28. SEPTEMBAR DAN STRADANJA SRBA? Hrvatski advokat predložio - vlast ćuti
Najavljena inicijativa srpskog premijera Aleksandra Vučića o utvrđivanju Dana sećanja za sve žrtve rata na prostoru bivše Jugoslavije je u startu odbijena u Hrvatskoj, dok se o inicijativi advokata Luke Mišetića da se 28. septembar proglasi zvanično danom stradanja Srba, ćuti.
Toga dana 1995. godine u selu Varivode ubijeno je devet meštana srpske nacionalnosti.
"To bi smanjilo političke tenzije između Hrvatske i Srbije"
U autorskom tekstu za zagrebački Jutarnji list, Mišetić je, povodom obeležavanja 20 godina od vojno-policijske akcije Oluja, tokom koje je 220.000 Srba proterano iz Hrvatske, a gotovo 2.000 ubijeno ili nestalo, rekao da je siguran da bi to smanjilo političke tenzije između Hrvatske i Srbije.
"Mislim da je to ljudski, civilizacijski, hršćanski i ne vidim šta bi u tome bilo sporno", naveo je ugledni hrvatski advokat, koji je u haškom tribunalu branio generala Ante Gotovinu.
HRT je preneo da je Mišetić stoga dobro upoznat sa svim zbivanjima pre i posle vojne akcije Oluja. Svoju inicijativu, međutim, ne planira zvanično da uputi Vladi Hrvatske. Nada se, kaže, da svi imamo zajednički interes da se napetosti smire.
U SDSS-u i Srpskom narodnom veću o ovoj inicijativi još nemaju zvaničan stav. U Varivodama, pak, ovakav predlog smatraju i više nego dobrodošlim. Za sada ni iz vlade, ni iz najutacijnije opozicione Hrvatske demokratske zajednice, na ovaj predlog nema komentara.
Srpski premijer ističe da od ideje o zajedničkom danu sećanja za sve žrtve ratova sa prostora bivše Jugoslavije nikada neće odustati i veruje da će kad-tad, makar i za dve do tri godine, region pomiriti. Upitan ima li to uopšte svrhe, s obzirom na to da je hrvatski premijer Zoran Milanović sve odmah odbacio, Vučić je rekao: "Siguran sam da će to dati rezultat. Zato što je sve drugo što biste izabrali loše i za te zemlje i za ceo region".