12 najugroženijih divljih mačaka na svetu
Rapidnim razvojem industrije i širenjem gradova čovek istrebljuje jednu po jednu životinjsku vrstu, ne vodeći računa o njenoj dragocenosti. Predstavljamo vam 12 najugroženijih divljih mačaka, koje će uskoro, ako se nešto ne preduzme, zauvek nestati.
Snežni leopard (Uncia uncia)
Ova neobična životinja živi u predelima okovanim ledom u centralnoj Aziji. Teško ga je uočiti u divljini, kako zbog neverovatne sposobnosti kamuflaže, tako i zbog činjenice da je vrlo malo ovih životinja ostalo u svetu. Procenjuje se da populacija snežnih leoparda danas broji oko pet hiljada jedinki i svakodnevno se smanjuje.
Mačka ribolovac (Prionailurus viverrinus)
Mačka ribolovac neoborivi je dokaz da nisu sve mace "u svađi" sa vodom, a po tome je dobila i ime. Ona živi na obalama reka i močvara u Indiji, Nepalu, Bangladešu i Šri Lanki. Odličan je plivač i lovac, a uglavnom se hrani ribom.
Iberijski ris (Lynx pardinus)
Ovo je kritično ugrožena vrsta kojoj preti skoro izumiranje. Ovogodišnja statistika kaže da je u svetu ostalo samo 309 jedinki. Kao što njeno ime kaže, ova divlja maca nastanjuje Pirinejsko (Iberijsko) poluostrvo. Poznata je kao izvrstan lovac na zečeve, ali je njen talenat istovremeno i veliko prokletstvo, jer je u ovoj oblasti sve manje zečeva. Iako su zakonom zaštićeni i ne smeju se loviti, iberijski risovi neretko podleću pod automobile ili postaju plen divljih pasa.
Sumatranska mačka (Prionailurus planiceps)
Neobična divlja mačka, koja je poznata i kao "mačka pljosnate glave" nastanjuje Borneo i Sumatru. U pitanju je sitna životinja koja živi u vlažnim oblastima. Danas u svetu živi oko 2500 ovih maca, a one izumiru naročito usled isušivanja njihovih prirodnih staništa, na kojima se zasađuju plantaže uljane palme. Kao i mačka ribolovac, sumatranska mačka je odličan plivač i ribar.
Bornejska mačka (Pardofelis badia)
Bornejska mačka može zauvek ostati misterija, jer postoji opasnost da ona nestane i pre nego što stignemo da nešto naučimo o njoj. Kao i sumatranska mačka, ona nije dobro izučena i o njoj se vrlo malo zna. Prva fotografija ove životinje napravljena je tek 1998. godine. Ona živi samo na ostrvu Borneo, a izumire zbog uništavanja staništa radi zasada uljane palme, kao i sumatranska mačka.
Tigar (Panthera tigris)
Iako je jedna od najpoznatijih divljih mačaka na svetu, ova divna životinja polako nestaje. U svetu postoji šest podvrsta tigra, od kojih su najpoznatiji sumatranski i bengalski tigar, koji su znatno ugroženiji od drugih. Osim što se uništavaju njihova prirodna staništa, tigrovi su žrtve lova zbog svog lepog krzna, a delovi njihovog tela koriste se kao afrodizijaci i lekovi, iako njihovo dejstvo nije potvrđeno u praksi. Broj zatočenih tigrova na crnom tržištu danas nadmašuje broj jedinki koje žive u divljini.
Andska planinska mačka (Leopardus jacobita)
U odnosu na ogromnog tigra, ovo stvorenje izgleda kao prava kućna maca. Kao i Bornejska mačka, uslikana je tek '90-ih godina prošlog veka. Veoma je slična snežnom leopardu, samo je sitnija od njega. Populacija ovih planinskih mačaka broji 2500 jedinki. Često je na meti lokalnog stanovništva jer se koristi u tradicionalnim i religijskim ritualima.
Oblačasti leopard (Neofelis nebulosa)
Ova vrsta leoparda veoma se retko može videti u divljini, pa su naučnici proveli skoro čitavu deceniju kako bi uspeli da ga zapaze. Vrsta, srećom, još uvek postoji, a nastanjuje oblasti jugoistočne Azije, gde živi oko deset hiljada jedinki. Od 2008. godine nalazi se na listi ranjivih životinjskih vrsta, koje nisu ugrožene, ali su na ivici da to postanu.
Afrički lav (Panthera leo)
Kralj životinja deli sa tigrom titulu najpoznatije divlje mačke na svetu. Lavlja populacija se drastično smalnjila tokom poslednjih nekoliko godina, ali, srećom, još uvek nije dostigla kritičnu tačku. Zbog gubitka staništa i lova, većina lavova danas nastanjuje oblasti istočne i južne Afrike. Samo tokom protekle dve decenije populacija ovih životinja smanjila se između 30 i 50 odsto. Danas u divljini živi 47 hiljada lavova.
Mermerna mačka (Pardofelis marmorata)
Ova životinja živi u jugoistočnoj Aziji, a na listi ugroženih životinja nalazi se od 2002. godine. Oko deset hiljada mermernih mačaka danas nastanjuje divljine u oblasti Vijetnama, Indije, Indonezije, Kambodže, Laosa, Nepala i Tajlanda. Ova divlja maca nije veća od domaće mačke, a smatra se rođakom oblačastog leoparda. Odličan je lovac, a hrani se pretežno pticama, vevericama i reptilima. Često je na meti lovokradica zbog krzna i kostiju.
Crnonoga mačka (Felis nigripes)
Crnonoga mačka je preslatko stvorenje koje izuzetno liči na pitomu macu. Međutim, izgled ume da prevari: ovo je izuzetno divlja mačka. U pitanju je najsitnija afrička mačka, koja nastanjuje jug ovog kontinenta. Crnonoga mačka je "noćna ptica", koja se retko može videti jer se krije i na najmanji signal opasnosti. Gotovo nikad se ne penje na drveće, ali voli da kopa rupe u zemlji.
Gepard (Acinonyx jubatus)
Mesto na ovoj listi zaslužila je i najbrža kopnena životinja, koja može da umakne svemu osim lošem ljudskom uticaju na prirodnu sredinu. Ovaj trkač je nekada nastanjivao široku oblast Afrike i Srednjeg istoka, a danas se može naći samo u jednom delu Irana i pojedinim delovima Afrike. Čovek je lovio i krotio geparde vekovima, jer su bili popularni kao ljubimci velikih vladara. Pošto su im potrebni široki tereni na kojima mogu da trče, oni polako bivaju istisnuti iz oblasti kojima su nekada samouvereno vladali. Pored toga, na glasu su zbog svog krzna, pa su često žrtve lovokradica. Danas u svetu živi tek 12 hiljada jedinki geparda, piše portal Životinje.rs.