Pšenica najskuplja u poslednjih 13 godina: Ratari u panici čuvaju zalihe, očekuju nas nova poskupljenja?
Nova pšenica je već nikla, procena je da će je biti 630.000 hektara, 30.000 više nego lane, a razlog je visoka cena.
Na evropskim berzama pšenica ima najvišu cenu od 2008. godine. Stanje na svetskom tržištu odražava se i na prodaju pšenice u Srbiji. Od oktobra prošle godine cena je viša za 36 odsto. Ponuda je ovih dana ograničena, pšenica se čuva, jer se očekuje novi rast cene.
IZMIRITE SVOJE OBAVEZE NA VREME: Danas ističe rok za plaćanje poreza na imovinu, kazne zbog kašnjenja PAPRENE
DANAS POČINJE PRIJAVA ZA NOVU DRŽAVNU POMOĆ: Evo da li imate pravo na novac i kada počinje isplata
SUTRA DOSPEVA NA NAPLATU ČETVRTA RATA POREZA NA IMOVINU: Evo kako da izmirite dug i izbegnete plaćanje provizije
Joca Katić, poljoprivrednik iz Žitišta, je imao 20 jutara pšenice. Rod je smestio kod skladištara i prati situaciju na tržištu.
- Za razliku od prošlih godine, ove godine sam takoreći ostavio 90 posto moje proizvodnje. Jer ova cena koja je sad prisutna sve nas je na neki način iznenadila i prosto navela da probamo da što veću količinu pšenice ostavimo za neko vreme koje dolazi - ističe Katić.
Nova pšenica je već nikla, procena je da će je biti 630.000 hektara, 30.000 više nego lane, a razlog je visoka cena. Setva je skuplja od prethodne, jer je duplo viša cena mineralnog đubriva, koje je osnov za dobar rod.
- Ako sad nisi uložio, a ne rodi ti za iduću godinu, a ostane recimo pšenica na tih 30 dinara, onda opet imaš problem, nemaš količinu, džabe cena - kaže poljoprivrednik iz Kovina Žarko Milanov.
Na Produktnoj berzi u Novom Sadu trenutna cena pšenice je 31 dinar za kilogram bez PDV-a. Da će i narednih meseci biti tražena roba potvrđuju nedavno potpisani ugovori.
- Mi smo zaključili ugovor na nivou cena od 32 dinara i deset para na paritetu CPC odnosno franko kupac za isporuku od 15. januara do 31. januara 2022. godine - naglašava Verica Popov, Produktna berza Novi Sad.
Sa prelaznim zalihama Srbija ove godine ima oko 3,5 miliona tona pšenice, polovina je dovoljna za domaće potrebe, ostalo može u izvoz.