DAN KADA JE DINAR UVEDEN U SRBIJI: Pre 148 godina se sve promenilo - turbulentna istorija naše monete
Da li ste znali da je dinar takođe naziv monete i u nekim drugim državama na svetu?
Na današnji dan 12. decembra 1873. godine donošenjem Zakona o kovanju srpske srebrne monete dinar je postao zvanični srpski novac.
NOVI UDARAC PO DŽEPU GRAĐANA: Ove stavke drastično poskupele u odnosu na prethodnu godinu
PALA ODLUKA! Poznato da li će se đaci od sledeće nedelje naći u ŠKOLSKIM KLUPAMA
PRAKTIKANTIMA NAJMANJE DVE TREĆINE MINIMALCA: Ministarstvo objavilo Nacrt zakona o radnoj praksi, ovo su novine koje donosi
Ako niste znali, osim u Srbiji, dinar je naziv monete i u Alžiru, Bahreinu, Jordanu, Iraku, Kuvajtu, Libiji i Tunisu, a u Iranu označava stoti deo rijada.
Kako stoji na sajtu Narodne banke Srbije, 1868. godine, nakon što je proteklo više od četiri stoleća od kovanja poslednjeg srpskog srednjovekovnog novca, iskovan je prvi novac u obnovljenoj Srbiji. Ovaj novac Kneževine Srbije kovan je u bakru, dok je prvi srebrni novac iskovan 1875. godine, kada je uspostavljena nacionalna monetarna jedinica – dinar.
Prvi srebrni novčići iskovani te 1875. na aversu - prednjoj strani novčića - imali su lik kneza Milana Obrenovića. Iskovani su tada novčići u apoenima od 50 para, jednog i dva dinara.
Zakon o kovanju srpske srebrne monete doneo je Milan Obrenović i bio je u skladu sa novčanom konvencijom koju su 1865. u Parizu zaključile Francuska, Belgija, Italija i Švajcarska, a kasnije joj pristupile Grčka i Rumunija.
Dimenzije, finoća i težina dinara bile su identične franku, propisane tom konvencijom.
Jedan novčić morao je da sadrži hiljadu delova - i to 835 od čistog srebra i 165 od bakra.
Nakon priznavanja pune nezavisnosti na Berlinskom kongresu 1878. godine, naredne, 1879, u Srbiji je izdat prvi novac od zlata, u apoenu od 20 dinara.
Kada je Srbija postala kraljevina, a knez Milan proglašen kraljem 1882. izdata je specijalna serija zlatnika od 10 i 20 dinara. Nazvani su Milanovi zlatnici, odnosno milandori - po imenu kralja i francuskoj reči za zlato.
Kao kraljevina, Srbija štampa i prvi novac s pečatom Privilegovane narodne banke. Poslednja novčanica te banke izdata je tokom Prvog svetskog rata, a poslednja serija nosi datum 18. septembar 1918.
Osnivanjem Privilegovane narodne banke Kraljevine Srbije 1884. godine, kada je štampana prva srpska novčanica u vrednosti od 100 dinara plativa u zlatu, započelo se sa izdavanjem papirnog novca u Kraljevini Srbiji.
Zaključno sa 1918. godinom, Narodna banka Kraljevine Srbije izdala je ukupno devet banknota. Sve one štampane su u inostranstvu, u Belgiji i Francuskoj. Uporedo sa izdavanjem novčanica, Kraljevina Srbija je, zaključno sa 1917. godinom, nastavila sa emitovanjem serija kovanog novca.