Banke u Srbiji profitiraju DUPLO više od onih u EU
Banke koje posluju u Srbiji i ostatku centralne i istočne Evrope ostvaruju znatno veće stope profita na ovim tržištima nego na razvijenim evropskim tržištima.
Razlika je tolika da je profitabilnost u našem regionu duplo veća nego u zapadnoj Evropi, mada analitičari Unikredita ukazuju na to da se u okruženju zarada smanjuje.
"Banke u regionu CIE i dalje su profitabilnije od onih u zapadnoj Evropi, ali primetno je da njihova sposobnost generisanja prihoda usporava prema održivijim nivoima. Dok su u godinama velikog rasta pre krize (od 2006. do 2008.) njihove stope povraćaja na imovinu u proseku iznosile dva odsto, između 2010. i 2014. bile su na nivou od 1,4 procenta. U 2015. i 2016. godini bi pod uticajem situacije u Rusiji, prosek trebalo da iznosi 0,8 posto", pokazala je najnovija studija Unikredit grupe.
Stručnjaci ove finansijske institucije navode da je bankarski sistem u centralnoj i istočnoj Evropi doživeo znatne promene nakon globalne finansijske krize 2008. i 2009. godine, te da se i pored profitabilnosti koja je i dalje viša nego u zapadnoj Evropi, "brojke sada približavaju održivijim nivoima u odnosu na pretkrizno razdoblje".
"Ukupno gledano, krediti su i dalje najvažniji bankarski proizvod. U centralnoj i istočnoj Evropi kamatne transakcije, to jest tradicionalno bankarsko poslovanje, generišu gotovo dve trećine ukupnih prihoda sektora. Uz uslove stalnog pritiska na marže, od ključne važnosti će biti razvoj alternativnih izvora prihoda, kao i povećanje sposobnosti banaka da generišu prihode", izjavio je Karlo Vivaldi, direktor Divizije za poslovanje u CIE u Unikreditu, a prenosi list Danas.
Analizirani region centralne i istočne Evrope uključuje Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Poljsku, Rumuniju, Rusiju, Srbiju, Slovačku, Sloveniju, Češku Republiku, Tursku , Ukrajinu i Mađarsku.
Pročitajte i: