10 zastrašujućih sportova današnjice
Upoznajte neke od najekstremnijih sportova modernog vremena.
Među nekolicinom "konvencionalnih" sportova o kojima svakodnevno čitamo nalaze se i neki koji obitavaju (uglavnom) daleko od očiju javnosti, a od čijeg adrenalina ključa krv prosečnog posmatrača. Opasnost koja ih prati, napetost, brzina, specijalne okolnosti pod kojima se takmičenja odvijaju, ono je što ove sportove izdvaja i čini ih specifičnim.
Svaka lista ovog tipa stvar je kranje subjektivnog doživljaja, jer je svaki ekstremni sport specifičan na svoj način. Ipak, verujemo da se zbog opasnosti koje sa sobom "nose", ovih deset u samom vrhu među onima koji izazivaju vrhunsko uzbuđenje. Učesnicima, ali i posmatračima...
Volcano Surfing (Ash Boarding)
Ovaj sport možda nije najreprezentativniji primerak zastrašujućeg sporta, ali suludog svakako jeste. Nastao je na obroncima vulkana Sero Negro ("crno brdo") u Nikaragvi, na koji se takmičari penju sat vremena kako bi se spustili niz padinu prekrivenu prašinom i pepelom na dasci posebno prilagođenoj ovim uslovima „vožnje“. Brzine koje se pritom postižu idu do 80-tak kilometara na čas, a ono što je njegova specifičnost i zbog čega nije zaživeo u punoj meri je činjenica da se surfuje vulkanom koji je još uvek aktivan(!?), što ga čini posebno opasnim.
Free Ride World Tour
Ovo je naziv takmičenja u sportu koji bismo najpribližnije mogli da opišemo kao spust (i slalom) niz strmu stenovitu planinu pokrivenu snegom sa mnoštvom vertikalnih skokova od kojih zastaje dah, naročito uzimajući u vidu da je nemoguće odrediti gde će takmičar doskočiti, na stene pokrivene snegom ili ne. Ne treba mnogo akcentovati činjenicu da gubitak ravnoteže obavezno dovodi do višestrukog prevrtanja. O mogućim povredama koje tome slede - ni reči.
Rafting
Ovo je jedan od sportova na listi koji je blizak i širokoj javnosti, a dostupan je i običnim smrtnicima. Ipak, zadiranje u njegove najekstremnije oblike otkriva i razlog zašto se ovaj sport našao među izabranima. Jedan od njih je i tzv. „Zelena trka“ (Green Race), takmičenje kajaka niz brzake najviše klase čijeg takmičari mogu postati deo ukoliko potpišu saglasnost o samoodgovornosti u kojem, između ostalog stoji: „Upozoren sam na glupost koju ova aktivnost donosi i slobodnom voljom prihvatam tu glupost, ignorišem sva upozorenja i svejedno učestvujem.“
Rodeo
Možda ga neki neće podvesti pod kategoriju sport, ali i to je nadmetanje. Trošiti reči u opisivanju onoga što on predstavlja, suvišno je. Dovoljno je pogledati neki od filmova sa geografskom odrednicom Teksas i vrlo je verovatno da se ne može promašiti.
Tenzing-Hilari Everest maraton
Iako ni ovo sâmo po sebi nije sport, već takmičenje, sve njegove specifičnosti naterale su nas da ga uvrstimo u listu kao zasebnu kategoriju od klasičnog maratona. U pitanju je trka Himalajima, pune maratonske dužine (42.195m), ali rute koju nijedan drugi maraton ne može ni da „sanja“. Četrnaestodnevna avantura po kamenjarima nepalskog dela Himalaja koja zahteva vrhunsku fizičku pripremljenost, odvija se na oko 4,5 kilometra nadmorske visine u proseku. Trka startuje 5.364 metara, a završava na 3.446m, dok je najviša tačka ove avanture vrh Kalapatar na 5.545m. Iako vodi uglavnom nizbrdo (odnosno, niz planinu), trka ima dva ozbiljna uspona, a razređen vazduh na ovim visinama i najspremnije teraju na odustajanje. Nastala je u znak poštovanja šerpasu Tenzing Norgaju i Edmundu Hilariju, prvim ljudima koji su se popeli na vrh Mont Everesta (8.848m) davne 1953. godine, te je po njima maraton i dobio ime.
Skokovi u vodu sa litice
Skakanje sa „desetke“ na bazenu je naspram ovoga kao lagano zagrevanje. Skokovi u vodu sa blizu trideset metara stvaraju prilikom udarca osećaj nelagodnosti i običnom posmatraču, a nekmoli takmičarima. Suvišno je napominjati da je savršen ulazak u vodu posle višestrukih okreta tokom leta (odnosno, slobodnog pada) koji traje tek nešto preko dve sekunde, obavezna stavka za izbegavanje ozbiljnih povreda.
Ronjenje na dah
Još jedan od sportova od kojih zastaje dah je i slobodno ronjenje na dah, odnosno ronjenje bez korišćenja dodatnog kiseonika. Svetski rekord u ovoj disciplini iznosi 225 metara dubine bez peraja, odnosno fantastičan 281 sa perajima. Ako se ovome doda i podatak da u „statičnoj“ varijanti ove sportske discipline rekord iznosi čak 11 minuta i 35 sekundi bez vazduha, onda sintagma „zastaje dah“ sa početka paragrafa dobija puni smisao.
MMA
Borbe MMA su u poslednjih petnestak godina stekle neverovatnu popularnost. U pitanju je sport koji u sebi sadrži mešavinu nekoliko borilačkih veština, za šta je MMA akronim (Mixed Martial Arts). Podrazumeva borbu kako u stojećem stavu, tako i u parteru, udarce i samoodbranu, tehnike obaranja i davljenja. U začetku gotovo da nije imao pravila, ali su vremenom uvedene određene regulative kako bi borbe bile bezbednije i kako bi MMA mogao da se podvede pod termin sport. Bez obzira na to, i u današnjem obliku povrede su vrlo česte, ponekad i vrlo ozbiljne, a svakako vizuelno najupadljivije od svih na listi.
Surfovanje na "cunamiju"
Zamislite sebe kako se upravo spremate da na dasci "zajašete" talas od 20 metara visine. Zamislili ste? Dobro. Šta je osećanje koje vas trenutno ispunjava? Da li je to nezadrživi adrenalinski šok ili jeza izazvana smrtnom opasnošću koju ovaj sport sa sobom „nosi“? Kako bilo, Endrju Koton, vodoinstalater iz Devona u Velikoj Britaniji zajahao je verovatno najveći registrovan talas u istoriji, visine oko 25 metara, tokom nevremena na obalama Portugalije.
BASE Jumping
Nenadmašni pobednik ovog „nadmetanja“. Sama pomisao na skok u ponor sa visine od preko pola kilometra ledi krv u venama. Ovaj sport nastao na norveškim fjordovima 2008. godine, predstavlja najvernije ispunjenje višemilenijumske želje čoveka za letenjem. Naziv je nastao kao akronim omiljenih mesta sa kojih ove akrobate vole da skaču (Building, Antenna, Span, Earth). U osnovi, podrazumeva skok u ambis dvojice takmičara (najčešće profesionalnih planinara ili padobranaca) sa ivice stene u specijalnim odelima u kojima podsećaju na džinovske leteće veverice, da bi zatim, nošeni silom otpora vetru, sleteli uz pomoć padobrana oko kilometar dalje. Brzine koje se pritom postižu stvaraju vrtoglavicu i posmatraču. Kako li je tek takmičarima?