Bez smrtne kazne u Evropskoj uniji već 17 godina
SARAJEVO - Šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Peter Sorensen naglasio je, povodom Svetskog dana ukidanja smrtne kazne, da Evropska unija čvrsto stoji na poziciji protivljenja smrtnoj kazni, uz preciziranje da u članicama Unije takva kazna nije izvršena u poslednjih 17 godina.
Evropski zvaničnik podseća da je ukidanje smrtne kazne u celom svetu jedan od najvažnijih ciljeva politike ljudskih prava u Uniji i naglašava da će EU nastaviti da koristi sva raspoloživa sredstva u pravcu ukidanja takvog oblika kažnjavanja.
"Podržavamo napore organizacija civilnog društva u celom svetu u nastojanjima da se postigne ukidanje smrtne kazne", poručio je Sorensen u Sarajevu.
U Izveštaju o napretku za 2014. godinu podstiču se nadležni u BiH, a posebno vlasti Republike Srpske, da preduzmu odgovarajuće radnje i pokrenu novu diskusiju o odredbi Ustava RS koji omogućava smrtnu kaznu. Ta odredba znači da BiH krši određene protokole Konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama
Svesni da BiH, posebno Republika Srpska, nisu izvršile smrtnu kaznu od njenog ukidanja 1997. godine i uzevši u obzir da Krivični zakon RS ne predviđa ovu kaznu i dalje se ističe urgentna potreba da se, što je pre moguće, ponovo pokrene postupak izmene Ustava Republike Srpske.
Iz Delegacije EU u BiH je rečeno da u Uniji računaju na konstruktivan i fokusiran angažman svih strana u takvim naporima.
Na planetarnom nivou jača trend u pravcu ukidanja smrtne kazne, a do 2013. godine 140 zemalja, više od dve trećine država u svetu, postali su abolicionisti u zakonu ili praksi.
Međutim, postoji i zabrinjavajući trend u zemljama koje još koriste smrtnu kaznu i u drugima koje se odnedavno vraćaju retencionističkim praksama, ponekad nakon decenija dugog moratorija na izvršenje smrtnih kazni.
Pročitajte i: Ko odlučuje o pravu na život: Bog ili država?
Italija nastavlja napore za moratorijum na smrtne kazne
NEKAD BILO, SAD SE PRIPOVEDA (1): Deset tipova smrtne kazne u prošlosti