У СРПСКОЈ 85 ОДСТО ПРЕДУЗЕЋА ПОГОЂЕНО ПАНДЕМИЈОМ: Државна помоћ за неке већ стигла
Државна помоћ је стигла до две трећине предузећа у Српској која су је тражила
Чак 85 одсто послодаваца у протеклих шест месеци се суочавало са падом пословања, исти проценат предузећа очекује додатни пад, а око 10 одсто послодаваца мисли да нормализације неће бити ни за две године.
Др Ристић објашњава: У каквој вези су црева и имунитет и како да спречимо инфекцију
УСВОЈЕНЕ НОВЕ ТАКСЕ ЗА РТС И РТВ: Од 1. јануара креће наплата
Очувана економска база, задржан ниво инвестиција (ФОТО/ВИДЕО)
Подаци су ово годишњег документа "Предлози и препоруке Уније удружења послодаваца РС (УПРС) за Програм економских реформи Републике Српске 2021-2023".
Како се наводи у овом документу, који садржи и "Истраживање о утицају ковида-19 на пословање" чију припрему је подржала Међународна организација рада (ИЛО) и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), чак 85 одсто предузећа каже да ће им за враћање нормалном пословању требати око 180 дана, док нека предузећа разматрају да привремено или трајно зауставе своје пословање.
Једна четвртина од 47 одсто свих предузећа у РС разматра привремено или трајно затварање, а један одсто предузећа је већ то учинило.
- Државна помоћ је стигла до две трећине предузећа која су тражила помоћ, док само 13 одсто послодаваца повећање прихода види у привлачењу младих талената - стоји у овом документу.
Мораторијум на плаћање приспелих кредитних обавеза користила је половина предузећа из пољопривредног сектора, 44 одсто предузећа из саобраћајног сектора, 43% хотела и 40% предузећа из дрвне индустрије.
- Даљи пад профита очекује 85 одсто анкетираних, 78 одсто очекује пад производње и инвестиција, 76 одсто пад тражње за њиховим производима, 70 одсто још тежи приступ кредитима, а 60 одсто пад продуктивности рада - наводи се у документу УПРС.
Даље се наводи да свега 13% од 289 анкетираних компанија у РС верује да је могуће нормализовати пословање за мање од шест месеци, док њих око 80% верује да ће за то бити потребно од шест месеци до две године.
Саша Тривић, председник Уније удружења послодаваца РС, рекао је да је заједнички закључак послодаваца и Владе РС био да се највећи део документа већ налази у Програму економских реформи 2021-2023 Владе Републике Српске.
- Посебно је значајно на скупу одржаном јуче да смо отворили тему алтернативних извора финансирања, који треба да буду темељ за убрзани развој привреде РС -рекао је Тривић.