?
КОЛИКО ЛОКДАУН КОШТА ПРИВРЕДУ? Аустрија у већем проблему него што се мислило
Такав пад у светском туризму директна је последица незабележеног пада туристичке потражње и ограничења путовања широм света због пандемије коронавируса, истичу из UNWTO-a на основу података из света сажетих у новом издању њиховог Светског туристичког барометра UNWTO-a.
- Колапс међународних путовања у 2020. представља и процењени губитак од извозних прихода туризма од око 1.300 милијарди америчких долара (1.3 билиона долара), што је више од 11 пута већи губитак него што је био током глобалне економске кризе 2009. године. Пандемијска криза директно је угрозила између 100 и 120 милиона радних места у туризму, од којих је већина у малим и средњим подузећима - наводе из UNWTO-a.
Свесни су, како кажу, да је много учињено на омогућавању сигурних међународних путовања, али и да криза још увек није готова јер многе земље почетком 2021. због наставка пандемије поновно уводе строжа ограничења путовања, што укључује и обвезно тестирање, карантин, а понегде и потпуно затварање граница.
UNWTO очекује да ће постепено увођење цепива против вируса помоћи повратку поверења потрошача, придонети ублажавању ограничења путовања и полако нормализовати путовања у 2021. години, али та су очекивања у односу на јесен 2020. почетком 2021. ипак нешто опрезнија.
Тако сада готово 50 посто испитаних стручњака ''неки'' опоравак очекују тек 2022., док их је тако у октобру мислило 21 посто. Преостала половина још увек види могућности и у 2021. години, што је такође мање наспрам њих готово 80 посто који су у октобру 2020. веровали у опоравак у 2021., за коју сада предвиђају и тек пораст домаћег туризма те потражње за туристичким активностима на отвореном и у природи.
Готово подједнако стручњаци су у истраживању UNWTO-a рекли да повратак на претпандемијски ниво не виде пре 2023., њих 43 посто, односно пре 2024. и даље, њих 41 посто, док их то у 2022. види тек 15 посто, при чему из UNWTO-a износе и свој тзв. проширени сценарио за период 2021.- 2024., којим указују да би могло проћи и две и по до четири године да се међународни туризам врати на ниво рекордне 2019. године.
Коментиришући резултате из 2020. по појединим светским регијама, из UNWTO-a наглашавају да је најпогођенија светска регија била Азија и Тихи океан, где су међународни туристички доласци пали за 84 посто или за 300 милиона у односу на 2019. То је уједно и регија која је прва доживела пандемију, а и тренутно има највиши ниво ограничења путовања.
Следи Блиски исток са 76 посто мање међународних туристичких долазака те Европа с годишњим падом од 71 посто.
Иако је Европа имала, како кажу из UNWTO-a, "мало и краткотрајно оживљавање туризма у лето 2020.", ипак је међу светским регијама претрпела највећи апсолутни пад, с више од 500 милиона мање међународних туриста у односу на 2019. годину.
У Африку је дошло 70 посто мање међународних туриста, а с најмањим падом, од 69 посто.