БЕОГРАДСКА ПРЕСТОНИЦА ПОСТАЛА ЕВРОПСКИ ЦЕНТАР: Измене саобраћаја, Арена под опсадом, ОЕБС стиже у Србију!
У Београду данас почиње Министарски састанак ОЕБС, на коме ће између 5.000 и 10.000 полицајаца обезбеђивати више од 40 високих државника. Код Арене је подигнута велика жичана ограда и испражњена су сва паркинг места, што дочарава слику о значају овог скупа.
Београд ће у следећа три дана да угости више преко 40 министара иностраних послова, међу којима су и шефови дипломатије САД, Русије и ЕУ - Џон Кери, Сергеј Лавров и Федерика Могерини, као и генерални секретар Савета Европе Тјоборн Јагланд. Делегати у Београд почињу да пристижу већ током данашњег дана како би учествовали на припремним састанцима.
Министарски састанак ОЕБС-а се одржава у београдској Арени, која је претворена у конференцијски центар који ће примити више од 1.000 представника делегација и преко 40 министара спољних послова.
Измене и обуставе саобраћаја
Од четвртка се очекују измене режима саобраћаја, а у неколико наврата доћи ће и до потпуне обуставе саобраћаја од аеродрома до Арене. Грађани би до петка требало да избегавају мост Газела, а саветује се и употреба градског превоза. У два или три наврата биће и краћих обустава саобраћаја од Арене до Немањине, односно Трга Николе Пашића.
Према речима председавајућег ОЕБС и шефа српске дипломатије Ивице Дачића, то је највећи скуп који се у Србији организује после Самита несврстаних 1989. године, а Србија је после дугог низа година показала да може да председава једном озбиљном организацијом и да буде озбиљан међународни фактор.
Скуп се одржава у тренутку када су свет потресли терористички напади у Паризу, који су поново у први план ставили неминовност заједничких напора како би се победио тероризам и осигурала безбедност, а такође и у атмосфери затегнутих односа на међународној политичкој сцени после турског обарања руског борбеног авиона Су-24.
Безбедност ће бити на највишем нивоу, не само због ситуације у свету, него и због тога што Србија скупу даје висок значај у безбедносном смислу.
Активности ОЕБС-а првенствено усмерене на превенцију сукоба
ОЕБС је највећа регионална, безбедносна организација у свету која окупља 57 држава учесница и има 19 мисија на терену. Организација покрива широк спектар активности које се односе на све три димензије безбедности - војно-политичку, економско-еколошку и људску димензију. С обзиром да нема својих оружаних снага и средстава за успостављање мира, активности ОЕБС-а су првенствено усмерене на рано упозоравање, превенцију сукоба, управљање кризом и постконфликтну рехабилитацију.
Скуп значајан за руску дипломатију
Ово ће бити први догађај на коме ће присуствовати, након инцидента са обарањем авиона, руски и турски шефови дипломатија.
Амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин наводи да од Министарског савета ОЕБС-а у Београду очекује оцену да је Турска извршила чин агресије када је оборен руски авион у Сирији.
- Ангажман руских снага у Сирији је у складу с међународним правом. Желим да истакнем да "Су-24" ни у једном тренутку није угрожавао безбедност Турске. Што се тиче ОЕБС-а, надам се принципијелној оцени да је Анкара дефакто извршила акт агресије - казао је Чепурин.
Чепурин је казао да сматра да ће промена у економским односима Русије и Турске, након инцидента са авионом, имати позитиван утицај на јачање економске сарадње "са традиционалним пријатељима Русије, укључујући и Србију".
Једногодишње председавање Србије
Србија је 1. јануара 2015. године преузела председавање ОЕБС - у од Швајцарске.
Заоштрени дипломатски односи, терористички напади и мигрантске кризе су изазови са којима се суочавала Србија током једногодишњег председавања ОЕБС-у. Србија, ипак, дочекује крај мандата са добрим оценама међународних форума и повећаним угледом у међународној заједници.
- То сада није наша оцена, то је оцена свих међународних званичника од Савета безбедности УН, до Америке, Русије, ЕУ - рекао је министар спољних послова Ивица Дачић.
Главне теме Самита
На завршном догађају српског председавања ОЕБС-у биће донето неколико декларација.
Главне теме скупа биће глобална питања – борба против тероризма и избегличка криза, а ова конференција требало би да томе да допринос. Србија се, с друге стране, појављује као председавајућа и учествује у решавању проблема, а не појављује се као тема расправе.
- Ја бих на овој конференцији могао буквално да прочитам Титов говор... Тема која је тада била актуелна је и данас актуелна. Пре је то био детант, разоружање, данас се то модерно каже деескалација, у суштини проблеми су остали исти - истиче Дачић, који и председава ОЕБС-у.
На питање шта би сматрао успехом на овом самиту, Дачић је рекао: "Претпостављам да ће се срести Кери и Лавров. Ту ће бити на стотине билатералних састанака између различитих министара, али и са нашим премијером и председником."