Propao mu biznis pa prešao u blogere: Ivica objavio "14 koraka PLJAČKE AGROKORA koje je odobrila Vlada"
Sveobuhvatna analiza
Ivica Todorić objavio je već drugi blog danas, ovaj put pod naslovom "14 koraka pljačke Agrokora koje je odobrila Vlada".
U nastavku je tekst u celosti:
Biznismen, tajkun i medijski stručnjak: Ivica Todorić postao "najpopularniji" hrvatski BLOGER
Todorić pokušava da se opere: Krivi su mu svi, od bivših saradnika do političara aktuelne vlasti
Koristeći analitiku pravnih i ekonomskih eksperata, ali i izvore koji dolaze od samih sprovodioca nezakonitih radnji u potpunosti je rekonstruisan celi zločinački poduhvat u 14 tačaka i iznosim ga ovde hrvatskoj javnosti. O tome kako se i zašto manipuliše s Agrokorovim bilansima sada je potpuno jasno:
1. KORAK: Smena menadžementa kroz zakon (Lex Agrokor)
2. KORAK: Postavljanje novog menadžmenta na sve ključne upravljačke funkcije u Agrokoru d.d. (menadžment u akvizicijama uglavnom nije diran jer je potrebno da na tim pozicijama ostanu menadžeri koji su ranije bili u sastavu kako bi se mogli naterati ucenom da potpišu ispravke finansijskih izveštaja).
3. KORAK: Novi menadžment preuzima sve funkcije u finansijama i strategiji u cilju pokretanja revidiranih finansijskih izveštaja za 2015. godinu i izradu finansijskih izveštaja za 2016. koje bivši menadžment nije stigao da preda.
4. KORAK: Sprovode se čišćenja bilansa kroz umanjenja i rezervacije u delu zaliha, revalorizacijskih pozicija, potražnje, procena vrednosti imovine i kroz to se dolazi do generisanja visokih gubitaka u knjigama kao priprema sprovođenja razvlašćivanja postojećih vlasnika.
5. KORAK: Objavljuju se poslovni rezultati u kojima se evidentiraju visoki gubici uz reviziju revidiranih poslovnih izveštaja za 2016. godinu u kojima se navodi beleška mogućeg neprikazivanja stvarnog stanja poslovanja društva uz opasku potencijalne prevare u poslovnom izveštaju.
6. KORAK: Tokom izrade izveštaja, paralelno se po diskontnim vrednostima otkupljuju dugovanja na tržištu i time stiče kontrola nad dugom kompanije.
7. Kada se otkupom dugovanja kroz diskont preuzme kontrola nad dovoljnim iznosom duga, stvorena je pretpostavka da se krene sa stvaranjem novog zaduženja kompanije po roll-up modelu, prema kojem se uz diskont otkupljeni stari dug kompanije novim zaduženjem podiže u prioritetni status namirenja u meri 1:1 nezavisno o diskontu postignutom prilikom otkupa tog istog starog duga.
8. Objavljuje se stanje duga svih poverilaca kompanije prikazano na način kao da je kompanija stala s radom s datumom objave, odnosno sva dugovanja prikazuju se dospelim nezavisno od njihove ročnosti i normalnom toku poslovanja u kojem svaka kompanija u svom redovnom radu ima otvorenih dugovanja prema kreditorima, dobavljačima i ostalim stake holderima. U svetu bankarstva takva situacija bi se mogla poistovetiti sa scenariom u kojem štediše i svi klijenti banke u jednom danu zatraže od banke isplatu svojih sredstava. Takav udar niti jedna banka na svetu ne može izdržati.
9. KORAK: Objavljenim iznosom ukupnih dugovanja prikazuje se da je vrednost kompanije negativna, čime se stvara pretpostavka predloga pokretanja nagodbe u kojoj se ide u smeru pretvaranja dugovanja u kapital kompanije.
10. KORAK: Tekuće operativno poslovanje se pušta da se odvija sve lošije kako bi se dodatno umanjila vrednost samih kompanija kroz umanjenje njihovog operativnog rezultata poslovanja.
11. KORAK: Izrađuje se predlog nagodbe u kojem se poverioci dele u ranije dogovorene grupe. Svi vlasnici duga koji su kroz roll-up model stekli prioritetan status naplate, ulaze u prioritetan naplatni red u kojem naplaćuju 100% svojih potraživanja. Ostalim poveriocima se nudi umanjenje glavnice duga i naplata ostatka kroz model otplate kroz godine ili pretvaranje ostatka duga u kapital kompanije.
12. KORAK: Na osnovu definisanih gubitaka prvo se pokreće umanjenje postojećeg kapitala kompanija za vrednost dela duga na teret postojećih deoničara, čime se postojeći deoničari svode na desetinu vrednosti imovine. Navedeni korak se provodi kao skupštinska odluka svake od kompanija s obzirom na to da je povereniku kroz Lex Agrokor omogućeno preuzimanje funkcije skupštine društva, čime je doveden u poziciju da samostalno može glasati (on ili njegov opunomoćenik) za prihvatanje svog predloga.
13. KORAK: Po umanjenju temeljnog kapitala za iznos gubitaka na teret postojećih deoničara, skupštini se daje na glasanje povećanje temeljnog kapitala kompanija kroz unošenje prava (dugovanja) u kapital kompanije po svom iznosu čime su svi oni koji su vlasnici prioritetnog potraživanja (stečenih kroz roll-up model) dovedeni u privilegovan položaj i sav svoj dug pretvaraju u udio u kompanijama. Navedeni korak takođe se provodi kao skupštinska odluka svake od kompanija s obzirom na to da je poveriocu kroz Lex Agrokor omogućeno preuzimanje funkcije skupštine društva čime je doveden u poziciju da samostalno može glasati (on ili njegov opunomoćenik) za prihvatanje svog predloga.
14. KORAK: Upisom dokapitalizacije i novim imaocima poslovnog udela sprovedeno je i legalizovano preuzimanje kompanija te imaoci prioritetnog duga postaju vlasnici kompanija.