BRAZIL: Fudbalski krah, a finansijski?
Brazil počinje da obračunava ekonomske efekte od organizacije svetskog prvenstva u fudbalu, ali centralna banka prognozira privredni rast od svega jedan odsto.
Londonski dnevnik Fajnenšel tajms konstatuje da su tokom trajanja turnira Brazil posetili milioni ljudi, ali da nisu svi došli da bodre reprezentacije svoje zemlje.
Državna agencija Apeks je pomogla brazilskim privrednicima da se sretnu sa više od 2.300 biznismena iz 103 zemlje sveta, a kao rezultat toga, prema proceni agencije, zaključeni su sporazumi vredni šest milijardi dolara.
To je bezmalo dva puta više od troškova koje je vlada imala za izgradnju stadiona i objekata infrastrukture, koji se procenjuju na osam milijardi reala, ili 3,6 milijardi dolara.
Za neke od tih stadiona malo je verovatno da mogu da povrate sredstva uložena u njihovu izgradnju, kao što je, na primer, stadion u gradu Manaus, u kome nema nijednog tima iz prve nacionalne lige.
U zemlji je za četiri godine vladavine predsednice Dilme Rusef otvoreno 4,8 miliona novih radnih mesta, od kojih je 15 odsto u vezi sa pripremama za svetsko prvenstvo, pokazali su podaci brazilskog ministarstva turizma.
Prema istraživanju konsultantske agencije FGV Prožetos i Papskog katoličkog univerziteta u Riju, od 2010. do 2014. obim dodatne ekonomske aktivnosti direktno u vezi sa pripremama za turnir, dostigao je oko 30 milijardi reala. Šampionat je direktno ili posredno državnom budžetu obezbedio dodatnih 59 milijardi reala, navodi se u istraživanju.
Međutim, u vezi s tim je primećeno i usporavanje poslovne aktivnosti. Tako je proizvodnja automobila u Brazilu smanjena 33 odsto na godišnjem nivou, a pokazatelj za celu 2014. mogao bi da bude najgori od 1998. godine.
Pored toga, mnogi biznismeni izbegavali su proteklih meseci preopterećene aerodrome, a preduzeća su "mirovala" tokom dana kada je igrala reprezentacija Brazila.