Ципрас: Атина неће оклевати да каже "НЕ" споразуму који не представља "частан компромис"
Грчки премијер Алексис Ципрас изјавио је данас да је његова влада максимално изашла у сусрет захтевима кредитора по питању реформе пензијског система и повећања пореза, нагласивши да Атина неће оклевати да каже "не" споразуму који не би представљао "частан компромис".
"Ако не будемо имали частан компромис и економски одрживо решење, преузећемо одговорност да кажемо ''не'' даљем спровођењу једне катастрофалне политике", рекао је Ципрас после разговора са аустријским канцеларом Вернером Фајманом.
У сваком случају, Ципрас је одбацио могућност одржавања референдума, наводећи да ће влада и он лично донети тешку одлуку да ли да прихвате споразум или кажу "велико ''не'' наставку катастрофалне политике".
"Постоји један избор - решење које је економски одрживо и које може да прихвати и друштво и парламент", истакао је Ципрас, пренела је грчка агенција АНА.
Фајман је, на заједничкој конференцији за новинаре са Ципрасом, рекао да ће покренути инцијативу да буде посредник између грчке владе и међународних институција.
Фајман се састао са грчким председником
Фајман се нешто раније састао и са грчким председником Прокописом Павлопулосом, који је рекао да је већи део демократских снага у Грчкој одлучан да обезбеди напредак земље у оквиру еврозоне и ЕУ.
Павлопулос је упозорио да актуелна економска криза постаје социјална криза, додајући да је заједнички циљ да се спречи њено даље продубљавање.
Изражавајући пуну подршку грчком народу, Фајман је указао да актуелну кризу нису изазвали они који примају плате или пензије и да је потребно пронаћи решење које неће даље продубити сиромаштво и незапосленост.
"Морамо да тежимо ка решењу, које још увек немамо. Обећавам да ћу вас у потпуности подржати", рекао је Фајман, обраћајући се Ципрасу.
Фајман је први шеф владе земље чланице ЕУ који је посетио Атину од избора нове грчке владе.
Уочи посете Атини, Фајман је у интервјуу за грчку агенцију, позвао на окончање политике екстремне штедње у Грчкој, истичући да би излазак те земље из еврозоне било најгоре од свих могућих решења.
Он је казао да се не може наставити са политиком екстремних мера штедње, као и да се Грчкој мора пружити шанса да отплати дугове.
Аустрија је веома ангажована у Грчкој и веома би је скупо коштао отпис дугова.
Уколико би дошло до отписа 50 одсто дуга, колико се помиње, аустријска држава би морала да отпише око 4,5 милијарди евра.