АБА ЛИГА: Цедевита одложила Звездин јадрански првенац

29.04.2015. 20:17 23:00
Duel Pilepića i Mitrovića u trećem meču finala ABA lige
Дуел Пилепића и Митровића у трећем мечу финала АБА лиге / Извор: Фото: abaliga.com/Cedevita

Црвено-бели одиграли су једну од слабијих утакмица у сезони, па је одлука о новом шампиону регионалног такмичења померена макар за 24 часа.

Кошаркаши Цедевите савладали су Црвену звезду резултатом 72:62 (23:16, 18:17, 27:13, 4:16) у трећем мечу финала плеј-офа АБА лиге и смањили резултат у серији на 2-1.

Београдски тим пропустио је прилику да већ у трећем мечу реши питање шампиона регионалног такмичења, па ће на прву титулу на Јадрану у својој историји (дебитовала 2002. године) морати да сачека макар још један дан. Цедевита је одиграла много бољи меч него црвено-бели. Домаћин је пред око 3.500 навијача у загребачком "Дому спортова" имао одлично шутерско вече (20/39 за два, 6/24 за три), насупрот очајној реализацији црвено-белих од само 41 одсто за два (14/34) и само две постигнуте тројке из 12 покушаја.

Duel Bilana i Marjanovića u trećem meču finala ABA lige
Дуел Билана и Марјановића у трећем мечу финала АБА лиге / Извор: Фото: АБА

Домаћи су од старта меча повели и контролисали игру и резултат, а већ на старту друге четвртине стигли су до двоцифрене предности, да би Звезда до полувремена успевала да одржи какав-такав прикључак, захваљујући расположеном Бобану Марјановићу (11 поена у првом полувремену). Ипак, у наставку је београдски састав потпуно "потонуо", док су се кошаркаши Цедевите, предвођени Бараћем и Томасом из игре, те непогрешивим Бабићем са линије пенала (7/7), у завршници трећег периода одлепили на великих 20 поена (60:40) предности, што је било ненадокнадиво за прилично индиспонирани тим Звезде, који је у последњих dewset минута, нешто бољом одбраном успео само да ублажи тежак пораз.

Упркос нешто слабијој игри у другом полувремену, Бобан Марјановић поново је био најефикаснији играч меча са 16 кошева (6ск, 4/12 за два), Никола Калинић забележио је 10 кошева (7ск), док су Лука Митровић и Чарлс Џенкинс додали по осам кошева. Код домаћина Станко Бараћ био је најефикаснији са 15 поена, Марко Томас постигао је поен мање, а Лука Бабић 12.

ЦЕДЕВИТА: Зубчић, Бараћ 15 (5ск), Рамљак, Пилепић 7, Бабић 12 (7/7 sl.bacanja), А.Делаш, Жганец 2 (6ск), Билан 10 (5/6 за два), М.Делаш, Гордић 4, Укић 8, Томас 14. Тренер: Јасмин Репеша.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс 5, Ребић, Дангубић 6, Митровић 8, Лазић 3, Блажич 1 (4ск, 4ил), Калинић 10 (7ск), Марјановић 16 (6ск, 4/12 за два, 6/12 сл. бацања), Каплановић, Тејић 2, Џенкинс 8, Јовић 3 (4ил). Тренер: Дејан Радоњић.

Најзанимљивије детаље меча Цедевита - Црвена звезда могли сте да пратите на сајту SrbijaDanas.com.

ТОК МЕЧА:

4. четвртина - 72:62 (4:16)

Звезда није дозволила поене Цедевити у прва два минута последњег дела, а само је Џенкинс постигао поене пре него је у дворани заказало осветљење, па је судијска тројка била принуђена да накратко прекине дуел. После неколико минута прекида меч је настављен, Звезда је добром одбраном зауставила напад домаћина који није поентирао у првих пет минута, али ни црвено-бели нису били много ефикаснији, па су предност спустили само на 68:51. Гордић и Бараћ прекинули су период нервозе домаћих играча и навијача и врло брзо вратили предност на више од 20 поена (72:51). Звезда је у завршници успела само да ублажи тежак пораз, у моментима када је Радоњић на паркет увео играче који су мање играли у претходном периоду, чувајући главне узданице за четврти меч серије који се игра већ сутрадан.

Duel Ukića i Mitrovića u trećem meču finala ABA lige
Дуел Укића и Митровића у трећем мечу финала АБА лиге / Извор: Фото: АБА

3. четвртина - 68:46 (27:13)

Домаћин је на старту наставка вратио двоцифрену предност поенима Пилепића и Бараћа, да би тек после два и по минута игре и Звезда поентирала преко Џенкинса, али је поенима Томаса са пенала а затим и тројком Цедевита "отишла" на 15 поена "вишка" (50:35). Црвено-бели су у првим пет минута постигли само четири коша, а домаћи су увећавали разлику и после поена Бараћа, а затим и Бабића са пенала стигли до "плус 19" (56:37). Ни поени Дангубића уз додатно бацање нису много разбудили Звезду, а поенима веома расположеног Бабића Цедевита стиже до 20 поена предности (60:40). Звезда је у финишу трећег периода успела тек донекле да ублажи заостатак за домаћином, али је тројкама Пилепића и Бабића Цедевита стигла до недостижних 22 поена предности - 68:46.

Бобан Марјановић био је најефикаснији играч првог полувремена са 11 поена (4ск), док је Никола Калинић забележио седам кошева. На другој страни, Марко Томас је забележио девет кошева, а Роко Лени Укић осам.

2. четвртина - 41:33 (18:17)

Цедевита одлично креће у наставку. После техничке Радоњићу због протеста, домаћа екипа серијом 6-0 стиже до највеће предности од чак 13 поена (29:16). Ипак, Звезда успева да одреагује и мало ублажи заостатак после нешто разигранијег периода игре Марјановића (31:23). Међутим, Цедевита узвраћа и поенима Гордића из игре, затим Бабића са пенала, а потом и Томаса, стиже до нове највеће предности од 14 поена (37:23). Марјановић је у сарадњи са Вилијамсом направио нову реакцију и пришао на "минус 7" два минута пре полувремена (37:30), а у завршници ни једни, ни други нису успели да искористе потрошен бонус, пошто су били прилично несигурни са линије пенала - 41:33.

Maik Cirbes posmatra zagrevanje pred treći meč finala ABA lige Cedevita - Crvena zvezda
Маик Цирбес посматра загревање пред трећи меч финала АБА лиге Цедевита - Црвена звезда / Извор: Фото: АБА

1. четвртина - 23:16

Меч је почео врло изједначено. Калинић је убацио првих шест поена за Звезду, док је домаће предводио Билан. Роко Лени Укић везује две тројке, а затим и Жганец поентира и доноси Цедевити "плус 6" (14:8). Домаћин је играо одлично, али је и Звезда држала прикључак поенима Митровића и Џенкинса, да би после тројке Јовића стигла на три поена заостатка. Ипак, после већ треће личне грешке Јовића, Бабић је погодио оба бацања (21:16). Томас је у контри закуцао поред два Звездина кошаркаша, а Џенкинс није успео да искористи последњи напад - 23:16.

ПРЕСРЕЋНИ У ДУБАИЈУ: Успели смо, драго ми је што је први меч био са Звездом