Cipras: Atina neće oklevati da kaže "NE" sporazumu koji ne predstavlja "častan kompromis"
Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je danas da je njegova vlada maksimalno izašla u susret zahtevima kreditora po pitanju reforme penzijskog sistema i povećanja poreza, naglasivši da Atina neće oklevati da kaže "ne" sporazumu koji ne bi predstavljao "častan kompromis".
"Ako ne budemo imali častan kompromis i ekonomski održivo rešenje, preuzećemo odgovornost da kažemo ''ne'' daljem sprovođenju jedne katastrofalne politike", rekao je Cipras posle razgovora sa austrijskim kancelarom Vernerom Fajmanom.
U svakom slučaju, Cipras je odbacio mogućnost održavanja referenduma, navodeći da će vlada i on lično doneti tešku odluku da li da prihvate sporazum ili kažu "veliko ''ne'' nastavku katastrofalne politike".
"Postoji jedan izbor - rešenje koje je ekonomski održivo i koje može da prihvati i društvo i parlament", istakao je Cipras, prenela je grčka agencija ANA.
Fajman je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Ciprasom, rekao da će pokrenuti incijativu da bude posrednik između grčke vlade i međunarodnih institucija.
Fajman se sastao sa grčkim predsednikom
Fajman se nešto ranije sastao i sa grčkim predsednikom Prokopisom Pavlopulosom, koji je rekao da je veći deo demokratskih snaga u Grčkoj odlučan da obezbedi napredak zemlje u okviru evrozone i EU.
Pavlopulos je upozorio da aktuelna ekonomska kriza postaje socijalna kriza, dodajući da je zajednički cilj da se spreči njeno dalje produbljavanje.
Izražavajući punu podršku grčkom narodu, Fajman je ukazao da aktuelnu krizu nisu izazvali oni koji primaju plate ili penzije i da je potrebno pronaći rešenje koje neće dalje produbiti siromaštvo i nezaposlenost.
"Moramo da težimo ka rešenju, koje još uvek nemamo. Obećavam da ću vas u potpunosti podržati", rekao je Fajman, obraćajući se Ciprasu.
Fajman je prvi šef vlade zemlje članice EU koji je posetio Atinu od izbora nove grčke vlade.
Uoči posete Atini, Fajman je u intervjuu za grčku agenciju, pozvao na okončanje politike ekstremne štednje u Grčkoj, ističući da bi izlazak te zemlje iz evrozone bilo najgore od svih mogućih rešenja.
On je kazao da se ne može nastaviti sa politikom ekstremnih mera štednje, kao i da se Grčkoj mora pružiti šansa da otplati dugove.
Austrija je veoma angažovana u Grčkoj i veoma bi je skupo koštao otpis dugova.
Ukoliko bi došlo do otpisa 50 odsto duga, koliko se pominje, austrijska država bi morala da otpiše oko 4,5 milijardi evra.