U SELIMA OKO TOPOLE VIŠNJA ODLIČNO RODILA: Ali voćari nemaju kome da je prodaju jer svi traže prvu klasu (FOTO)
Da bi plodovi svoje mesto na zahtevnom tržištu pronašli kao prva klasa, neophodna su velika ulaganja voćara
U selima u okolini Topole berba višanja privodi se kraju, međutim voćari nisu zadovoni jer su vremenske neprilike uticale na kvalitet i veličinu lodova, pa je veoma teško ispuniti zahteve kupaca koji traže iskuljučivo prvu klasu.
SJAJNA VEST KOJU JE SRBIJA ČEKALA! Privredni rast u drugom kvartalu leti u nebo, malo koja zemlja će se moći meriti sa nama!
VELIKE PROMENE U SRBIJI - RASTE EKONOMIJA, STIŽU NOVA RADNA MESTA: Vučić objasnio značaj fabrike MTU u našoj zemlji
POČINJE PRIJAVA ZA 5.000 DINARA POMOĆI: Pravo na novu podršku ima 30.000 ljudi, poznato gde i kako se možete prijaviti
- Rodila je odlično ali smo imali vremenske nepogode, pa je kvalitet umanjen za nekih 40 odsto. Prva klasa ide u hladnjaču, za izvoz. Cena je najniža u poslednjih šest godina, a pritom imamo dosta odbacivanja i lošijeg kvaliteta tako da je to generalno problem - rekao je Sima Zečević iz sela Lipovac kod Topole.
Da bi rod i kvalitet višnje bili zadovoljavajući, a plodovi svoje mesto na zahtevnom tržištu pronašli kao prva klasa, neophodna su velika ulaganja voćara. U takvim okolnostima višnja postaje neisplativa voćna vrsta, ali proizvođači je moraju obrati, što iziskuje i dodatne troškove. Na Siminom imanju najviše se uzgaja sorta šumadinka, koja je i najzehtevnija.
- To je specifična sorta, bere se sa peteljkom, prva klasa mora da izgleda perfektno. Gleda se boja, kalibraža, mora da bude krupna, ne sme da ima nikakvo ni najmanje fizičko oštećenje na njoj. Rod je vrhunski čak prelazi i 10 kilograma po stablu ali od toga samo nekih 40 odsto može da ide u prvu klasu. Zdrava višnja koja nema crva i ima malo fizičkog oštećenja od grada ne može da se preda i mora da se odstrani. To je druga klasa koju nemamo gde, ili da je ostavimo na grani ili da nešto radimo sa njom. Jedino da se preradi na neki način, ali teško može da se unovči i takva - objašnjava ovaj voćar.
Sve slabiji kvalitet i niska otkupna cena destimulisali su voćare, pa Sima planira čak i da poseče mlade zasade višnje, koji se prostiru na 44 ara.