БРАЗИЛ: Фудбалски крах, а финансијски?
Бразил почиње да обрачунава економске ефекте од организације светског првенства у фудбалу, али централна банка прогнозира привредни раст од свега један одсто.
Лондонски дневник Фајненшел тајмс констатује да су током трајања турнира Бразил посетили милиони људи, али да нису сви дошли да бодре репрезентације своје земље.
Државна агенција Апекс је помогла бразилским привредницима да се сретну са више од 2.300 бизнисмена из 103 земље света, а као резултат тога, према процени агенције, закључени су споразуми вредни шест милијарди долара.
То је безмало два пута више од трошкова које је влада имала за изградњу стадиона и објеката инфраструктуре, који се процењују на осам милијарди реала, или 3,6 милијарди долара.
За неке од тих стадиона мало је вероватно да могу да поврате средства уложена у њихову изградњу, као што је, на пример, стадион у граду Манаус, у коме нема ниједног тима из прве националне лиге.
У земљи је за четири године владавине председнице Дилме Русеф отворено 4,8 милиона нових радних места, од којих је 15 одсто у вези са припремама за светско првенство, показали су подаци бразилског министарства туризма.
Према истраживању консултантске агенције ФГВ Прожетос и Папског католичког универзитета у Рију, од 2010. до 2014. обим додатне економске активности директно у вези са припремама за турнир, достигао је око 30 милијарди реала. Шампионат је директно или посредно државном буџету обезбедио додатних 59 милијарди реала, наводи се у истраживању.
Међутим, у вези с тим је примећено и успоравање пословне активности. Тако је производња аутомобила у Бразилу смањена 33 одсто на годишњем нивоу, а показатељ за целу 2014. могао би да буде најгори од 1998. године.
Поред тога, многи бизнисмени избегавали су протеклих месеци преоптерећене аеродроме, а предузећа су "мировала" током дана када је играла репрезентација Бразила.