BEOGRADSKA PRESTONICA POSTALA EVROPSKI CENTAR: Izmene saobraćaja, Arena pod opsadom, OEBS stiže u Srbiju!
U Beogradu danas počinje Ministarski sastanak OEBS, na kome će između 5.000 i 10.000 policajaca obezbeđivati više od 40 visokih državnika. Kod Arene je podignuta velika žičana ograda i ispražnjena su sva parking mesta, što dočarava sliku o značaju ovog skupa.
Beograd će u sledeća tri dana da ugosti više preko 40 ministara inostranih poslova, među kojima su i šefovi diplomatije SAD, Rusije i EU - Džon Keri, Sergej Lavrov i Federika Mogerini, kao i generalni sekretar Saveta Evrope Tjoborn Jagland. Delegati u Beograd počinju da pristižu već tokom današnjeg dana kako bi učestvovali na pripremnim sastancima.
Ministarski sastanak OEBS-a se održava u beogradskoj Areni, koja je pretvorena u konferencijski centar koji će primiti više od 1.000 predstavnika delegacija i preko 40 ministara spoljnih poslova.
Izmene i obustave saobraćaja
Od četvrtka se očekuju izmene režima saobraćaja, a u nekoliko navrata doći će i do potpune obustave saobraćaja od aerodroma do Arene. Građani bi do petka trebalo da izbegavaju most Gazela, a savetuje se i upotreba gradskog prevoza. U dva ili tri navrata biće i kraćih obustava saobraćaja od Arene do Nemanjine, odnosno Trga Nikole Pašića.
Prema rečima predsedavajućeg OEBS i šefa srpske diplomatije Ivice Dačića, to je najveći skup koji se u Srbiji organizuje posle Samita nesvrstanih 1989. godine, a Srbija je posle dugog niza godina pokazala da može da predsedava jednom ozbiljnom organizacijom i da bude ozbiljan međunarodni faktor.
Skup se održava u trenutku kada su svet potresli teroristički napadi u Parizu, koji su ponovo u prvi plan stavili neminovnost zajedničkih napora kako bi se pobedio terorizam i osigurala bezbednost, a takođe i u atmosferi zategnutih odnosa na međunarodnoj političkoj sceni posle turskog obaranja ruskog borbenog aviona Su-24.
Bezbednost će biti na najvišem nivou, ne samo zbog situacije u svetu, nego i zbog toga što Srbija skupu daje visok značaj u bezbednosnom smislu.
Aktivnosti OEBS-a prvenstveno usmerene na prevenciju sukoba
OEBS je najveća regionalna, bezbednosna organizacija u svetu koja okuplja 57 država učesnica i ima 19 misija na terenu. Organizacija pokriva širok spektar aktivnosti koje se odnose na sve tri dimenzije bezbednosti - vojno-političku, ekonomsko-ekološku i ljudsku dimenziju. S obzirom da nema svojih oružanih snaga i sredstava za uspostavljanje mira, aktivnosti OEBS-a su prvenstveno usmerene na rano upozoravanje, prevenciju sukoba, upravljanje krizom i postkonfliktnu rehabilitaciju.
Skup značajan za rusku diplomatiju
Ovo će biti prvi događaj na kome će prisustvovati, nakon incidenta sa obaranjem aviona, ruski i turski šefovi diplomatija.
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin navodi da od Ministarskog saveta OEBS-a u Beogradu očekuje ocenu da je Turska izvršila čin agresije kada je oboren ruski avion u Siriji.
- Angažman ruskih snaga u Siriji je u skladu s međunarodnim pravom. Želim da istaknem da "Su-24" ni u jednom trenutku nije ugrožavao bezbednost Turske. Što se tiče OEBS-a, nadam se principijelnoj oceni da je Ankara defakto izvršila akt agresije - kazao je Čepurin.
Čepurin je kazao da smatra da će promena u ekonomskim odnosima Rusije i Turske, nakon incidenta sa avionom, imati pozitivan uticaj na jačanje ekonomske saradnje "sa tradicionalnim prijateljima Rusije, uključujući i Srbiju".
Jednogodišnje predsedavanje Srbije
Srbija je 1. januara 2015. godine preuzela predsedavanje OEBS - u od Švajcarske.
Zaoštreni diplomatski odnosi, teroristički napadi i migrantske krize su izazovi sa kojima se suočavala Srbija tokom jednogodišnjeg predsedavanja OEBS-u. Srbija, ipak, dočekuje kraj mandata sa dobrim ocenama međunarodnih foruma i povećanim ugledom u međunarodnoj zajednici.
- To sada nije naša ocena, to je ocena svih međunarodnih zvaničnika od Saveta bezbednosti UN, do Amerike, Rusije, EU - rekao je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Glavne teme Samita
Na završnom događaju srpskog predsedavanja OEBS-u biće doneto nekoliko deklaracija.
Glavne teme skupa biće globalna pitanja – borba protiv terorizma i izbeglička kriza, a ova konferencija trebalo bi da tome da doprinos. Srbija se, s druge strane, pojavljuje kao predsedavajuća i učestvuje u rešavanju problema, a ne pojavljuje se kao tema rasprave.
- Ja bih na ovoj konferenciji mogao bukvalno da pročitam Titov govor... Tema koja je tada bila aktuelna je i danas aktuelna. Pre je to bio detant, razoružanje, danas se to moderno kaže deeskalacija, u suštini problemi su ostali isti - ističe Dačić, koji i predsedava OEBS-u.
Na pitanje šta bi smatrao uspehom na ovom samitu, Dačić je rekao: "Pretpostavljam da će se sresti Keri i Lavrov. Tu će biti na stotine bilateralnih sastanaka između različitih ministara, ali i sa našim premijerom i predsednikom."