TAMNA STRANA EVROPSKOG "BLAGOSTANJA": Rade duže, a žive...
Ljudi u EU koji danas ulaze u svet rada mogu očekivati da će biti aktivni (bilo zaposleni ili nezaposleni) gotovo dve godine duže. To je skoro dve godine (1,9) više nego pre deset godina. Najveći radni vek imaju najbogatije članice EU, od Holandije i Danske do Britanije i Nemačke.
Radni vek građana Evropske unije se, kao i životni vek, povećava. Očekivano trajanje radnog veka danas u proseku iznosi 35,4 godine.
Prema Eurostatovom istraživanju, manji radni vek se očekuje u samo tri zemlje (Bugarska, Grčka i Italija), a u još tri je isti (Mađarska, Poljska i Belgija).
U Hrvatskoj je to povećanje, doduše, upola manje, sa 31,4 godine u deset prethodnih godina očekivani radni vek povećan je na 32,6 godina.
Dve krajnosti u Uniji u tom pogledu predstavljaju Švedska i Italija. Očekivani radni vek Šveđana i pre deset godina bio je natprosečnih 38,9 godina, a u međuvremenu je povećan na čak 41,2 godine.
Pri vrhu je još nekoliko (naj)bogatijih članica EU, od Holandije i Danske do Velikoj Britanije i Nemačke. Šveđani će, na primer, raditi punih deset godina više nego Italijani.
Iako se i kod njih beleži povećanje, u proseku će Italijani u životu raditi najkraće, 30,7 godina.
Pre deset godina po kratkoći su prednjačili Mađari i Maltežani.
Povećanju radnog veka na nivou EU pridoneće ponajpre žene. Kod njih se očekivani radni vek od 2005 povećao za 2,6 godina - na 32,8, dok je kod muškaraca pomak samo godinu dana, sa 36,7 na 37,9 godina, a u pet zemalja (uglavnom mediteranskih) se i smanjio.
Penzioneri koji su u Hrvatskoj prava ostvarili po Zakonu o penzionom osiguranju (a takva ih je većina) danas u proseku imaju 30 godina staža. Međutim, novi korisnici po ZOMO-u, koji su se penzionisali ove godine, u proseku imaju 32 godine penzionog staža (muškarci 33, a žene 31 godinu).