ЗА МЕСЕЦ ДАНА СЕ ЗАРАДИ 150.000 ДИНАРА! Ово у Србији нико не жели да ради - а пара све више и више
Малинарима недостаје домаћа радна снага, па запошљавају странце, који долазе чак и из Пакистана, Индије, Непала...
Српску малину овога лета, веровали или не, браће сезонски радници који долазе чак из Непала, а у малињаке у околини Ариља, Ивањице, Пожеге, Нове Вароши берачи стижу и из Индије и Пакистана!
Долазак ових радника неопходан је зато што у Србији, и поред одличне зараде, нема довољно заинтересованих за брање малина. Многа газдинства већ годинама принуђена су да запошљавају раднике из суседне Бугарске и Албаније, али ни тамо их нема довољно, па сад бераче "увозе" и са "егзотичних дестинација".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/28/shutterstock_570065044.jpg?itok=tQSnvYdj)
Студирање и посао могу заједно: Изаберите факултет на коме је то могуће
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/13/278095167_352595586832161_2709325357814689685_n.jpg?itok=ULfkQXzN)
ЗАСЕЈАЛИ СМО ДУПЛО ВИШЕ ПШЕНИЦЕ НЕГО ШТО НАМ ЈЕ ПОТРЕБНО: Ових шест држава од СРБИЈЕ тражи помоћ у ЖИТУ, међу њима две чланице ЕУ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/05/jorgovanka_tabakovic.jpg?itok=6TSVtXTh)
СРБИЈА СА ИНФЛАЦИЈОМ НА ЗАЧЕЉУ ЕВРОПЕ: Табаковићева открила колико ће расти рате на кредите и у којој ВАЛУТИ треба да штедимо
Брање тежак посао
Према речима власника плантажа малина, на огласе за раднике скоро да се нико не јавља, а сезона брања се приближава. Зарада је, како кажу, више него добра, али наши људи напросто не желе да раде овај посао. У јеку бербе дневница за бераче достићи ће и 8.000 динара (најмања загарантована је 5.000 плус храна и смештај), па је за око месец дана могуће зарадити и 150.000 динара!
Директор задруге "Агро еко воће" Божо Јоковић каже да сезона бербе малина креће половином јуна и да већ сада влада огромна потражња за берачима широм Србије.
- Сваке године највише радника долази са југа Србије, из Војводине и Републике Српске, али за ову сезону агенције за запошљавање нуде нам раднике и из далеке Индије, Непала, Пакистана. Малинари већ калкулишу и праве рачуницу и сигурно да овогодишњи род неће да препусте случају пошто је најављена откупна цена никад виша... - каже Јоковић.
Светлана Цвијановић из Савеза пољопривредних произвођача западне Србије каже да за један дан у њиви тренутно може да се узме до 5.000 динара, али када почне берба, дневнице ће бити и веће.
- Радови у малињацима су већ почели, али и у купинама и на плантажама свег другог јагодичастог воћа. Радне снаге нема, па су и дневнице скочиле. Посао јесте тежак, али вреди се помучити јер се у сезони веома добро плаћа. За месец дана вредан радник може да заради и више од 100.000 динара! Ми смо приморани да плаћамо пуно, јер ће у супротном да нам пропадне род, а то не смемо да дозволимо. Просто, посао је такав да када плод сазри, он мора да се бере и ту нема никаквог чекања и калкулисања - каже она и додаје:
- У нашем малињаку плаћамо по обраном килограму, тако да ко добро и вредно ради, може да заради и до 8.000 динара дневно. Али и поред врло добре наднице, радне снаге и даље фали. Довијамо се како знамо и умемо, па нам долазе и радници из Бугарске и Албаније. И ово лето ћемо их сигурно ангажовати.
Цена малине ићи ће до 1.000 динара
Малинари се надају да ће цена малине ове године премашити 600 динара по килограму. Штавише, поједини откупљивачи сигурни су да ће цена "изаћи" и на 1.000 динара по килограму, што би био историјски рекорд! На то ће, кажу стручњаци, пре свега, утицати мањак рода у брдским пределима, где су малињаке "покосили" касни снег и суша.
Директор задруге "Агро еко воће" Божо Јоковић каже да оно што забрињава јесте суша, која је зауставила раст малина, па ове године можемо очекивати мањи род него лане.
- Потражња за српским малинама је огромна, извозимо је највише у западну Европу и Јапан - каже саговорник.
Малинар из Ивањице Миодраг Сретеновић бераче безуспешно тражи већ тридесетак дана.
- Уз дневницу нудим смештај и храну, али нико неће да ради. Мој засад је на површини од око 50 ари, што и није тако пуно, али без радника је то немогуће обрати - очајан је Сретеновић.
Добар род малине
Јеленко Јаџић из Нове Вароши очекује добар род малине овог лета.
- Берба малине није уопште лак посао, али је зато добро плаћен. За дан у њиви надничари зараде између од 5.000 динара па навише, а у јулу, када почне берба, дневница ће још скочити... Касни снег и јутарњи мразеви нису погодовали малинама, али верујем да ће боље родити него прошле године. И цена ће, надамо се, бити још већа него прошле сезоне - каже Јаџић.