U SRPSKOJ 85 ODSTO PREDUZEĆA POGOĐENO PANDEMIJOM: Državna pomoć za neke već stigla
Državna pomoć je stigla do dve trećine preduzeća u Srpskoj koja su je tražila
Čak 85 odsto poslodavaca u proteklih šest meseci se suočavalo sa padom poslovanja, isti procenat preduzeća očekuje dodatni pad, a oko 10 odsto poslodavaca misli da normalizacije neće biti ni za dve godine.
Dr Ristić objašnjava: U kakvoj vezi su creva i imunitet i kako da sprečimo infekciju
USVOJENE NOVE TAKSE ZA RTS I RTV: Od 1. januara kreće naplata
Očuvana ekonomska baza, zadržan nivo investicija (FOTO/VIDEO)
Podaci su ovo godišnjeg dokumenta "Predlozi i preporuke Unije udruženja poslodavaca RS (UPRS) za Program ekonomskih reformi Republike Srpske 2021-2023".
Kako se navodi u ovom dokumentu, koji sadrži i "Istraživanje o uticaju kovida-19 na poslovanje" čiju pripremu je podržala Međunarodna organizacija rada (ILO) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), čak 85 odsto preduzeća kaže da će im za vraćanje normalnom poslovanju trebati oko 180 dana, dok neka preduzeća razmatraju da privremeno ili trajno zaustave svoje poslovanje.
Jedna četvrtina od 47 odsto svih preduzeća u RS razmatra privremeno ili trajno zatvaranje, a jedan odsto preduzeća je već to učinilo.
- Državna pomoć je stigla do dve trećine preduzeća koja su tražila pomoć, dok samo 13 odsto poslodavaca povećanje prihoda vidi u privlačenju mladih talenata - stoji u ovom dokumentu.
Moratorijum na plaćanje prispelih kreditnih obaveza koristila je polovina preduzeća iz poljoprivrednog sektora, 44 odsto preduzeća iz saobraćajnog sektora, 43% hotela i 40% preduzeća iz drvne industrije.
- Dalji pad profita očekuje 85 odsto anketiranih, 78 odsto očekuje pad proizvodnje i investicija, 76 odsto pad tražnje za njihovim proizvodima, 70 odsto još teži pristup kreditima, a 60 odsto pad produktivnosti rada - navodi se u dokumentu UPRS.
Dalje se navodi da svega 13% od 289 anketiranih kompanija u RS veruje da je moguće normalizovati poslovanje za manje od šest meseci, dok njih oko 80% veruje da će za to biti potrebno od šest meseci do dve godine.
Saša Trivić, predsednik Unije udruženja poslodavaca RS, rekao je da je zajednički zaključak poslodavaca i Vlade RS bio da se najveći deo dokumenta već nalazi u Programu ekonomskih reformi 2021-2023 Vlade Republike Srpske.
- Posebno je značajno na skupu održanom juče da smo otvorili temu alternativnih izvora finansiranja, koji treba da budu temelj za ubrzani razvoj privrede RS -rekao je Trivić.