Bebama je mama najbolji lek
Prisustvo majke nema samo moralnu svrhu, već pruža sigurnost i bezbednost. Pročitajte šta to znači za bebin mozak.
Istraživanje tima naučnika Medinskog fakulteta Njujorškog univerziteta po prvi put je pokazalo kratkoročni uticaj koje majčino prisustvo ima na mozak bebe.
Kada bebu nešto boli, "prisustvo majke je važan parametar", ističe se u studiji koja je predstavljena na godišnjem sastanku Društva za neuronauku, koji je održan ove nedelje u Vašingtonu.
Američki naučnici su sproveli testove na miševima kojima su davali blage električne šokove. Otkrili su da se usred boli aktivira nekoliko stotina gena u delu mozga koji kontroliše emocije. Kada bi, međutim, njihova majka bila u blizini, taj broj bi spao na manje od 100. Majka, kao moćan simbol bezbednosti i sigurnosti, ne pruža samo moralnu utehu.
"Naša studija je pokazala da majka koja teši bebu koju nešto boli ne izaziva samo mentalnu reakciju. Sam čin tešenja dovodi do promena - bilo dorih ili loših, na neuronskim mrežama koje su presudne za rani razvoj mozga", objasnila je vođa istraživanja, neurobiolog Redžina Saliven.
Iako pomalo okrutan prema malim miševima, eksperiment bi mogao da pomogne stručnjacima u pronalaženju novih metoda u borbi protiv bola kod ljudi.