28. СЕПТЕМБАР ДАН СТРАДАЊА СРБА? Хрватски адвокат предложио - власт ћути
Најављена иницијатива српског премијера Александра Вучића о утврђивању Дана сећања за све жртве рата на простору бивше Југославије је у старту одбијена у Хрватској, док се о иницијативи адвоката Луке Мишетића да се 28. септембар прогласи званично даном страдања Срба, ћути.
Тога дана 1995. године у селу Вариводе убијено је девет мештана српске националности.
"То би смањило политичке тензије између Хрватске и Србије"
У ауторском тексту за загребачки Јутарњи лист, Мишетић је, поводом обележавања 20 година од војно-полицијске акције Олуја, током које је 220.000 Срба протерано из Хрватске, а готово 2.000 убијено или нестало, рекао да је сигуран да би то смањило политичке тензије између Хрватске и Србије.
"Мислим да је то људски, цивилизацијски, хршћански и не видим шта би у томе било спорно", навео је угледни хрватски адвокат, који је у хашком трибуналу бранио генерала Анте Готовину.
ХРТ је пренео да је Мишетић стога добро упознат са свим збивањима пре и после војне акције Олуја. Своју иницијативу, међутим, не планира званично да упути Влади Хрватске. Нада се, каже, да сви имамо заједнички интерес да се напетости смире.
У SDSS-u и Српском народном већу о овој иницијативи још немају званичан став. У Вариводама, пак, овакав предлог сматрају и више него добродошлим. За сада ни из владе, ни из најутацијније опозиционе Хрватске демократске заједнице, на овај предлог нема коментара.
Српски премијер истиче да од идеје о заједничком дану сећања за све жртве ратова са простора бивше Југославије никада неће одустати и верује да ће кад-тад, макар и за две до три године, регион помирити. Упитан има ли то уопште сврхе, с обзиром на то да је хрватски премијер Зоран Милановић све одмах одбацио, Вучић је рекао: "Сигуран сам да ће то дати резултат. Зато што је све друго што бисте изабрали лоше и за те земље и за цео регион".