12. Muzikološki skup u Beogradu
BEOGRAD - Dvanaesta međunarodna konferencija Katedre za muzikologiju Fakulteta muzičke umetnosti održaće se od sutra do 26. aprila na temu "Muzičke prakse, kontinuiteti i tranzicije" uz učešće 60 stručnjaka iz čitavog sveta, najavljeno je danas na konferenciji za novinare.
Član Organizacionog odbora konferencije dr Vesna Mikić kazala je da tema ovogodišnje konferencije pokreće brojna pitanja o tranzicionim "stanjima" muzike, da su pokušali da ujedine sve aspekte muzičkog sveta: muzikologiju, izvođaštvo i kompozitorsko stvaralaštvo.
"Tema je zainteresovala stručnjake iz svih krajeva sveta: SAD, Francuske, Holandije, Portugala, Velike Britanije, Meksika, Rusije, Indije, Austrije, Grčke, Turske, Hrvatske, Slovenije i brojne muzikologe iz Srbije, posebno one mlađe generacije, naše doktorante", kazala je Mikić.
Ona je istakla da o svetskom ugledu Muzikološkog skupa koji se održava bijenalno, govori ne samo učešće naučnika iz čitavog sveta već i zainteresovanost studenata FMU i iz regiona koji će u velikom broju pratiti konferenciju.
Tri glavna predavanja na konferenciji održaće vodeći savremeni estetičar, muzikolog i kompozitor dr Lorens Krejmer sa Fordam univerziteta u Njujorku, francuski teoretičar i kompozitor dr Fransoa Nikola, Ecole normale Pariz i ugledni domaći teoretičar umetnosti dr Miodrag Šuvaković sa FMU, najavila je prof.dr Tijana Popović Mlađenović.
Prema njenim rečima, aktuelne teme u muzikološkim promišljanjima pratiće i koncertna aktivnost, jer je važno da pored muzikologa budu prisutni kompozitori i izvođači.
Sutra uveče u Studentskom kulturnom centru održaće se koncert na kome će Ansambl za novu muziku "Gradilište" izvesti kamerna ostvarenja srpskih autora Sonatu za violu i klavir Zorana Erića, "Lamentozo" Milana Mihajlovića, premijerno u Srbiji kompoziciju Krejmera "Pesme i tišine" za glas i klavir i delo "Dido i Eneja" za tri glasa, klavir i udaraljke, koje je francuski kompozitor Nikola komponovao za ovu priliku i specijalno za ansambl "Gradilište".
Konferencijska izlaganja održavaju se na FMU i Kolarčevoj zadužbini, zvanični jezik je engleski, jer međunarodni muzikološki skup Katedre za muzikologiju FMU niz godina privlači brojne naučnike iz oblasti muzikologije i drugih naučnih disciplina posvećenih muzici.
Na skupu će biti predstavljeno pet novih muzikoloških publikacija na engleskom koje je objavio Izdavački centar FMU a posvećene su temama sa prethodnih konferencija.
Muzikološke publikacije biće predstavljene 24. aprila u Muzičkoj galeriji Kolarca uz koncertno izvođenje dela Dejana Despića, Srđana Hofmana, Milane Stojadinović-Milić, Gorana Marinkovića i Branke Popović.
Međunarodni muzikološki skup Katedre za muzikologiju FMU podržali su Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, FMU, Francuski institut, Kolarčeva zadužbina i SKC.