SVE O NOVOM FRUŠKOGORSKOM KORIDORU: Najduži tunel u Srbiji prolaziće kroz Vojvodinu, a čekaju ga dva velika izazova
Tunel koji će uskoro početi da se gradi, a rok za kraj radova je mart 2024. godine, biće najduži u našoj zemlji, nalazi se na novoj deonici, ne prolazi kroz neke teško pristupačne delove naše zemlje, već kroz Vojvodinu, doduše, u onom jedinom njenom delu gde nije ravna.
Srpska i kineska strana potpisale su 6. oktobra komercijalni ugovor o projektovanju i izgradnji Fruškogorskog koridora, brze saobraćajnice duge 47,7 km od Novog Sada do Rume.
Ministarstvo građevinarstva i Džang Sjao Jen, direktor kompanije CRBC China Road and Bridge Corporation, stavili su potpis na projekat vredan 606 miliona evra, a prema najavama predsednika Srbije, Fruškogorski koridor biće otvoren za saobraćaj do 15. marta 2024. godine, što su rekordni rokovi.
Na ovoj brzoj saobraćajnici sa četiri kolovozne trake širine po 3,5 metra biće izgrađen i najduži tunel u Srbiji – "Iriški venac", dugačak 3,5 kilometra.
TRNOVIT PUT DIREKTORA GUGLA: "Ranac je koštao čitavu očevu platu"
OD ORUŽJA DO TOALET PAPIRA: Ovo su najpopularniji ruski proizvodi u inostranstvu (FOTO/VIDEO)
NEUM SPASAO SITUACIJU: Turizam u BiH pretrpeo nesagledive gubitke
Šta će sve da poveže
Izgradnjom Fruškogorskog koridora, i projektom Ruma-Šabac-Loznica, koji se već realizuje, Vojvodina će se povezati sa zapadnim i severozapadnim delom Srbije, odnosno, biće bolje povezani važni regionalni centri kao što su Novi Sad, Ruma, Šabac, Loznica. Takođe, ovaj putni pravac predstavlja i posrednu vezu Srbije sa BiH, Hrvatskom i Rumunijom.
- Fruškogorski koridor se nadovezuje na postojeći državni put IB reda broj 12 Novi Sad – Zrenjanin - granica Rumunije, a na kraju na auto-put i brzu saobraćajnicu u izgradnji Ruma-Šabac-Loznica. Ima za cilj da rastereti urbanizovane površine i izmesti tranzitni saobraćaj s prostora Nacionalnog parka Fruška gora - navode iz Koridora Srbije.
Dva izazova
Kako ističu iz Koridora i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, najteža za izgradnju će biti Deonica 2 zbog izgradnje tunela "Iriški Venac", koji će se i najduže raditi, i Deonica 3 zbog mosta preko reke Dunav. Ujedno, ta dva objekta će biti i najveći izazov za neimare.
Najduži tunel u Srbiji
Tunel "Iriški venac" kroz Frušku goru činiće dve cevi dužine od po 3,5 kilometara i to će biti najduži tunel u Srbiji.
Ulazni portal tunela "Iriški venac" nalazi se na oko 500 metara južno od naselja Paragovo, dok se izlazni portal nalazi na oko 2 kilometra istočno od naselja Vrdnik.
Kako ističu iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, na osnovu geološko-litoloških i geotehničkih parametara tunel će se izvoditi u vrlo teškim geološkim uslovima, a oko 20 odsto u ekstremno teškim uslovima, gde će biti potreban cevni štit i izuzetno jaka primarna podgrada.
- Projektovana metoda izvođenja tunela ja klasična SCL (Sprayed Concrete Lining), metoda koja se bazira na fleksibilnoj podgradi koju čine mlazni beton, stenska sidra i čelične remenate. Ovo je tzv. primarna podgrada koja treba da obezbedi stabilnost iskopanog profila, da bi se u konačnoj fazi ugradila sekundarna obloga od livenog betona debljine 35 cm, koja tunelski iskop dovodi u pravilnu vizuelnu liniju i po kojoj se kače svetiljke, ventilatori i ostala tunelska oprema - objašnjavaju iz Ministarstva.
Dodaju da su delovi tunela sa malim nadslojem koji se izvode u otvorenom ulazno-izlazne zone i one su kratke u odnosu na ukupnu dužinu tunela – iznose od 27 do 35 metara.
Na ovim delovima je visina nadsloja mala, a degradacija brdske mase izuzetno izražena, pa je inženjerski ispravnije da se ovi delovi tunela urade u otvorenom širokom iskopu, a kasnije zatrpaju, stručno je objašnjenje.
- Na potezu rada u otvorenom projektovan je potporni zid između tunelskih cevi, usled nejednake dužine tunela i zahteva projektanta ventilacije da se ulazni odnosno izlazi portali razmaknu i time maksimalno smanji mogućnost da dim iz jedne cevi (u slučaju požara) pređe u drugu cev. Projektom tunela je predviđena hidroizolacija sa spoljne strane obloge i obostrano drenažne cevi pri dnu obloge, čime je izvršena zaštita konstrukcije od proceđivanja podzemnih voda - ističu iz Ministarstva.
Koridor od Kaća do Rume
Brze saobraćajnica "Fruškogorski Koridor" biće duga 47,7 km, a sastojaće se od 4 deonice.
Prva deonica prostire se od petlje Kać, koja je veza sa postojećim državnim putem IB reda Novi Sad-Zrenjanin, do Petrovaradina i ona prolazi kroz ravničarski teren. Ovaj deo trase preseca auto put E-75 Beograd-Novi Sad-Subotica, a idejnim projektom je predviđeno denivelisano ukrštanje sa kružnom raskrsnicom "Krug Sever 4", koja je veza sa novoprojektovanom naplatnom rampom i Petljom "Novi Sad Jug".
- Cela ova deonica brze magistrale je projektovana na nasipu od peska prosečne visine od 3. Trasa preseca nekoliko prirodnih i saobraćajnih prepreka mostovima od kojih je najveći most preko reke Dunav dužine 1765,76m - navode iz Ministarstva.
Sledeća deonica nastavlja se od petlje "Autoput E75" do naselja Paragovo na severnim padinama Fruške gore i na ovom delu se nalazi tunel "Širine" koji će biti dugačak oko 350 metara.
- Zatim sledi trasa od Paragova do početka obilaznice oko Rume, gde je teren uglavnom ravničarski, osim na području Fruške gore gde je brdovit (planinski). Tunel "Iriški Venac" sa dve tunelske cevi i dužinom od 3.5km je svojom složenošću i cenom svakako ključni objekat deonice - navode u Ministarstvu.
Poslednja deonica prostire se od početka obilaznice oko Rume do petlje Ruma na autoputu E-70, i dugačka je 10,52 km. Nastavljajući se na prethodnu, trasa puta se ubrzo odvaja od pravca pružanja postojećeg državnog puta 1-B reda br.21 i omogućava saobraćajne veze sa svim postojećim saobraćajnim strujama u toj zoni preko denivelisanih raskrsnica.
- Pred neposredni završetak ove deonice puta, predviđena je kružna raskrsnica za povezivanje sa naplatnom rampom autoputa E-70. Trasa se završava neposredno ispred postojeće mostovske konstrukcije preko autoputa E-70 - objašnjavaju iz Ministarstva.