104.8278

ABA LIGA: Cedevita odložila Zvezdin jadranski prvenac

29.04.2015. 20:17 23:00
Duel Pilepića i Mitrovića u trećem meču finala ABA lige
Duel Pilepića i Mitrovića u trećem meču finala ABA lige / Izvor: Foto: abaliga.com/Cedevita

Crveno-beli odigrali su jednu od slabijih utakmica u sezoni, pa je odluka o novom šampionu regionalnog takmičenja pomerena makar za 24 časa.

Košarkaši Cedevite savladali su Crvenu zvezdu rezultatom 72:62 (23:16, 18:17, 27:13, 4:16) u trećem meču finala plej-ofa ABA lige i smanjili rezultat u seriji na 2-1.

Beogradski tim propustio je priliku da već u trećem meču reši pitanje šampiona regionalnog takmičenja, pa će na prvu titulu na Jadranu u svojoj istoriji (debitovala 2002. godine) morati da sačeka makar još jedan dan. Cedevita je odigrala mnogo bolji meč nego crveno-beli. Domaćin je pred oko 3.500 navijača u zagrebačkom "Domu sportova" imao odlično šutersko veče (20/39 za dva, 6/24 za tri), nasuprot očajnoj realizaciji crveno-belih od samo 41 odsto za dva (14/34) i samo dve postignute trojke iz 12 pokušaja.

Duel Bilana i Marjanovića u trećem meču finala ABA lige
Duel Bilana i Marjanovića u trećem meču finala ABA lige / Izvor: Foto: ABA

Domaći su od starta meča poveli i kontrolisali igru i rezultat, a već na startu druge četvrtine stigli su do dvocifrene prednosti, da bi Zvezda do poluvremena uspevala da održi kakav-takav priključak, zahvaljujući raspoloženom Bobanu Marjanoviću (11 poena u prvom poluvremenu). Ipak, u nastavku je beogradski sastav potpuno "potonuo", dok su se košarkaši Cedevite, predvođeni Baraćem i Tomasom iz igre, te nepogrešivim Babićem sa linije penala (7/7), u završnici trećeg perioda odlepili na velikih 20 poena (60:40) prednosti, što je bilo nenadoknadivo za prilično indisponirani tim Zvezde, koji je u poslednjih dewset minuta, nešto boljom odbranom uspeo samo da ublaži težak poraz.

Uprkos nešto slabijoj igri u drugom poluvremenu, Boban Marjanović ponovo je bio najefikasniji igrač meča sa 16 koševa (6sk, 4/12 za dva), Nikola Kalinić zabeležio je 10 koševa (7sk), dok su Luka Mitrović i Čarls Dženkins dodali po osam koševa. Kod domaćina Stanko Barać bio je najefikasniji sa 15 poena, Marko Tomas postigao je poen manje, a Luka Babić 12.

CEDEVITA: Zubčić, Barać 15 (5sk), Ramljak, Pilepić 7, Babić 12 (7/7 sl.bacanja), A.Delaš, Žganec 2 (6sk), Bilan 10 (5/6 za dva), M.Delaš, Gordić 4, Ukić 8, Tomas 14. Trener: Jasmin Repeša.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 5, Rebić, Dangubić 6, Mitrović 8, Lazić 3, Blažič 1 (4sk, 4il), Kalinić 10 (7sk), Marjanović 16 (6sk, 4/12 za dva, 6/12 sl. bacanja), Kaplanović, Tejić 2, Dženkins 8, Jović 3 (4il). Trener: Dejan Radonjić.

Najzanimljivije detalje meča Cedevita - Crvena zvezda mogli ste da pratite na sajtu SrbijaDanas.com.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 72:62 (4:16)

Zvezda nije dozvolila poene Cedeviti u prva dva minuta poslednjeg dela, a samo je Dženkins postigao poene pre nego je u dvorani zakazalo osvetljenje, pa je sudijska trojka bila prinuđena da nakratko prekine duel. Posle nekoliko minuta prekida meč je nastavljen, Zvezda je dobrom odbranom zaustavila napad domaćina koji nije poentirao u prvih pet minuta, ali ni crveno-beli nisu bili mnogo efikasniji, pa su prednost spustili samo na 68:51. Gordić i Barać prekinuli su period nervoze domaćih igrača i navijača i vrlo brzo vratili prednost na više od 20 poena (72:51). Zvezda je u završnici uspela samo da ublaži težak poraz, u momentima kada je Radonjić na parket uveo igrače koji su manje igrali u prethodnom periodu, čuvajući glavne uzdanice za četvrti meč serije koji se igra već sutradan.

