VUČIĆ OTVORIO KONFERENCIJU "The Economist": Godina 2017. će biti lakša, one najveće kredite smo vratili
Konferencija "The Economist: Svet u 2017" okupila čelne ljude Vlade Srbije, Vlade Vojvodine, ambasadore, ekonomiste i vodeće privrednika iz Srbije i regiona.
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić otvorio je konferenciju "The Economist: Svet u 2017".
- Ja nisam ekspert za svetska pitanja i nikada nisam pridavao sebi tu vrstu značaja da dobro znam kakvi su odnosi između SAD i Rusije. U Srbiji uvek postoji dovoljan broj ljudi koji se u to razumeju. Ja ću da analiziram našu ekonomiju i koliko je ona uslovljena drugim zemljama - ovim rečima se premijer Srbije obratio prisutnima u Skupštini Srbije.
HAJKA NA PREMIJERA! Hrvati vređaju Vučića i nazivaju ga četnikom jer im je rekao istinu
Deficit 1,2 -1,4
Premijer je iskazao da nikada u decembru nismo trošili novca kao danas i pitanje je da li ćemo i imati deficit.
- Ono što smo izdvojili za vojnu industriju, naoružanje i danas izdvajamo! 2017 će biti lakša, one najveće kredite smo vratili. Kada imate disciplinovanu Vladu, po prvi put smo zajmove stavili ispod crte, kaže Vučić.
Ekonomska kriza u EU i dalje traje
Kako objašnjava on, u sledećoj godini imaćemo dodatne političke probleme. Ekonomska kriza na nivou EU se nastavlja.
- Mi ćemo ubrzo, ali nedovoljno brzo da stižemo one zemlje koje su ispred nas. Kada govorimo o očuvanja političke stabilnosti mislim na stanje u regionu. Rekao bih da postoje rizici, ali ćemo našim prijateljskim odnosom u regionu, od Albanije do Hrvatske, pokušati da izgradimo čvršće i stabilnije odnose. Ako ne možemo bolje, onda barem ne možemo gore nego do sada, kaže premijer.
On je rekao svoje mišljenje o uticaju političkih i ekonomskih prilika u svetu na naš dalji razvoj, a u tom je kontekstu naveo kako je jedan, naizgled mali, detalj od uticaja na prilike kod nas.
Američki je FED naime upravo povećao za jedan odsto referentnu kamatnu stopu, dolar je ojačao i naš dug se istog trenutka povećao za 80 miliona evra.
"Jedna sitnica, koja je rezultat bržeg rasta američke privrede i koja je stvar za njih jako dobra, u našim se bilansima pokazala kao uvećanje obaveze", primetio je Vučić, ali i dodao da smo mi na dobrom putu, sigurnijem nego mnoge druge zemlje.
Pitanje je jedino možemo li da održimo ozbiljnost, možemo li da se ponašamo odgovorno, a, u protivnom, bitku ćemo da izgubimo, kao bezbroj puta do sada.
"Ako budemo dovoljno odogvorni i pametni uveren sam da ćemo u tome da uspemo", rekao je premijer.
Premijer je ukazao da se u Evropi vidi drugačija raspodela snaga i vidi se novi izvor rasta, koji postoji u zemljama Istočne Evrope, dok je u zemljama tzv. stare Evrope stopa rasta usporenija, jer je reč, naravno, o razvijenim zemljama.
Prema procenama, kaže, prosečan rast u Evropi, na nivou članica EU, biće između 1,5 i 1,8 odsto, dok MMF Srbiji prognozira 3 odsto, a biće, uveren je, i 4 odsto.
U narednoj godini očekuju se i dodatni politički problemi, zbog izbora u Holandiji, važnih izbora u Nemačkoj i Francuskoj.
Podsetio je da u Španiji i nakon formiranja nove vlade ima protesta, mada je, smatra, premijer Rahoj dobro rešenje za tu zemlju.
"U Evropi se vidi drugačija raspodela snaga i vidi se da novi izvor rasta postoji u u zemljama istočne evrope sa najznačijnijom stopom rasta u Rumuniji i Poljskoj, tu je i Mađarska, dok zemlje evrozone ili stara Evropa imaju usporeni rast, naravno, jer su razvijenije", primetio je premijer.
Premijer je takođe rekao da se Srbija pripremi na najozbiljniji način i da se nada da će Nemačka i dalje nastaviti da ulaže u Srbiju.
- Stanje u Srbiji je mnogo bolje nego prethodnih godina, ali to sve zavisi od daljeg menjanja svakoga od nas kako da strukturno promenimo preduzeća, kako da sebe lično promenimo razumejući da pare ne padaju sa neba, nego od poreza, od onih koji voze poršee, a sirotinji ništa dali nisu, objašnjava Vučić.
Sve zavisi od nas i naše discipline
On je naglasio da je njegov zaključak sledeći:
- Situacija u svetu je teška i komplikovana. Situacija u Srbiji je komplikovana, pogotovo kada se pogleda stanje u regionu. Želim da poručim građanima Srbije da sve zavisi od nas i naše discipline. Ukoliko nastavimo da se ponašamo disciplinovano, sve ćemo uspeti bez problema, rekao je on i istakao da je zahvalan građanima Srbije koji će osetiti već ove godine bolji život.
Maja Gojković je podvukla da Srbija sigurno ne može presudno da utiče na odnose na globalnom planu, ali je važno da se čuje koja je uloga naše zemlje u složenim geopolitičkim uslovima u svetu.
Ona je istakla da je važno da Srbija nastavi da radi iduće godine na stabilnosti, jer je to bitno za našu zemlju i region.
- Za Skupštinu je značajno da o izazovima sa kojima se svet i Srbija suočavaju i nastaviće da se suočavaju iduće godine, i ona je pravo mesto da se otvoreno o tome razgovara - naglasila je Gojković ističući da je neophodan zajednički evropski odgovor na sve izazove.
Ona je istakla da je uverena da će Vlada Srbije nastaviti i u 2017. godini da vodi aktivnu, jasno profilisanu i osmišljenu spoljnu politiku, koja doprinosi boljem pozicioniranju Srbije na međnarodnom planu.
Na tom putu će, dodala je, imati kao i do sada podršku Skupštine Srbije, posebno imajuhi u vidu sve veći značaj parlamentarne diplomatije u međunarodnim odnosima.
Ona je ukazala da se Evropa i svet suočavaju sa velikim izazovima, poput terorizma, migrantske krize, ekonomskih izazova i porasta ekstremizma, a da je EU, kao stub političke i ekonomske stabilnosti uzdrmana i Bregzitom.
- Sve to govori da je savremenim problemima potreban ozbiljan i odgovoran pristup i zajednički odgovor svih nas, a Srbija je odlučna da da svoj doprinos u odbrani zajedničkih evropskih i civilizacijskih vrednosti - rekla je Gojković.
Predsednica parlamenta je podvukla i da je otvaranje svakog narednog poglavlja važna poruka građanima Srbije, ali i svim zemljama Zapadnog Balkana, da vrata EU nisu zatvorena, što znači za ekonomski i politički napredak celog regiona.
- U 2017. godini daćemo svoj doprinos nastavku procesa evrointegracija, kao jednog od naših spoljno-političkih prioriteta - rekla je Gojković.