AFERA PROFESORSKA DECA: Direktor KCS nema poverenja u kardiologe koje je sam obučavao!
Intervju koji je za SD dao direktor Kliničkog centra Srbije Miljko Ristić, digao je veliku prašinu u medijima, ali i među svojim kolegama, pa smo pozvali lekare koje je dr. Ristić opomenuo da je trebalo da reaguju za vreme svog mandata- Dragana Delića i Dušana Milisavljevića.
Naime, Miljko Ristić je izjavio da najveće ocene na fakultetu imaju deca profesora, a kada počnu da rade, njihovo znanje ne odgovara tom proseku. Takođe, izjavio je da u poslednjih 20 godina postoji lečenje preko veze. "Baš kao što se i kod frizera i automehaničara ide preko neke veze – da bi vam neka usluga bila kvalitetnije pružena. To je pogodilo i moje kardiologe, pogotovo zato što sam dodao da ih u KCS-u ima 101, a da imam poverenja samo u njih 10!"
"U Kliničko bolničkom centru postoji poslodavac. On odlučuje o svemu. O zapošljavanju lekara, njihovom otpustu, usavršavanju, odlasku na kongrese, odlučuje o direktorima klinika, može da ih zaposli i smeni. Prema tome, najodgovornija ličnost KCS po zakonu je direktor KCS. On je poslodavac i ima svu, apsolutnu vlast. Tako da, ako je situacija i takva, on treba da traži odgovornost u sebi, jer on odlučuje o svemu," izjavio je za naš portal Dragan Delić, bivši predsednik Zdravstvenog saveta Srbije, sadašnji predsednik Lekarske komore.
DRAGAN DELIĆ: "Sve što se generalizuje, sve što pokušava crno-belo da se objasni, je loše. To uopšte nije tačno, da su sva profesorska deca loša deca, ja mogu da navedem mnogo primera gde su profesorska deca i dobri lekari, a neki od njih čak i akademici, oni su nadmašili svoje roditelje u struci, u znanju i u rejtingu. Kao što ima i dece koja su slabija od svojih roditelja, zato je izuzetno opasno sve trpati u isti koš."
DUŠAN MILISAVLJEVIĆ: "Ja sam zatečen sa konstatacijama profesora Ristića, zato što je on upravo profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu i upravo je osoba koja edukuje te lekare. Drugo, direktor je KCS, opet osoba koja kontroliše rad lekara i upravlja najjačom institucijom zdravstvene zaštite pacijenata u Srbiji, tako da na njemu je da rešava probleme, a ne da ih konstatuje. Problema ima, s tim se svi slažemo, ali ne na takav način, da se u medijima o tome prepucavamo".
DRAGAN DELIĆ: "To su vanserijski stručnjaci, vrlo je neobično da se tako ocenjuje škola đaka akademika Ostojića, profesora Nedeljkovića i drugih stručnjaka, to je jedna plejada profesora koja je stvorila sjajnu generaciju kardiologa, tako da ne mogu da poverujem u tu priču, a ako stvarno ima poverenja u samo 10, onda se postavlja pitanje čija je to odgovornost. Direktora kardiološke klinike, ali opet, ko je postavio tog direktora i ponovo se vraćamo na početnu tačku.Ako kaže da mu kardiolozi ne valjaju, onda se postavlja pitanje zašto nešto ne uradi povodom toga."
"Ja smatram da su lekari koji izlaze sa Medicinskog fakulteta u Beogradu vrlo kvalitetni i da ja ne pričam nešto napamet, dokaz je da oni lako nalaze posao u Nemačkoj, Norveškoj, Americi...",rekao je za Srbiju Danas Dušan Milisavljević, poslanik u Skupštini, doskorašnji predsednik skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu .
DUŠAN MILISAVLJEVIĆ: "Naši lekari su dobro edukovani, sistem edukacije je dobar, ipak, potrebno je da posvetimo više pažnje praktičnom radu lekara, tj. studenata i da kroz postdiplomske studije, da se dodatno uvede motivisanje lekara radi daljeg usavršavanja, to je ključ uspeha. Ne slažem se da je takva situacija u kadrovskoj listi u Srbiji i lično mi se ne sviđa prepucavanje preko medija, ja ih sve pozivam da sednu za sto i razgovara. Nije primereno da se građani obaveštavaju preko medija o konfliktima, i to od strane Miljka Ristića, iza koga stoji 40 godina rada i edukacije upravo tih lekara koje diskriminiše i stvarno sam zatečen."
DRAGAN DELIĆ: "Ja predstavljam savetodavno telo, nemam nikakvih zakonskih ingerencija, moje je da predlažem i savetujem, što sam i radio, posebno po pitanju humanih resursa i pitanju upisne politike. Naš predlog je bio pre pet godina da se skrati period od dve godine na čekanje specijalizacije. To nam je zadatak, međutim mi ne odlučujemo o tome, već Ministarstvo zdravlja, KCS i tako dalje".
DUŠAN MILISAVLJEVIĆ: "Radim kao lekar oko 15 godina, kao radnik Medicinskog fakulteta i stvarno mislim da imamo odličan kadar, ako nešto u Srbiji valja, to su onda to mladi i obrazovani ljudi. Ne dajem za pravo bilo kome da okvalifikuje mlade lekare i zdravstvene radnike da nisu kvalitetni i mislim da je to ishitrena i prenagljena izjava".
DRAGAN DELIĆ: "Studenti se ocenjuju i tokom samih vežbi, oni polažu kolokvijume, uvek u prisustvu drugih studenata, nikada u četiri oka, postavljaju se pitanja, postoji praktični deo. Nikada čovek ne može da to bude sto posto, ali verujte mi na reč, generacije koje su stigle, su odlične generacije, ja imam pozitivno iskustvo sa tom decom, pa da li bi te lekare primala Nemačka i to raširenih ruku?
Pa ne mogu profesorska deca da zauzmu sva mesta, ne možete antagonizovati tu decu, zaista. Među njima, u ovom trenutku imate akademike SANU. Ja sam srećan što moja deca nisu u medicini, zbog toga mogu da govorim o ovome bez bojazni da ću biti pogrešno shvaćen, ali nema smisla generalizovati i obeležavati tu decu", rekao je Delić.
DUŠAN MILISAVLJEVIĆ: "Ja se zalažem za transparentne, javne konkurse za mesto lekara. Ako ostavite autonomno pravo direktoru nekog zdravstvenog centra, tu postoje šanse da neko na manje zaslužen način dobiju posao. Ti studenti medicine koji su završili fakultete i na birou su, a njih je više od 2500, da imaju pravo da konkurišu. Takav konkurs je napravljen u KC Niš i to odlično funkcioniše i ja se zalažem da ti kandidati polažu prijemne ispite na konkursima za posao, tako da mogu da pokažu da li je njihovo znanje adekvatno ocenama."
DRAGAN DELIĆ: "Kao što su deca režisera više upućena u filmsku umetnost, normalno je da i deca lekara od malena upoznavaju medicinu i da lakše i bolje ovladavaju njom. Nemojte molim vas da diskriminišemo tu decu."
DUŠAN MILISAVLJEVIĆ: "Ako uradite dobar prijemni ispit, i tu pokažete znanje šestogodišnjih studija, onda tvrdnje doktora Ristića padaju u vodu, zato hajde da ne politizujemo sve. Naš sistem zdravstva je u teškoj situaciji i zbog finansija i zbog drugih problema, ali jedno je sigurno, i to je odgovor doktoru Ristiću, mi imamo sjajne mlade ljude i čast mi je da radim sa njima."
Pogledajte i: