ZA MESEC DANA SE ZARADI 150.000 DINARA! Ovo u Srbiji niko ne želi da radi - a para sve više i više
Malinarima nedostaje domaća radna snaga, pa zapošljavaju strance, koji dolaze čak i iz Pakistana, Indije, Nepala...
Srpsku malinu ovoga leta, verovali ili ne, braće sezonski radnici koji dolaze čak iz Nepala, a u malinjake u okolini Arilja, Ivanjice, Požege, Nove Varoši berači stižu i iz Indije i Pakistana!
Dolazak ovih radnika neophodan je zato što u Srbiji, i pored odlične zarade, nema dovoljno zainteresovanih za branje malina. Mnoga gazdinstva već godinama prinuđena su da zapošljavaju radnike iz susedne Bugarske i Albanije, ali ni tamo ih nema dovoljno, pa sad berače "uvoze" i sa "egzotičnih destinacija".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/28/shutterstock_570065044.jpg?itok=tQSnvYdj)
Studiranje i posao mogu zajedno: Izaberite fakultet na kome je to moguće
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/13/278095167_352595586832161_2709325357814689685_n.jpg?itok=ULfkQXzN)
ZASEJALI SMO DUPLO VIŠE PŠENICE NEGO ŠTO NAM JE POTREBNO: Ovih šest država od SRBIJE traži pomoć u ŽITU, među njima dve članice EU
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/05/jorgovanka_tabakovic.jpg?itok=6TSVtXTh)
SRBIJA SA INFLACIJOM NA ZAČELJU EVROPE: Tabakovićeva otkrila koliko će rasti rate na kredite i u kojoj VALUTI treba da štedimo
Branje težak posao
Prema rečima vlasnika plantaža malina, na oglase za radnike skoro da se niko ne javlja, a sezona branja se približava. Zarada je, kako kažu, više nego dobra, ali naši ljudi naprosto ne žele da rade ovaj posao. U jeku berbe dnevnica za berače dostići će i 8.000 dinara (najmanja zagarantovana je 5.000 plus hrana i smeštaj), pa je za oko mesec dana moguće zaraditi i 150.000 dinara!
Direktor zadruge "Agro eko voće" Božo Joković kaže da sezona berbe malina kreće polovinom juna i da već sada vlada ogromna potražnja za beračima širom Srbije.
- Svake godine najviše radnika dolazi sa juga Srbije, iz Vojvodine i Republike Srpske, ali za ovu sezonu agencije za zapošljavanje nude nam radnike i iz daleke Indije, Nepala, Pakistana. Malinari već kalkulišu i prave računicu i sigurno da ovogodišnji rod neće da prepuste slučaju pošto je najavljena otkupna cena nikad viša... - kaže Joković.
Svetlana Cvijanović iz Saveza poljoprivrednih proizvođača zapadne Srbije kaže da za jedan dan u njivi trenutno može da se uzme do 5.000 dinara, ali kada počne berba, dnevnice će biti i veće.
- Radovi u malinjacima su već počeli, ali i u kupinama i na plantažama sveg drugog jagodičastog voća. Radne snage nema, pa su i dnevnice skočile. Posao jeste težak, ali vredi se pomučiti jer se u sezoni veoma dobro plaća. Za mesec dana vredan radnik može da zaradi i više od 100.000 dinara! Mi smo primorani da plaćamo puno, jer će u suprotnom da nam propadne rod, a to ne smemo da dozvolimo. Prosto, posao je takav da kada plod sazri, on mora da se bere i tu nema nikakvog čekanja i kalkulisanja - kaže ona i dodaje:
- U našem malinjaku plaćamo po obranom kilogramu, tako da ko dobro i vredno radi, može da zaradi i do 8.000 dinara dnevno. Ali i pored vrlo dobre nadnice, radne snage i dalje fali. Dovijamo se kako znamo i umemo, pa nam dolaze i radnici iz Bugarske i Albanije. I ovo leto ćemo ih sigurno angažovati.
Cena maline ići će do 1.000 dinara
Malinari se nadaju da će cena maline ove godine premašiti 600 dinara po kilogramu. Štaviše, pojedini otkupljivači sigurni su da će cena "izaći" i na 1.000 dinara po kilogramu, što bi bio istorijski rekord! Na to će, kažu stručnjaci, pre svega, uticati manjak roda u brdskim predelima, gde su malinjake "pokosili" kasni sneg i suša.
Direktor zadruge "Agro eko voće" Božo Joković kaže da ono što zabrinjava jeste suša, koja je zaustavila rast malina, pa ove godine možemo očekivati manji rod nego lane.
- Potražnja za srpskim malinama je ogromna, izvozimo je najviše u zapadnu Evropu i Japan - kaže sagovornik.
Malinar iz Ivanjice Miodrag Sretenović berače bezuspešno traži već tridesetak dana.
- Uz dnevnicu nudim smeštaj i hranu, ali niko neće da radi. Moj zasad je na površini od oko 50 ari, što i nije tako puno, ali bez radnika je to nemoguće obrati - očajan je Sretenović.
Dobar rod maline
Jelenko Jadžić iz Nove Varoši očekuje dobar rod maline ovog leta.
- Berba maline nije uopšte lak posao, ali je zato dobro plaćen. Za dan u njivi nadničari zarade između od 5.000 dinara pa naviše, a u julu, kada počne berba, dnevnica će još skočiti... Kasni sneg i jutarnji mrazevi nisu pogodovali malinama, ali verujem da će bolje roditi nego prošle godine. I cena će, nadamo se, biti još veća nego prošle sezone - kaže Jadžić.