Duel Ukića i Mitrovića u trećem meču finala ABA lige
Duel Ukića i Mitrovića u trećem meču finala ABA lige / Izvor: Foto: ABA

3. četvrtina - 68:46 (27:13)

Domaćin je na startu nastavka vratio dvocifrenu prednost poenima Pilepića i Baraća, da bi tek posle dva i po minuta igre i Zvezda poentirala preko Dženkinsa, ali je poenima Tomasa sa penala a zatim i trojkom Cedevita "otišla" na 15 poena "viška" (50:35). Crveno-beli su u prvim pet minuta postigli samo četiri koša, a domaći su uvećavali razliku i posle poena Baraća, a zatim i Babića sa penala stigli do "plus 19" (56:37). Ni poeni Dangubića uz dodatno bacanje nisu mnogo razbudili Zvezdu, a poenima veoma raspoloženog Babića Cedevita stiže do 20 poena prednosti (60:40). Zvezda je u finišu trećeg perioda uspela tek donekle da ublaži zaostatak za domaćinom, ali je trojkama Pilepića i Babića Cedevita stigla do nedostižnih 22 poena prednosti - 68:46.

Boban Marjanović bio je najefikasniji igrač prvog poluvremena sa 11 poena (4sk), dok je Nikola Kalinić zabeležio sedam koševa. Na drugoj strani, Marko Tomas je zabeležio devet koševa, a Roko Leni Ukić osam.

2. četvrtina - 41:33 (18:17)

Cedevita odlično kreće u nastavku. Posle tehničke Radonjiću zbog protesta, domaća ekipa serijom 6-0 stiže do najveće prednosti od čak 13 poena (29:16). Ipak, Zvezda uspeva da odreaguje i malo ublaži zaostatak posle nešto razigranijeg perioda igre Marjanovića (31:23). Međutim, Cedevita uzvraća i poenima Gordića iz igre, zatim Babića sa penala, a potom i Tomasa, stiže do nove najveće prednosti od 14 poena (37:23). Marjanović je u saradnji sa Vilijamsom napravio novu reakciju i prišao na "minus 7" dva minuta pre poluvremena (37:30), a u završnici ni jedni, ni drugi nisu uspeli da iskoriste potrošen bonus, pošto su bili prilično nesigurni sa linije penala - 41:33.

Maik Cirbes posmatra zagrevanje pred treći meč finala ABA lige Cedevita - Crvena zvezda / Izvor: Foto: ABA

1. četvrtina - 23:16

Meč je počeo vrlo izjednačeno. Kalinić je ubacio prvih šest poena za Zvezdu, dok je domaće predvodio Bilan. Roko Leni Ukić vezuje dve trojke, a zatim i Žganec poentira i donosi Cedeviti "plus 6" (14:8). Domaćin je igrao odlično, ali je i Zvezda držala priključak poenima Mitrovića i Dženkinsa, da bi posle trojke Jovića stigla na tri poena zaostatka. Ipak, posle već treće lične greške Jovića, Babić je pogodio oba bacanja (21:16). Tomas je u kontri zakucao pored dva Zvezdina košarkaša, a Dženkins nije uspeo da iskoristi poslednji napad - 23:16.

23.09.2024. 14:27
LEBRON OBUČEN KAO SOBARICA: Skandal o kome bruji Amerika (VIDEO)
Lebron Džejms

23.09.2024. 10:33
(UŽIVO) SUPERLIGA: Partizan - Crvena zvezda 0:3
Večiti derbi
UŽIVO

23.09.2024. 17:56
Zvezdin đak igrao rukom u šesnaestercu, Simović gledao VAR i pokazao na penal! Jovanović bez šanse (VIDEO)
Penal za Zvezdu

23.09.2024. 19:32
IZBACILI SU IZ PRENOSA: Evo šta je pokazivao čovek koji je PREKINUO VEČITI DERBI! (FOTO)
174. večiti derbi

23.09.2024. 19:43
ZVEZDA POGODILA U ZADNJIM SEKUNDAMA: Mesi do Silasa i Jovanović je nemoćan (VIDEO)