ВУЧИЋ ОТВОРИО КОНФЕРЕНЦИЈУ "The Ецономист": Година 2017. ће бити лакша, оне највеће кредите смо вратили
Конференција "The Ецономист: Свет у 2017" окупила челне људе Владе Србије, Владе Војводине, амбасадоре, економисте и водеће привредника из Србије и региона.
Председник Владе Србије Александар Вучић отворио је конференцију "The Ецономист: Свет у 2017".
- Ја нисам експерт за светска питања и никада нисам придавао себи ту врсту значаја да добро знам какви су односи између САД и Русије. У Србији увек постоји довољан број људи који се у то разумеју. Ја ћу да анализирам нашу економију и колико је она условљена другим земљама - овим речима се премијер Србије обратио присутнима у Скупштини Србије.
ХАЈКА НА ПРЕМИЈЕРА! Хрвати вређају Вучића и називају га четником јер им је рекао истину
Дефицит 1,2 -1,4
Премијер је исказао да никада у децембру нисмо трошили новца као данас и питање је да ли ћемо и имати дефицит.
- Оно што смо издвојили за војну индустрију, наоружање и данас издвајамо! 2017 ће бити лакша, оне највеће кредите смо вратили. Када имате дисциплиновану Владу, по први пут смо зајмове ставили испод црте, каже Вучић.
БЛУМБЕРГ ПРЕДВИЂА: Рубља ће расти, а Путин ће вратити руски престиж који је имао СССР пре 26 година!
Економска криза у ЕУ и даље траје
Како објашњава он, у следећој години имаћемо додатне политичке проблеме. Економска криза на нивоу ЕУ се наставља.
- Ми ћемо убрзо, али недовољно брзо да стижемо оне земље које су испред нас. Када говоримо о очувања политичке стабилности мислим на стање у региону. Рекао бих да постоје ризици, али ћемо нашим пријатељским односом у региону, од Албаније до Хрватске, покушати да изградимо чвршће и стабилније односе. Ако не можемо боље, онда барем не можемо горе него до сада, каже премијер.
Он је рекао своје мишљење о утицају политичких и економских прилика у свету на наш даљи развој, а у том је контексту навео како је један, наизглед мали, детаљ од утицаја на прилике код нас.
Амерички је ФЕД наиме управо повећао за један одсто референтну каматну стопу, долар је ојачао и наш дуг се истог тренутка повећао за 80 милиона евра.
"Једна ситница, која је резултат бржег раста америчке привреде и која је ствар за њих јако добра, у нашим се билансима показала као увећање обавезе", приметио је Вучић, али и додао да смо ми на добром путу, сигурнијем него многе друге земље.
Питање је једино можемо ли да одржимо озбиљност, можемо ли да се понашамо одговорно, а, у противном, битку ћемо да изгубимо, као безброј пута до сада.
"Ако будемо довољно одогворни и паметни уверен сам да ћемо у томе да успемо", рекао је премијер.
Премијер је указао да се у Европи види другачија расподела снага и види се нови извор раста, који постоји у земљама Источне Европе, док је у земљама тзв. старе Европе стопа раста успоренија, јер је реч, наравно, о развијеним земљама.
Према проценама, каже, просечан раст у Европи, на нивоу чланица ЕУ, биће између 1,5 и 1,8 одсто, док ММФ Србији прогнозира 3 одсто, а биће, уверен је, и 4 одсто.
У наредној години очекују се и додатни политички проблеми, због избора у Холандији, важних избора у Немачкој и Француској.
Подсетио је да у Шпанији и након формирања нове владе има протеста, мада је, сматра, премијер Рахој добро решење за ту земљу.
"У Европи се види другачија расподела снага и види се да нови извор раста постоји у у земљама источне европе са најзначијнијом стопом раста у Румунији и Пољској, ту је и Мађарска, док земље еврозоне или стара Европа имају успорени раст, наравно, јер су развијеније", приметио је премијер.
Премијер је такође рекао да се Србија припреми на најозбиљнији начин и да се нада да ће Немачка и даље наставити да улаже у Србију.
- Стање у Србији је много боље него претходних година, али то све зависи од даљег мењања свакога од нас како да структурно променимо предузећа, како да себе лично променимо разумејући да паре не падају са неба, него од пореза, од оних који возе поршее, а сиротињи ништа дали нису, објашњава Вучић.
Све зависи од нас и наше дисциплине
Он је нагласио да је његов закључак следећи:
- Ситуација у свету је тешка и компликована. Ситуација у Србији је компликована, поготово када се погледа стање у региону. Желим да поручим грађанима Србије да све зависи од нас и наше дисциплине. Уколико наставимо да се понашамо дисциплиновано, све ћемо успети без проблема, рекао је он и истакао да је захвалан грађанима Србије који ће осетити већ ове године бољи живот.
Маја Гојковић је подвукла да Србија сигурно не може пресудно да утиче на односе на глобалном плану, али је важно да се чује која је улога наше земље у сложеним геополитичким условима у свету.
Она је истакла да је важно да Србија настави да ради идуће године на стабилности, јер је то битно за нашу земљу и регион.
- За Скупштину је значајно да о изазовима са којима се свет и Србија суочавају и наставиће да се суочавају идуће године, и она је право место да се отворено о томе разговара - нагласила је Гојковић истичући да је неопходан заједнички европски одговор на све изазове.
Она је истакла да је уверена да ће Влада Србије наставити и у 2017. години да води активну, јасно профилисану и осмишљену спољну политику, која доприноси бољем позиционирању Србије на међнародном плану.
На том путу ће, додала је, имати као и до сада подршку Скупштине Србије, посебно имајухи у виду све већи значај парламентарне дипломатије у међународним односима.
Она је указала да се Европа и свет суочавају са великим изазовима, попут тероризма, мигрантске кризе, економских изазова и пораста екстремизма, а да је ЕУ, као стуб политичке и економске стабилности уздрмана и Брегзитом.
- Све то говори да је савременим проблемима потребан озбиљан и одговоран приступ и заједнички одговор свих нас, а Србија је одлучна да да свој допринос у одбрани заједничких европских и цивилизацијских вредности - рекла је Гојковић.
Председница парламента је подвукла и да је отварање сваког наредног поглавља важна порука грађанима Србије, али и свим земљама Западног Балкана, да врата ЕУ нису затворена, што значи за економски и политички напредак целог региона.
- У 2017. години даћемо свој допринос наставку процеса евроинтеграција, као једног од наших спољно-политичких приоритета - рекла је Гојковић.